Geri Dön
Siyaset'Türk Konseyi artık uluslararası örgüt'

'Türk Konseyi artık uluslararası örgüt'

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yılda kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Konseyi’nin uluslararası itibarının da yüksek olduğunu ifade ederek, “Artık konseyimizi uluslararası örgüt olarak adlandırmanın vaktinin geldiğine inanıyorum” dedi.

'Türk Konseyi artık uluslararası örgüt'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurumsallaşma sürecini tamamlayan Türk Konseyi’ni artık uluslararası uluslararası örgüt olarak adlandırmanın vaktinin geldiğini söyledi. Erdoğan Konsey üyesi ülkelere Kıbrıs Türkleriyle dayanışmada bulunmaları çağrısı yaptı.

Vahdettin Köşkü’nden Türk Konseyi Devlet Başkanları Türkistan Zirvesi’ne canlı bağlantı ile katılan Erdoğan, “Gönlümüzden geçen siz değerli kardeşlerimi kadim Türkistan şehrimizde yüz yüze görebilmekti. Rabb’imden en kısa zamanda bizleri bu salgın musibetinden kurtarmasını niyaz ediyorum” diyerek sözlerine başladı. Katılımcıların Nevruz Bayramı’nı da kutlayan Erdoğan zirvede özetle şunları söyledi:

TÜRKMENİSTAN’A ÜYELİK DAVETİ: 12 yıl önce kurulan Türk Konseyi birlik ve dayanışma mefkurelerinin en müşahhas halidir. İnşallah Türkmen kardeşlerimizin önce gözlemci üye, bilahare daimi tarafsızlık statüsüne halel getirmeyecek şekilde tam üye olarak aramıza katılmasıyla konseyimiz daha da güçlenecektir. Türkiye olarak konsey çatısı altında bu yönde yapılacak çalışmalara her türlü desteği vereceğiz.

KARDEŞLİK HUKUKUNA UYGUN DAYANIŞMA: Dünyamızın karşı karşıya kaldığı değişimler Türk Konseyi gibi iş birliği yapılarının önemini daha da artırıyor. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz olağanüstü zirve ve akabinde ilgili bakanlarımızın toplantılarında alınan kararlarla ticaret hacmimizde salgının etkisini asgaride tutmayı başardık. Bağımsızlığımızı, toprak bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi ilgilendiren meselelerde de kardeşlik hukukuna uygun şekilde dayanışma içindeyiz. Bu vesileyle hassasiyetle üzerinde durduğum aziz kardeşim Sayın İlham Aliyev nezdinde tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi, Dağlık Karabağ’daki zaferleri için bir kez daha yine şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. 44 gün süren destansı bir mücadele sonrasında 30 yıllık işgal son bulmuş, Dağlık Karabağ anavatanla tekrar kucaklaşmıştır... Temennimiz odur ki Ramazan Bayramı’ndan sonra, Şuşa’yı ziyaret etmek suretiyle kardeşimizle birlikte Şuşa’da inşallah yeni bir bayram yaşayalım.

İTİBARI YÜKSEK: Türk dünyası içinde kombine ulaştırma ve taşımacılık imkanlarını geliştirmemiz büyük önem arz ediyor. Hazar geçişli doğu batı orta koridor üzerinden Avrupa’ya kesintisiz ve engelsiz bağlantıyı temin etmemiz ülkelerimizin stratejik değerini ve refahını da artıracaktır. Konsey bünyesinde bu alanda yürütülen çalışmalara ivme kazandırmalıyız... 12 yıllık süreç içinde kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Konseyi’nin uluslararası itibarı da yüksektir. Artık konseyimizi uluslararası örgüt olarak adlandırmanın vaktinin geldiğine inanıyorum. Bu konudaki kararı Türkiye’deki zirvede almayı ümit ediyoruz. Kıymetli dostum Başbakan Orban’ın cömert ev sahipliğinde Budapeşte’de açılan Avrupa temsilcilik ofisi Türk Konseyinin bayrağının Avrupa’da dalgalanmasını sağlayarak görünürlüğünü artırdı.

BİNA TAHSİS ETTİK: Türk Konseyi’nin verimlilik ve etkinliğinin artırılması, gerekiyorsa sekretaryanın yeni kadrolarla güçlendirilmesi ve çalışma usulleri gözden geçirilerek üye ülkelerle eşgüdümün yoğunlaştırılması yararlı olacaktır. Bu çerçevede sekretaryamıza artan itibarına yakışacak ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde prestijli bir tarihi bina tahsis ettik. Aziz İstanbul’umuzdaki bu yeni binanın konseyimize hayırlı olmasını diliyorum. Haziran ayında düzenlenecek Antalya Diploması Forumu’na hepinizin katılımından büyük memnuniyet duyacağım. Konseyimizin 8. Olağan Zirvesi’ni de salgın şartlarının el verdiği ölçüde inşallah 12 Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlemeyi ümit ediyoruz.

Kıbrıs Türkleriyle dayanışma çağrısı

Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkleriyle dayanışma sergilenmesinin kardeşliğin gereği olduğunu vurgulayan Erdoğan, yıllardır maruz kaldıkları haksızlıklar ve ambargoların kaldırılması için Kıbrıs Türklerine gereken yardımın esirgenmeyeceğine de inancının tam olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk halkının Türk Konseyi’nin kültür, eğitim, bilim ve spor gibi faaliyetlerine katılımının tecridin etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olacağını belirten Erdoğan “Güç birliği yaparak Kıbrıs Türklerini hak ettiği konuma getireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Erdoğan, Mustafayev’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev’i kabul etti. Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı. -İSTANBUL AA

Emine Erdoğan’dan Emniyet’e teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine  Erdoğan, sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştiren emniyet teşkilatına  teşekkür etti. Emine Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gönüllü  personelimizin atık malzemelerden yaptığı kulübelerin sevimli dostlarımıza yuva  olmasına çok memnun oldum. Sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek  için çalışan tüm hayvanseverlere ve emniyet teşkilatımıza teşekkür ediyorum”  ifadelerini kullandı. Paylaşımda, Türk Polis Teşkilatı’nın paylaşımı olan “Külliyedeki  atıkların geri dönüştürülmesiyle yapılan ve Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Sayın  Emine Erdoğan hanımefendi tarafından Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma polisimize  teslim edilen kulübeler, sokakta yağmur altında kalan anne ve yavru köpeklere  yuva oldu. Şükranlarımızla” tweeti de retweet edildi.-İSTANBUL AA

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Faturadan yola çıktı, küçük kızın cep telefonunu çaldı!İstanbul Arnavutköy’de N.C., apartmanın giriş kapısındaki faturalardan birini seçerek, kapı zilini çaldı. Evde 11 yaşındaki kız çocuğu yalnızdı. Faturada gördüğü ismi, küçük kıza söyleyen N.C. babasının arkadaşı olduğunu belirtti. "Babanı cep telefonunla arayıp benimle görüştürür müsün?" diyen N.C., kız çocuğunun babasını aradığı cep telefonunu çalarak kaçtı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler