Geri Dön

Süleyman Soylu ilk kez kabinede

AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirildi.

Aslen Trabzonlu bir ailenin çocuğu olan Soylu, ilk ve orta öğrenimini İstanbul Gaziosmanpaşa'da tamamladı. Plevne Lisesini bitiren Soylu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

Siyasete 1987'de DYP'de başlayan Soylu, 1987-1990 yılları arasında partisinin İstanbul İl Gençlik Kollarında Yönetim Kurulu üyeliği ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini üstlendi.

1995'te Gaziosmanpaşa DYP İlçe Başkanlığına henüz 25 yaşındayken seçilen Soylu, 1999'da partinin İstanbul İl Başkanlığı görevine geldi. 3,5 yıl sürdürdüğü İstanbul İl Başkanlığı görevinden 2002'de ayrılarak milletvekili adayı oldu.

Demokrat Parti'nin 6 Ocak 2008'de yapılan 4. Olağanüstü Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçilen Soylu, 16 Mayıs 2009'da kendi talebiyle gerçekleşen kongrede Genel Başkanlık görevini bıraktı.

Referandumda "Evet" için çalıştı

Daha sonra, ülke çapındaki değişik üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen davetlerle Türkiye'nin birçok bölgesinde konferans ve panellere katıldı.

Soylu, 12 Eylül 2010'da referanduma sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye'nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu görüp, "Demokrasi Buluşmaları" adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşları ile Türkiye'yi dolaşarak "Evet" oyu tercihinin nedenlerini halkla paylaştı. Bu faaliyetinin ardından partisinden ihraç edildi.

Erdoğan'dan "birlikte siyaset yapma" daveti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı döneminde, partisine davet ettiği Soylu, 5 Eylül 2012'de AK Parti'ye katıldı. 30 Eylül 2012'deki AK Parti 4. Olağan Genel Kurulunda Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine ve ardından da AK Parti Genel Başkan Yardımcılığına seçilen Soylu, 1,5 yıl Ar-Ge Başkanlığı görevini üstlendikten sonra 14 Nisan 2014'te Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi.

AK Parti'de önemli görevler üstlendi

Soylu, 7 Haziran 2015'teki seçimlerde AK Parti'den Trabzon Milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015'te yapılan AK Parti 5. Olağan Kongresi'sinde yeniden MKYK üyesi oldu. 13 Eylül 2015'te teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Mustafa Ataş'a devretti. Soylu, 1 Kasım'da tekrar Trabzon'dan milletvekili seçildi.

Evli ve iki çocuk babası olan Süleyman Soylu, tarihe olan ilgisi ve kitap okuma tutkusuyla biliniyor.

Girdiği villada uyuya kalan hırsızı bağlayıp polise teslim ettilerBursa'nın İnegöl ilçesinde, girdiği villada uyuyakalan hırsızlık şüphelisi, Almanya'da yaşayan ev sahibinin kontrol etmelerini istediği komşular tarafından bulunup, bağlanarak etkisiz hale getirildi. Şüpheli polise teslim edilirken bölgedeki 3 villanın soyulduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber