Geri Dön

Suriye’de ‘çatışmasız bölgeler’ mutabakatı

İki lider Soçi’deki zirvede Suriye’de akan kanın durması için çatışmasız bölgelerkonusunda uzlaştı. Erdoğan “Siyasi çözüm için bir fırsat penceresi açılmıştır. Bu altın fırsatın heba edilmemesi gerekir” derken, Putin, “Bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşlerimiz ortak, tamamen aynı” dedi

Suriye’de ‘çatışmasız bölgeler’ mutabakatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’daki dünkü zirvesinde Suriye’deki yeni yol haritasına yönelik önemli kararlar alındı. İki lider bölgede akan kanın durması için çatışmasız bölgeleri hayata geçirilmesinde uzlaştı. Erdoğan, “Üzerimizde önemli sorumlulukların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye’nin burada atacağı adım, bölgenin kaderini değiştirecektir. Türkiye, Rusya, İran garantörlüğünde uygulanan ateşkes veya yeni adıyla çatışmasızlık, siyasi çözüm çalışmalarının başarıya ulaşması için önemli bir fırsat penceresi oluşturmuştur. Bu altın fırsatın heba edilmemesi gerekir” dedi. Putin ise Suriye’de güvenli bölgelerinin oluşturulması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fikirde olduklarını belirtti.
3 saatlik zirve
Putin dün Erdoğan’ı Karadeniz kıyısındaki turistik bölge Soçi’de ağırladı. Putin, yazlık konutu olan Soçi’deki Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda Erdoğan’ı kapıda karşıladı. 5 bakan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katıldığı görüşmeler yaklaşık 3 saat sürdü. Temasların büyük bölümünü iki liderin baş başa görüşmesi oluşturdu. İki lider görüşmeler başlamadan önce birlikte basına kısa bir açıklama yaptı. Görüşme öncesi açıklamada Putin’e “değerli dostum” diyen Erdoğan, “Üzerimizde önemli sorumlulukların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. İnanıyorum ki Rusya ve Türkiye’nin burada atacağı adım, bölgenin kaderini değiştirecektir” dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Türkiye-Rusya ilişkilerinin özel bir karaktere sahip olduğunu belirterek, “Davetimizi kırmayıp Soçi’ye geldiğiniz için teşekkür ederiz. İlişkilerimiz tam olarak anlaştığımız şekilde gelişmeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı sizinle görüşme trafiğimiz, Türk-Rus ilişkilerinin tam normalleşme süresini tamamladıktan sonra çok özel bir karaktere sahip olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır” dedi.
‘Erdoğan ile hemfikiriz’
Başbaşa görüşme ve çalışma yemeğinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında ise Putin, Ortadoğu ve Suriye meselesinin de görüşüldüğünü belirterek, “Sayın Erdoğan ile hemfikiriz ki Suriye ihtilafının çözümü sadece siyasi ve diplomatik yöntemle mümkün olabilecektir” dedi. Türkiye ve Rusya’nın girişimleriyle Suriye’deki çatışmaları durdurabildiklerini belirten Putin, her iki tarafın müzakere masasına oturduğunu hatırlattı.
Görüşmede, Suriye’deki kriz başka olmak üzere bölgesel sorunların ele alındığını belirten Erdoğan, “Ülkelerimiz için Suriye 6 yıldır kanayan bir yara. Bu acılar sürdükçe ülke olarak Suriye hakkında konuşmaya tabi ki devam edeceğiz, görüşmeye devam edeceğiz. Dostum Putin de bu drama son vermeyi samimi bir şekilde arzu ediyor.
YPG vurgusu
Ateşkes rejiminin hayata geçirilmesinde kendisinin büyük çabası olacağına inandım, inanıyorum. Türkiye, Rusya, İran garantörlüğünde uygulanan ateşkes veya yeni adıyla çatışmasızlık, siyasi çözüm çalışmalarının başarıya ulaşması için önemli bir fırsat penceresi oluşturulmuştur. Bu altın fırsatın heba edilmemesi gerekir. Garantörler olarak yükümlülüklerimizi yerine getirme konusunda son derece hassas hareket etmeliyiz. Ancak bazı çevreler tüm enerjilerini süreci sabote etmeye harcıyor. Ateşkesi bozmaya yönelik her saldırı sahadaki durumu kötüleştirmenin yanı sıra garantör ülkelerin emeklerini de baltalıyor. Tüm bu konularda Rusya ile eşgüdüm halinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Suriye’de en temel önceliğin akan kanın durdurulması, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması olduğunu vurgulayan Erdoğan “Suriye, vekalet savaşlarına sahne olduğu sürece terör örgütleri zemin kazanmaya devam edecektir. Bu itibarla Suriye’deki tüm terör örgütleriyle mücadeleyi Suriye’nin geleceği, Suriye halkının bekası ve dünyanın huzuru bakımından gerekli görüyoruz. Biz terör örgütleri arasında ayrım yapmıyoruz. YPG, DEAŞ, El Kaide bizim nazarımızda aynıdır, aralarında hiçbir fark yoktur. Güney sınırımız boyunca milli birliğimiz, toprak bütünlüğümüzü ve güvenliğimizi tehdit eden düşman bir yapının oluşmasına izin veremeyiz” dedi.

‘ABD yönetimi de destekliyor’

Erdoğan, “Suriye krizinin çözümü için güvenli bölgeler oluşturulması konusunda mutabakat sağlandı mı’ sorusuna, şu yanıtı verdi:
“Şimdi bir yeni açılım doğdu. Şöyle ki ta başından itibaren her yerde güvenli bölge ifadesini kullandım, bugün de kullanıyorum, kullanacağız. O da ağırlık olarak Rai-Cerablus arası güneye doğru olan 4-5 bin kilometrekarelik bir alan. Şimdi bir de çatışmasızlık bölgesi çıktı ki bu bölge de İdlib bölgesi. Şimdi oradaki bir yeşil hat ile bir çatışmasızlık bölgesi ilan edildi.
Temenni ederim ki bu çatışmasızlık bölgesi korunmaya devam eder. Bugün Sayın Başkan ile onu da yine harita üzerinde müzakere ettik, görüştük. Astana’daki önemli konulardan bir tanesi de bu. Bugün oradan da olumlu kararlar çıkmak suretiyle bu çatışmasızlığın karara bağlanması önemli bir adımın atılmasına da vesile olur” dedi.
Putin de aynı soruya, “Suriye krizi ancak ve ancak siyasi yollarla çözülebilir. Fakat siyasi sürecin gelişmesi için çatışmaların durdurulması gerekiyor. Rusya, Türkiye, İran bu formülün oluşturulmasına en büyük katkıda bulanan ülkelerdir. Yöntemlerden bir tanesi güvenle bölgeler veya çatışmasızlık bölgelerin oluşturulması. Bunu zaten ABD Başkanı Trump’ın ifadesinde çatışmasızlık bölgesi ifadesi kullanıldı. Sayın Trump ile telefonda bu konuyu görüştük. Anladığım kadarıyla ABD yönetimi bu fikirleri destekliyor... Kanlı çatışmaların durdurulması gerekiyor ve siyasi diyalogun başlatılmasına zemin sağlamamız lazım.

Suriye’de ‘çatışmasız bölgeler’ mutabakatı


Bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşlerimiz ortak, tamamen aynı. Astana’da toplanan çatışma taraflarının nihai kararı vermeleri gerekiyor. Nihai karar onlardan çıkacak. Eninde sonunda kendi ülkelerinin kaderlerini onlar tayin edecek. Biz de garantörler olarak Türkiye, İran ve Rusya bu mekanizmaların ilerde de gelişmesi ve verimli hale gelmesi için elimizden geleni yapacağız” yanıtı verdi. Çatışmasız bölgelerin uçuşa kapalı da olacağını belirten Putin bu konuda başta istihbarat birimleri olmak üzere ilgililerin temas içinde olduğunu kaydetti.

Bartın açıklarında Rus gemisi battı! Acı haberler peş peşe geldiGelen bir son dakika haberine göre, Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Bartın Valisi Sinan Güner olayda 4 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber