Geri Dön

Trump'ın açıklamaları üzerinden iktidara yüklendi: Tefecilere ses çıkaramıyorlar

Trump’ın açıklamasına iktidarın sert tepki göstermediğini belirten Kılıçdaroğlu, “16 yılın sonunda Türkiye’yi tefecilere teslim ederseniz onlar gelir sizden enseye vurup, lokmayı ağzınızdan alırlar ve siz sesinizi çıkaramazsınız” dedi...

Trump'ın açıklamaları üzerinden iktidara yüklendi: Tefecilere ses çıkaramıyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün ATO Congresium’da düzenlenen Ankara aday tanıtımı toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları özetle şöyle:

KİMSE TEHDİT EDEMEZ: Trump’ın attığı tweet... ‘Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz’ diyor. Bekledim ki en sert tepki iktidar kanadından gelsin. Ama gelmedi. Buradan açık ve net söylüyorum. Bir sokak kabadayısının diliyle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hiç kimse tehdit edemez. Hiç kimse şunu unutmasın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti egemen güçlerin lütfüyla kurulan bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelinde kan, gözyaşı, acı, milyonlarca şehit vardır.

ENSENİZE VURURLAR: Batı’nın egemen güçleri iktidarı yola getirmek istiyor, tehdit ediyor. (Erdoğan) Sabaha kadar bekliyor acaba sabah olsa da ben bir Trump’ı arasam. Geldiğimiz noktayı görüyor musunuz? Eğer 16 yılın sonunda Türkiye’yi tefecilere teslim ederseniz onlar gelir sizden enseye vurup, lokmayı ağzınızdan alırlar ve siz sesinizi çıkaramazsınız. Bu ülkenin namuslu vatandaşları, yurtseverleri, bu ülkenin sessiz çoğunluğu asla ve asla egemen güçlere teslim olmayacağız. Teslim olmak bizim kitabımızda yok. AKP iktidarlarının Türkiye’yi yönettiği 16 yılda Londra’daki bir avuç tefeciye ödenen faiz 162 milyar 156 milyon dolar. Tefecilerin emirlerine girdikleri için ses çıkaramıyorlar.

PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR: Fabrikaları, bankaları ne varsa sattılar. Şimdi sıra askeri fabrikaları satmaya geldi. Sakarya’da 1975 yılında kurulan tank palet fabrikası özelleştirme adı altında birilerine peşkeş çekiliyor. Yeniden böyle bir fabrika kuracaksak bunun bedeli 20 milyar dolar. Şimdi kalkıyorsunuz bunu satıyorsunuz. Tepkiler üzerine sarayda oturan kibir abidesi şu açıklamayı yapıyor. ‘Özelleştirme değildir’ diyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararı okuyorum; ‘...özelleştirme kapsam ve programına alınmasına...’ Kendi imzası var. Bereket kararname var elimizde, olmasa yarın çark edecek. Yazdığına mı, konuştuğuna mı inanalım? Milletin önüne çıkıp yalan söylemek ayıp değil mi? Hiçbir devlet kendi askeri fabrikalarını yabancılara peşkeş çekmez.

HALKIMIZA GÜVENİYORUZ: (Bahçeli’nin ‘YSK’ya güvenmiyorsanız seçimlere girmeyin’ açıklaması) YSK’ya güvenmiyoruz ama seçimlere katılan milyonlara güveniyoruz. Halkımıza güveniyoruz. Sandık ittifakı yapacağız. Her görüşten vatandaşlarımız bize oy verecek.

Trumpın açıklamaları üzerinden iktidara yüklendi: Tefecilere ses çıkaramıyorlar

CHP’nin Ankara Büyükşehir Başkan Adayı Mansur Yavaş konuşmasının ardından tanıtım toplantısına katılanlarla anı fotoğrafı çektirdi. (soldan sağa) Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, eşi Kezban Taşdelen, Mansur Yavaş ve eşi Nursen Yavaş, Selvi Kılıçdaroğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, İYİ Parti’li Aytunç Çıray, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar.

‘Makam araçları azalacak’

Ankara aday tanıtımı toplantısında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, kavgaya, çatışmaya, husumete gelmediklerini ifade ederek “Tam tersine kardeşliğimizi pekiştirmeye, Ankara’mızı yaşanılır kılmaya, huzurlu ve sağlıklı bir kent haline getirmeye çalışıyoruz. 1 Nisan’da yeni bir sabaha uyandığımızda, ülkemizin siyasi başkenti Ankaramız, huzurun da başkenti olmaya başlayacaktır. Çünkü bizler, nefret dilini kendimizden uzak tutacağız” dedi.

Trumpın açıklamaları üzerinden iktidara yüklendi: Tefecilere ses çıkaramıyorlar
‘Bu bir savaş değil’

31 Mart akşamı seçimi kazandığında kendini asla zafer kazanmış saymayacağını vurgulayan Yavaş, “Bu savaş değil ki. Ne zaferi? Kime karşı zafer? Demokrasilerde kaybeden olmaz. Oy veren, vermeyen bütün Ankaralılara adil ve eşit hizmet vermeyi; izzet, şeref ve kul hakkının gereği sayacağız” diye konuştu.

Belediye çalışanlarının tümünü mesai arkadaşı olarak göreceğini söyleyen Yavaş, “Alnının teriyle üreten, emek veren belediye personelimizin, herhangi birini kişisel nedenle işten çıkarmayacağız. Kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız. Ekmekle oynamak bize yakışmaz” dedi.

‘Bir tane stat yok’

Ankaragücü’nün Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesi ve Gençlerbirliği’nin yeniden Süper Lig’e dönmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaklarının altını çizen Yavaş, “Ankara’nın doğru dürüst bir stadı yok. Ankaragücü ve Gençlerbirliği dışarıda maç yapmak zorunda kalıyor. Ankara’da 25 yıldır milli maç yok. Ben Ankara’yı marka kent yapacağım dediğim zaman, zaten marka diyorlar. Böyle marka mı olur bir tane stadı yok” dedi.

Belediye başkanlığı görevine başladığında ilk icraatının makam araçlarını azaltmak ve kalan araçların çakar lambalarını sökmek olacağını açıklayan Yavaş, henüz seçim olmadan bir vaadinin gerçekleştiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Geçen hafta televizyona çıktığımda ASKİ’nin bütçesini gösterip, Ankara Belediyesi’nin sudan 1 milyar lira kâr ettiğinden ve önemli ölçüde indirim yapacağımdan bahsetmiştim. Ses kulaklarda kaybolmadan, bir hafta geçmeden Ankara Büyükşehir Belediyesi, yüzde 30’luk indirim gerçekleştirdi ve fiyatları sabitledi. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

Mansur Bereket Huzur

Ankara aday tanıtımı toplantısında öne çıkan notlar şöyle:

- Salona, Atatürk posteri ve Türk bayraklarının yanı sıra Kılıçdaroğlu ve Yavaş’ın fotoğrafları asıldı. Salonda, Yavaş’ın seçim kampanyasında kullanacağı, “Mansur Bereket ve Huzur” sloganı da tanıtıldı.

- Toplantıya katılan partililer İzmir Marşı’nın yanı sıra, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Mansur Başkan, Ankaragücü şampiyon” sloganları attı.

İnce de katıldı

- Toplantıya, CHP’nin 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray ile Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve eski bakanlardan Yaşar Okuyan’ın yanı sıra CHP milletvekilleri ile PM üyeleri ve partililer katıldı.

- Toplantı salonuna Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Mansur Yavaş ve eşi Nursen Yavaş ile birbirlikte geldi.

- CHP’li TBMM Başkanvekili Levent Gök, görevi nedeniyle, “tarafsız” olduğunu gerekçe göstererek toplantıya katılmadı.

- Toplantıda, Yavaş’ın seçim kampanyasında kullanacağı seçim şarkısı ilk kez çalınırken, Yavaş konuşması boyunca Ankaragücü atkısı taktı.

Annesi ve kardeşini öldüren Hatay Vali Yardımcısı tutuklandıAdana'da, annesini ve erkek kardeşini tabancayla öldüren Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber