Geri Dön
Siyaset‘THK’yı eski görkemli günlerine kavuşturun’

‘THK’yı eski görkemli günlerine kavuşturun’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yangın nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat-Gündoğdu İtfaiye İstasyonu’nda kurulan Manavgat Afet Yönetim Merkezi’ni ziyaret etti, yürütülen mücadeleye ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

‘THK’yı eski görkemli günlerine kavuşturun’

ANTALYA AA - Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, her yıl orman yangını ve sellerin olduğunu, her defasında ‘bu felaketler ilk kez yaşanmış gibi’ sıfırdan önlem alınmaya çalışıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Dün (önceki gün) Türk Hava Kurumu ile görüşmek istedim. THK, Cumhuriyet ile yaşıt bir kurum. Bazı rakamlar vereceğim ve bunları emin olun devleti yönetenler bilmiyor. THK, 2002’de yangınları söndürmek üzere 19 uçağı ve pilotu vardı. Bu uçakların 4’er tanesi İstanbul, İzmir, Edremit ve Çanakkale’de sürekli bekliyordu. Üç uçak da havada, sefer halinde yangın çıkarsa hemen müdahale etmek için. 2002’de bunlar varken neden şimdi yok? Nereye gitti bu uçaklar? Yangını söndürmek için ihaleye çıkılır mı? Bakan, ‘yangın söndürme uçağı envanterimizde yok’ diyor. Her yıl yangın olur ama beylerin envanterinde yangın söndürme uçağı yok. 19 yıldır iktidarsanız her yıl 1 tane yangın söndürme uçağı alınsa bugün 19 uçağımız olacaktı.”

2002’de 176 bölgede orman yangını çıktığını, THK’nın ilk andan itibaren yangına müdahale ettiğini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hükümete samimi çağrıda bulunuyorum; THK’yı yeniden eski görkemli günlerine kavuşturun. Dedelerimizin bize mirası bu kurum bunu yok etmek değil  büyütmek gerekiyor. THK’nin devletin ihalesine girmesine gerek yok, bu konuda gerekirse yasal düzenleme yapılsın. Getirsinler kanun teklifini biz de ‘evet’ diyeceğiz. Onlar vermiyorsa biz getirelim ‘evet’ desinler. Yangın söndürme olayı yıllık ihaleyle yapılmaz, dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir garabet yoktur. 10-15 yıllık yaparsınız. Var olan sistemin Türkiye’yi ne hale getirdiğinizi görüyoruz.” Kılıçdaroğlu, aralarında AK Parti’lilerin de olduğu belediyelere mücadeleye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Sabotaj iddiaları

Bir gazetecinin yangının çıkışla ilgili sabotaj iddialarını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bu konuda İçişleri Bakanı ve AK Parti’nin Sayın Genel Başkanı açıklama yaptı. Elde hiçbir somut veri yok. Dolayısıyla eğer sabotajsa olay, çok daha vahim. O zaman siz Türkiye’yi hiç yönetemiyorsunuz. Adamlar gelecek, Türkiye’nin her tarafında yangın çıkaracak ve siz bir kolaycılığa sapacaksınız; ‘efendim onlar çıkardı yangını.’ Peki sen devleti yönetmiyor musun kardeşim? Umarım böyle bir şey yoktur” yanıtını verdi.

Kayyum tepkisi

Kılıçdaroğlu, “Türk Hava Kurumu kayyum elinde yok oldu. Uçaklar yatıyor, pilotlar işinden oldu. Yeni bir iş modeli önerdim; bu uçakları belediyelerimizin kiralamasına ve pilotlar ile teknisyenleri istihdam etmesine izin versinler, yangınlara derhal biz müdahale edelim. Erdoğan ortalıkta yok ve hiçbir bürokrat onun izni olmadan onay verebilecek durumda değil. Aradım kayyumu, ulaşamadım” paylaşımı yaptı.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bitkisel tedavi hayatını kararttı!Menisküs ağrıları için alternatif tedavi yöntemlerine başvurup, dizlerine söğüt ağacı kabuğu saran Nalan Karakaya'nın (55) sağ dizinde üçüncü derece yanık oluştu. Tedaviye alınan Karakaya, "Bir defa yandım daha da yanmayacağım inşallah" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler