Geri Dön

Türban affına ‘devamsızlık’ kılıfı

Türban affına ‘devamsızlık’ kılıfı


Hükümet ortakları, türban taktıkları için okula alınmayarak devamsızlıktan kalan öğrencilere af getirilmesi konusunda anlaştı.
Koalisyon ortakları, son şekli verilen af tasarısında, "türban" konusuna değinmeden devamsızlıktan veya birkaç sene üst üste sınıfta kalan öğrencilere af getirilmesini kabul etti. "Devamsızlıktan kalan öğrenciler" ibaresinin, türban taktığı için üniversitelere alınmayarak, kayıtlarda devamsızlıktan kalmış görünen kız öğrencileri de kapsadığı bildirildi.
Nitekim, Başbakan Bülent Ecevit de dün başbakanlıktan ayrılırken affın sadece devamsızlık veya üst üste sınıfta kalanlara uygulanacağını vurguladı.
Ecevit dün bu konuda "türban nedeniyle okuldan atılan öğrenciler için de bir af söz konusu olacak mı?" sorusuna "Hayır. Bize öyle bir istek gelmedi. Bu öğrencilerle ilgili affın herhangi bir siyasal yönü yok. Bu doğrudan doğruya devamsızlık veya üst üste sınıfta kalma dolayısıyla öngördüğümüz bir af" karşılığını verdi.
DSP'nin hazırladığı ilk af taslağında, öğrenci affında kapsam yalnızca başarısızlık nedeniyle ve kendi istekleriyle okullarıyla ilişikleri kesilen öğrencilerle sınırlı tutulmuştu.
Ancak MHP ve ANAP başta türban olmak üzere disiplin suçları nedeniyle okullarından atılan öğrencilerin de af kapsamına alınmasında ısrar etti.
MHP, "türban" affına destek vererek hazırladığı taslakla, öğrenci affının kapsamının, "her ne sebeple olursa olsun okullarından atılanları kapsayacak şekilde" genişletilmesini istedi. Taslak üzerinde çalışan MHP kurmaylarından alınan bilgiye göre parti, öğrencilerin disiplin suçlarının da af kapsamına alınmasında ısrar etti.

Katile af yok

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün hazırladığı pişmanlık taslağında da hükümet ortakları uzlaşmaya vardı. Önemli değişiklikler yapılan pişmanlık yasasından teröristlerin yararlanabilmeleri için teslim olmaları koşulu öngörüldü.
Örgüt mensuplarına cezadan tamamen muaf tutulabilmeleri için teslim olmaları koşulunu getiren ortaklar, güvenlik görevlileri ile vatandaşların canına kasteden teröristlere ise af getirilmemesini kararlaştırdı. Katil olmayan örgüt mensupları, devlet tarafından yakalanmaları halinde ise pişmanlık yasasından şartlı yararlanacak.
Bu kapsamdakiler için ceza indiriminin sözkonusu olması için verdikleri bilgilerle örgüte darbe vurulmasına neden olmaları gerekiyor.
Hükümet ortakları Adalet Bakanlığı'nın taslağına, "Yetkili makamlara mukavamet göstermeksizin kendiliğinden teslim olup, bu kanundan yararlanmak istediğini beyan ederek..." ifadesi eklendi.
Örgütün lider kadrosu pişmanlıktan muaf tutuldu. Koalisyon hükümeti, basın suçlarına erteleme konusunda da uzlaşma sağladı. Buna göre basın kanalıyla işlenen suçlara 3 yıl erteleme getirilmesi kararlaştırıldı. Bu süre içinde suç işlenmemesi halinde ceza ortadan kalkacak. Bu hususta sorumlu yazı işleri müdürleri sınırlandırması da genişletilerek, muhabir ve diğer basın görevlileri de kapsama dahil edildi.
Hikmet Sami Türk tarafından hazırlanan af taslağı üzerinde hükümet ortakları arasında uzlaşma sağlanamazken, bölücülük, terör ve orman suçları dışındaki cezalara af ve indirim getiren taslağın kaderi yeni yasama yılına bırakıldı.

Bahçeli: "Kaş yaparken göz çıkarılmasın"

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, partisinin dünkü grup toplantısında affın gelişmiş hukuk devletlerinde sık sık başvurulan bir yöntem olmadığını belirterek "Af meselesi, kaş yaparken göz çıkarmayacak ve toplumu tedirgin etmeyecek bir yasal düzenlemeyle çözüme kavuşturulmalıdır" dedi.New York'ta mağazalar yağmaya karşı vitrinlerini plakalarla kapattıABD'de yeni tip corona virüs (covid-19) salgının merkezi haline gelen New York'ta ünlü markalar, mağaza vitrinlerini, yağma ihtimaline karşı tahta plaka ve kalaslarla kapattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber