Geri Dön

'Terör koridoru yerle bir edilecek'

‘Afrin operasyonunun sahada fiilen başladığını’ parti kongresi için gittiği Kütahya’da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu Münbiç takip edecek. Batıdan başlayarak Irak sınırına kadar kademe kademe bu terör koridorunu yerle yeksan edeceğiz” dedi

'Terör koridoru yerle bir edilecek'

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de batıdan başlayarak kademe kademe terör koridorunun Irak sınırına kadar yerle yeksan edileceğini vurgulayarak, “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek. Mademki Münbiç’te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi, öyleyse bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz” dedi.

Erdoğan, dün partisinin Kütahya ve Uşak kongrelerine katıldı, meydanlarda vatandaşlara hitap etti. Rabia’ya sahip çıkıldığı sürece Türkiye’yi kimsenin yıkamayacağını belirten Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

YANILDIKLARINI GÖSTERECEĞİZ: Türk milleti inancı ve onun sembolleri olarak gördüğü ezanı, bayrağı, vatanı, devleti uğruna canını feda etmekte hiçbir zaman tereddüt göstermemiştir. Bugün de şehit verebileceğimiz tehdidiyle bizi istiklal ve istikbal mücadelemizden geri çekilmeye, başımıza gelecekleri kabullenmeye razı edebileceklerini düşünenler varsa onlara yanıldıklarını göstermek boynumuzun borcudur.

KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?: Türkiye, 2 bin 200 yıllık bir devlet geleneğine sahiptir. Bu coğrafya ise bin yıldır kesintisiz vatanımızdır. Suriye’de kendilerince bir oyun kurgulayanlar terör örgütünün adını değiştirerek kurnazlık yaptıklarını sanıyorlar. Yok ‘Suriye demokratik güçleriymiş’, yok ‘sınır ordusuymuş’, yok ‘sınır muhafızlarıymış’, yok ‘iç güvenlik oluşumuymuş’... Siz kimi kandırıyorsunuz? Bu örgütün adı PKK’dır, bu örgütün adı PYD’dir, YPG’dir. Üstelik bir de ‘bu girişimlerimiz Türkiye’yi hedef almıyor’ diyerek güya üste çıkıyorlar. Her ne olursa olsun artık onların ne dedikleri bizi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü biz sahada ne olup bitiyor sadece ona bakıyoruz.

GELDİK, GELİYORUZ: (Bir gece ansızın gelebiliriz tezahüratları üzerine) Geldik ve geliyoruz. Sahaya son birkaç yılda 4 bin 900 TIR ve 2 bin uçak dolusu silah, mühimmat, araç, gereç yığdılar mı? Yığdılar. Biz bunların hepsini tespit ettik. Bu silahların bir kısmını ülkemizdeki teröristlerin üzerinde yakalamaya başladık mı? Başladık. Öyleyse bunun daha konuşulacak neyi kaldı? Terör örgütünün yuvalarına kendi bayrağınızı çekerek, teröristlerin omuzlarına ne idüği belirsiz armalar takarak bu hakikatleri ortadan kaldırabileceğinizi mi sanıyorsunuz?

ÖĞRENECEKLER: Bunların aklına galiba bölgede çalışılacak ortak deyince de sadece parayı verenin kullanabildiği kiralık katiller ordusundan ibaret olan PKK’lılar geliyor. Ama merak etmeyin. Öğrenecekler, terör örgütlerine güvenmenin yanlış olduğunu öğrenecekler.

SAHADA FİİLEN BAŞLADI: Nasıl ki Fırat Kalkanı ile terör koridoruna bir hançer sapladıysak şimdi de batıdan başlayarak bu koridoru kademe kademe yerle yeksan edeceğiz. Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek. Mademki Münbiç’te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi, öyleyse bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz.

IRAK SINIRINA KADAR: Irak sınırına kadar ülkemizi kuşatmaya çalışan bu terör pisliğini temizleyeceğiz. Bizim, Suriye’nin toprak bütünlüğüyle, Suriye halkının demokratik talepleriyle ilgili en küçük menfi bir düşüncemiz yoktur. Tam tersine kendi milli güvenliğimizle beraber 3.5 milyon sığınmacı başta olmak üzere vatanlarından olmuş, Suriye nüfusunun yarısından fazlasını teşkil eden 13 milyona yakın kardeşimizin güvenliği, huzuru, geleceği için de bu adımları atıyoruz.

İŞGALCİLER: (Fırat Kalkanı Harekatı sonrası 100 bine yakın Suriyeli muhacirin evlerine döndüğünü belirterek) Bunu biz sağladık ama bunların hiçbirinin böyle bir derdi yok. Ülkemizin sağladığı imkanlarla bu insanlar normal hayatlarını yaşamaya başladılar. Aynı güzel gelişme niçin İdlib’de, Afrin’de, Münbiç’te, diğer bölgelerde yaşanmasın? Şimdi onu yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizin için nasıl ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla hareket ediyorsak Suriye’de de aynı ilkeyi hayata geçiriyoruz. Suriye’de kimler işgalcidir? Suriye halkını çoluk çocuk demeden katleden herkes işgalcidir. Bir milyon yakın Suriyeliyi katledenlerden daha büyük işgalci olur mu? Bu ülkede ele geçirdikleri her yerde baskıyla, tehditle hatta infazla kendine alan açmaya çalışan teröristler işgalcidir.

‘Senin kilon kaldırmaz’

Meydandaki konuşmasında tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet vurgusu yapan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da şu sözlerle eleştirdi: “Bak Kılıçdaroğlu anlıyor mu? Anlamaz. Onun millet diye, onun bayrak diye, onun vatan diye, onun devlet diye bir derdi yok. O PKK’lı teröristlerle el ele, kol kola varsın yürüyüş yapsın. O bu ülkede darbe yapıldığı gece affedersiniz kaçarak Bakırköy Belediyesi’ne sığınan birisi... Ondan sonra da utanmadan, sıkılmadan ‘İlk önce tankların karşısına ben çıkarım’ diyor. Geç o işi. Senin kilon bunu kaldırmaz. İşte İstanbul’a getirdiğin il başkanıyla belli oluyor nerede olduğun. Her şey ortada.”

‘Rahat durun dedik, durmadılar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya’nın ardından partisinin il kongresi için gittiği Uşak’ta şu açıklamayı yaptı: “Bu topraklardan kimse en ufak bir şey koparamaz. O hesaplara girenler vardı. Ne oldu evelallah. Kato’da, Cudi’de, Gabar’da, Kandil’de bak şimdi de bizim sınırlara tecavüz etmek isteyenler var ve şu anda Afrin’de ‘Rahat durun’ dedik, durmadılar. ‘Bak bizim topraklara saldırmaya, sınırlarımızı zorlamaya tevessül etmeyin’ dedik, dinlemediler ve bize müttefik görünenlere de söyledik. ‘Bunlar PKK’nın ta kendisidir’ dedik, ‘Bunlar PYD’dir’ dedik, ‘Bunlar aynıdır, YPG’dir’ dedik. ‘Rakka’ya teröristlerle gitmeyin, DEAŞ terör örgütüdür, bir terör örgütünü bir diğer terör örgütüyle değil, gelin beraber halledelim bunları’ dedik, dinlemediler. ‘Peki siz bilirsiniz’ dedik ve şimdi işte gereğini biz yapıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz.”

Milliyet'te Gündem (18 Ocak 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber