Geri Dön
Siyaset‘Türkiye’nin nihai hedefi tam üyelik’

‘Türkiye’nin nihai hedefi tam üyelik’

Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin nihai hedefinin tam üyelik olduğunu ifade etti” dedi.

‘Türkiye’nin nihai hedefi tam üyelik’

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin AB sürecinin nihai hedefinin tam üyelik olduğunun ve AB’nin pozitif gündemi destekleyecek somut adımlar atması gerektiğinin dile getirildiğini belirtti.

Charles Michel ve Ursula Von Der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti doğrultusunda dün Ankara’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Erdoğan konukları Michel ve Leyen’i, Külliyenin protokol kapısında karşıladı. Görüşmede Türkiye-AB ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirilirken, AB ile işbirliğinin, katılım perspektifi temelinde ve tesis edilmeye çalışılan olumlu gündem kapsamında geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alındı, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Kalın’dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, görüşmenin içeriğine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Genel olarak olumlu bir atmosferde gerçekleşen görüşmede Türkiye-AB ilişkilerinin etraflıca değerlendirildiğini kaydeden Kalın, “Sayın Cumhurbaşkanımız AB ile ilişkilerin geleceği ile ilgili Türkiye’nin perspektifini ortaya koyarak, Türkiye’nin AB sürecinin nihai hedefinin tam üyelik olduğunu ifade etti. Göç mutabakatının güncellenmesi, Gümrük Birliği’nin yenilenmesi, Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması, halklar arası temaslar ve üst düzey siyasi istişareler konularının gündeme geldiği görüşmede, AB’nin pozitif gündemi destekleyecek somut adımlar atması gerektiği belirtildi” dedi.

‘Ortak sorumluluk’

Türkiye ile AB arasındaki siyasi, ekonomik ve toplumsal ilişkilerin güçlenerek seyrinin, hem Türkiye ve Avrupa ülkelerinin istikrarına hem de küresel barışın sağlanmasına katkı sunacağının dile getirildiğini belirten Kalın, “Mülteci sorununun ortak sorumluluk bilinciyle ele alınması gerektiğinin vurgulandığı toplantıda, bölgede yeni bir mülteci dalgasının yaratacağı istikrarsızlık ve insani krize karşı göç mutabakatının ivedilikle yenilenmesi ihtiyacı hatırlatıldı” ifadelerini kullandı. Görüşmede ayrıca terörle mücadelede işbirliğinin öneminin altının çizildiğini bildiren Sözcü, “Kalıcı istikrar ve güvenlik için DEAŞ, PKK/YPG, FETÖ gibi her türlü terör örgütüne karşı etkin ve ortak mücadele yürütülmesi gerektiği ifade edildi. Toplantıda Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamındaki gelişmeler, aşılama süreçleri ve muhtemel işbirliği alanları değerlendirildi” bilgisini verdi.

Bölgesel krizlere sürdürülebilir çözümler üretilmesinin Türkiye ve AB ülkelerinin ortak menfaatine olduğunun vurgulandığını ifade eden Kalın, “Görüşmede Suriye, Irak, Libya, Karabağ, Doğu Akdeniz konuları da ele alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın önerdiği Doğu Akdeniz Konferansı’nın da Akdeniz’in bir barış denizine dönüşmesi yolunda önemli bir rol oynayacağı belirtildi. Türkiye’de devam etmekte olan davalarla ilgili hukuki sürece herkesin saygı göstermesi gerektiği açık bir şekilde ifade edildi” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesi’ne açıklık getirildi’

Görüşmede Yunanistan’ın Türkiye ile ilgili tutumu ve İstanbul Sözleşmesi konuları da değerlendirildi. Kalın, açıklamasında şunları kaydetti: “Toplantıda ayrıca bazı üye ülkelerin Türkiye-AB ilişkilerini esir almasına müsaade edilmemesi gerektiğinin önemi vurgulandı. Çeşitli mecralarda dile getirilen Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımız konuya açıklık getirerek, kadına karşı şiddetin küresel bir sorun olduğu ve bu şiddetin her türüyle mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini belirtti.”

‘Türkiye’nin nihai hedefi tam üyelik’

‘AB, SOMUT GÜNDEM SUNMAYA HAZIR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Michel, “Doğu Akdeniz’deki gerilimin yatışması olumlu, bu durumun güçlendirilmesi gerek. AB, Türkiye ve Yunanistan arasında istişari görüşmelerin tekrar başlamasından memnuniyet duyuyor. Kıbrıs konusundaysa AB, aktif bir gözlemci. Birlik, BM liderliğindeki süreci destekliyor” dedi. Michel, son aylarda Türkiye ile AB arasında da olumlu bazı gelişmelerin yaşandığına dikkat çekerek, “Bu gelişmelerin sürdürülmesi ve geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. AB, ekonomik iş birliği, göç ve halklar  arasında bağlantıyı artırmak için somut gündem sunmaya hazır” dedi. Michel, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının endişe yarattığını söyledi.

Von der Leyen ise “Türkiye yapıcı bir şekilde tekrar ilişki kurmak istediğini gösterdi, biz de Türkiye’yle ilişkilerimize ivme katmak için geldik. İki tarafa da fayda sağlayacak iş birliği alanlarını görüştük” dedi. Von der Leyen, şöyle konuştu: “Türkiye, Gümrük Birliği içinde hayati öneme sahip değerli bir ortak. Ticareti daha da artırabilmek için hiç şüphesiz ki Gümrük Birliğinin uygulanmasına ilişkin mevcut zorlukları ele alarak güncelleme için çalışacağız.”

Von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun kısa süre içinde Türkiye’deki sığınmacılara destek için bir öneri getireceğini, sığınmacılar için yardımın sürmesine bağlı olduklarını söyledi. Von der Leyen, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin ‘yanlış bir sinyal olduğunu’ belirtti. Bu karardan geri dönülmesi çağrısı yapıldığını ekleyen Von der Leyen, “Türkiye’yle daha iyi ilişkilere sahip olmak istediklerini, gidişatı önümüzdeki hafta ve ayların belirleyecek” dedi.- ECEM TOPLAR Ankara

Diyarbakır’da 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı'na maket uçaklarla saldırı girişimiİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'da bir askeri tesise 2 maket uçakla saldırı teşebbüsünde bulunulduğunu ve maket uçakların etkisiz hale getirildiğini belirtti. Bakan Soylu ayrıca, herhangi bir zayiatın olmadığını da belirtti. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Üssümüzde herhangi bir hasar ve zaiyat meydana gelmemiştir. Üssümüzde gerekli fiziki tedbirler alınmıştır." ifadeleri yer aldı. Konuya dair bir açıklama da Diyarbakır Valiliği'nden geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler