Geri Dön

Terörün hedefi ortak geleceğimiz

TBMM’de grubu bulunan üç parti Kızılay katliamını lanetleyen ortak bildiriye imza attı. HDP ise “Hükümetin sorumluluğunu örtme ve aklama çabasıdır” diyerek bildiriye imza koymadı

Terörün hedefi  ortak geleceğimiz

13 Mart Kızılay katliamının ardından TBMM’de grubu bulunan partilerden 3’ü ortak deklarasyon yayınladı.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gündeme getirdiği ortak bir deklarasyon yayınlanması önerisinin ardından önceki akşam TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri nabız yokladı. Dün öğle saatlerine kadar süren görüşmelerde Ak Parti ve MHP’nin hazırladığı taslak metinler üzerinden bir çalışma yürütüldü. Parti kurmayları arasındaki telefon diplomasisinin ardından üç parti ortak bir metinde anlaştı. Metin daha sonra HDP’ye sunuldu. Ancak HDP temsilcileri, 17 Şubat katliamının ardından yayımlanan bildiride olduğu gibi bu metne imza atmadı.
Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın imzaladığı deklarasyonda, şunlar kaydedildi:
CUMHURİYETİN BÜTÜNLÜĞÜNE YÖNELİK: Ankara’da doğrudan milletimize yönelmiş vahşi terör saldırısı bir kez daha milletimizi ve onun iradesinin temsilcisi olan bizleri derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Hayatını kaybeden bu ülkenin evlatları hepimizin evlatlarıdır ve onların acısı aileleri, yakınları kadar milletimizin ortak acısıdır. Terör saldırılarının arkasında Türk milletinin birliğine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne yönelik tarihi emeller vardır.
MİLLET İRADESİNİN TECELLİGAHI: Terörün kanlı eylemleri ile yapmaya çalıştığı, halkta bezginlik, karamsarlık doğurmak, ortak gelecek duygusuna darbe vurmaktır. Uzun tarihi içinde her türlü sorunu ortak dayanışma, kararlılık, cesaret ile aşan, kaderini kendi azim ve iradesi ile yazan milletimizin, terör karşısında da aynı kararlılıkla davranarak terörün amacını boşa çıkarttığını görmek, bu derin acımız karşısında en önemli teselli kaynağımızdır. Millet iradesinin tecelligahı olan TBMM bu konuda üstüne düşen milli sorumluluğun farkında ve şuurundadır.
SOĞUKKANLI TAVIR, DİKKATLİ DİL: Milli iradeyi temsil etmekten onur duyan bizler, ortak kaderimize ve geleceğimize duyduğumuz derin inançla, teröre karşı sergilenen kararlılığa tercüman olmanın ve müşterek acıyı paylaşmanın her türlü siyasi ve ideolojik aidiyetten daha önemli olduğunu ifade ediyoruz. Karmaşık ve sorunlu bir coğrafyanın parçası olan ülkemizde barışın ve huzurun tesis edilmesi bakımından herkese her kuruma sorumluluk düştüğünü, olaylar karşısında soğukkanlı tavrın, dikkatli bir dil ve üslubun önemini bu vesile ile vurgulamak isteriz. Milletimizin başı sağolsun.

‘Sorumluluğu örtme çabası’
HDP Meclis Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise parti olarak ortak deklarasyona imza atılmamasının gerekçelerine yer verildi. Açıklamada şöyle denildi: “Ankara Kızılay’da meydana gelen bombalı terör saldırısı hepimizi derinden sarsmıştır. Yaşanan saldırılar sonrası açıklama yapmakla yetinmek, Meclis’in halktan aldığı yetkiyle sorunlara çözüm bulmak değildir. Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır. Halka karşı sorumluluğu olan hükümetin ve Saray’ın kendini aklama aracı olarak öne sürdüğü bildiri ısrarı, ‘ya bizdensiniz ya da teröristsiniz’ sığ anlayışının, en faşizan göstergesidir. Görevini ve sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin, halka hesap vermeyenlerin Meclis üzerinden kendini aklama çabalarını ibretle izlemekteyiz. Bütün halklarımızla bu büyük acıyı paylaşıyoruz.Halkımıza yaşatılan bütün bu acıların bizleri kardeşlik duygularından uzaklaştıramayacağını ifade ediyor, saldırıyı bir kez daha en sert şekilde kınıyoruz.”

AK Parti'li Zengin'e yönelik hakaret içerikli paylaşımda bulunan şüpheli, adliyeye sevk edildiAK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e yönelik hakaret içerikli paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli Mert Y. adliyeye sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber