Geri Dön
Siyaset‘Türkiye’nin temel bazı sorunları var’

‘Türkiye’nin temel bazı sorunları var’

CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni değerlendiren Kılıçdaroğlu, ‘Sorunların çözümü konusunda siyaset kurumu gerekli zamanı ve emeği harcamıyor’ dedi

‘Türkiye’nin temel bazı sorunları var’

Mehtap Gökdemir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ekonomide yapılan reformların meyvelerini toplayan bir siyasi iktidar, reformları sürdüremedi, dışarıdan olağanüstü yüksek faizlerle borç alarak bugünlere geldi” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda kabul edilen İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni uzmanların tartışmasına açtı. 13 maddelik beyannamenin her maddesi üzerine iki uzman ve bir CHP milletvekiliyle tartışmalar yürütüldü. Tartışmalar, internet üzerinde yürütülen seminer formatında gerçekleştirildi. Tartışmanın son bölümü de Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

SÜRDÜREMEDİ: Türkiye’nin bazı temel sorunları var. Temel sorundan kastım şu: Çözümü konusunda siyaset kurumu gerekli zamanı ve emeği harcamıyor. Sorun da giderek büyüyor ve çözümü daha da zor bir alana kıvrılmış oluyor. Eğitim bunlardan biri. Bir düzenleme yapıldı, Bakanlar Kurulu’nda, Milli Eğitim Şuraları’nda görüşülmedi, kalkınma planlarında yoktu. Ama bir kişi istedi; 4+4+4 sistemi parlamentoya geldi. Olayın taraflarının görüşleri hiç alınmadı ve çocuklarımız denek olarak kullanıldı. Ve bugünkü acı tablo ortaya çıktı. Gene ekonomide yapılan reformların meyvelerini toplayan bir siyasi iktidar, reformları sürdüremedi, dışarıdan olağanüstü yüksek faizlerle borç alarak bugünlere geldi. Şimdi faizin, borç paranın faizini ödemek için de Türkiye borçlanmak zorunda böyle bir noktaya geldik.

TOPLUM GÜVENMEZ: Yapmamız gereken şu; siyaset kurumu önündeki temel sorunları görmeli ve o temel sorunların çözümü konusunda vatandaşına bir şeyler söyleyebilmeli. O nedenle belli vaatleri yapmak zorundasınız. Yani bunu yapmaz ve sadece eleştiri bağlamında kalırsanız, siyaset kurumu topluma güven vermez.

GÜÇLÜ GENÇLİK: İkinci yüzyıla gidiyoruz ama artık Türkiye’nin kendi bölgesinde de ve dünyada da çok saygın ve güçlü bir ülke olması lazım. Çok zengin, çok güçlü yani taşı sıksa suyunu çıkaracak güçlü bir gençliğimiz var. Eğer gencin enerjisini hayatın her alanında büyümeye ve kalkınmaya dönüştüremezsek Türkiye yine kaybedecektir. En büyük endişemiz bu.

DIŞ POLİTİKA: Dış politika da ‘Yurtta barış, dünyada barış’ felsefesi üzerine yine inşa edilmek zorundadır. Dış politikayı sağlıklı yürütmeyen bir ülkenin bir süre sonra bütün komşularıyla kavgalı ve dünyanın gözünde itibar kaybeden bir ülke konumuna gelmesi kaçınılmaz oluyor. Biz eskiye yani ana felsefeye dönmeliyiz. İnsanları, kişileri, kurumları ya da ülkeleri düşmanlaştırmadan, dost ilişkilerle süreci götürmeliyiz. Bunu götürdüğümüz zaman da ekonomiye çok büyük katkı yapmış, aynı zamanda İslam Dünyası’nın da gözdesi bir ülke konumuna gelmiş oluruz.

HEDEFLER: Eğer demokrasiyi büyütür ve geliştirebilirseniz bütün alanlara nüfuz eder bu. Dış politikaya da, eğitime de, üniversitelere de, çevreye nüfuz eder, saygıya nüfuz eder. Bir yüzyılda demokrasinin belli kurumlarını yaşatabildik veya hayata geçirebildik ama asıl ikinci yüzyılda demokrasinin bütün kurumlarını insan odaklı, çevre odaklı hayata geçirmek zorundayız ana hedef de bu.

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler