Geri Dön

Toprak: Vatandaşın attığı adıma ceza yağdırılacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 70,8 milyar TL'lik gelir vergisi hedefinin yüzde 80'e yakınını ücretliler ve çalışanlar, kalan kısmını da küçük esnaf ve KOBİ'lerin ödediğini belirterek, "Hükümet vatandaşa ve esnafa kesilecek para cezalarından gelecek yıl 7,9 milyar liralık gelir bekliyor. Bu demektir ki, vatandaşın aldığı nefese, attığı adıma, trafikteki aracına, ceza yağdırılacak" dedi.

Kendi vatandaşını soymaya hazırlanıyor

Toprak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen 2014 Bütçe Yasa Tasarısı'na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Öngörülen gelir hedeflerinin ve vergi artışlarının hükumetin gelecek yıl da gözünü vatandaşın cebine diktiğini, ceza yağdırmaya hazırlandığını, ortaya koyduğunu savunan Toprak, "Suriyeli sığınmacılara bütçeden resmi olarak 2 milyar liradan fazla para harcandığını açıklayan Hükümet, kendi vatandaşını ise 2014 bütçesiyle soymaya, cezalandırmaya hazırlanıyor" dedi.

Toprak, bütçedeki 348 milyar liralık vergi geliri tutarının içinde tek başına 117,6 milyar lira ile en büyük gelir kaleminin dolaylı vergilerin oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"70,8 milyar liralık gelir vergisi hedefinin yüzde 80'e yakınını zaten ücretliler, çalışanlar, kalan kısmını da küçük esnaf ve KOBİ'ler ödüyor. Hükümet vatandaşa ve esnafa kesilecek para cezalarından gelecek yıl 7,9 milyar liralık gelir bekliyor. Bu demektir ki, vatandaşın aldığı nefese, attığı adıma, trafikteki aracına, ceza yağdırılacak. Yurttaşlarımızı bugünden yağmur gibi yağacak cezalar konusunda uyarıyorum."

Vatandaşın cüzdanını boşaltmaya hazırlanıyor

Toprak, hükumetin bütçe tasarısıyla vergi geliri kalemlerinde, para cezalarında, faiz cezalarında yüzde 11 ile yüzde 7,5 arasında artış hedeflediğini, buna karşılık asgari ücrette, memur, emekli ve çalışanların maaşlarında yüzde 6 dolayında bir artışın öngörüldüğünü savundu. Rakam oyunlarıyla enflasyonun düşük gösterilmeye çalışıldığını da ileri süren Toprak, "9 milyona yakın emeklinin maaşı, Ocak ayında, ancak 30-40 TL artacak. Petrolden, doğalgazdan, cep telefonlarından elde edilecek vergi gelirlerinde ise iki katına yakın artış hedefleniyor. Bunun anlamı, hükumetin gözü kara bir şekilde, gelecek yıl vatandaşın cebini, cüzdanını, kasasını, boşaltmaya hazırlandığıdır" ifadelerini kullandı.

Milliyet'te Gündem (2 Aralık 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada günün öne çıkan haber başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber