Geri Dön
Siyaset‘Tahıl koridoru’ için diplomasi

‘Tahıl koridoru’ için diplomasi

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas ile görüştü. Görüşmelerin ana gündem maddesiRusya-Ukrayna savaşı ile ortaya çıkan tahıl krizi ve bölgesel konular oldu.

‘Tahıl koridoru’ için diplomasi

 

ANKARA Milliyet - Ukrayna’daki tahılın güvenli şekilde ülkeden çıkarılması için diplomatik girişimlerini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas ile görüştü.

Erdoğan, ilk telefon görüşmesini Boris Johnson ile gerçekleştirirken, görüşmede, savunma sanayii işbirliği başta olmak üzere Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri ve Rusya-Ukrayna savaşı dahil bölgesel konular ele alındı. Erdoğan, görüşmede, Ukrayna’daki tahılın güvenli şekilde ülkeden çıkarılması için mutlaka çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Estonya Başbakanı Kallas’ın görüşme-sinde ise Türkiye-Estonya ilişkileri ve Rusya-Ukrayna savaşı dahil bölgesel konular ele alındı. Erdoğan, görüşmede, Ukrayna ve Rusya’yı müzakerelere dönmeye teşvik ettiklerini, savaşın insani alanda yol açtığı olumsuzlukların azaltı-labilmesi için de girişimlerine devam ettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel gıda krizinin önüne geçme noktasında etken olacak Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Birleşmiş Milletler’le birlikte müşterek gayret içerisinde olduklarını da ifade etti.