Geri Dön
SiyasetÜlke sorunlarına ‘Üç Yeni’ ile çözüm

Ülke sorunlarına ‘Üç Yeni’ ile çözüm

CHP, ‘Üç Yeni’ olarak adlandırdığı bir ajanda çalışması hazırladı. Yeni yasal düzenlemelerden oluşan çalışma ‘Yeni Kurallar’, ‘Yeni Kurumlar’ ve ‘Yeni Kadrolar’ aracılığıyla ülke sorunlarının çözümünü içeriyor...

Ülke sorunlarına ‘Üç Yeni’ ile çözüm

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Siyasi partilerin yeni anayasa, siyasi partiler ve seçim kanunlarını içeren çalışmaları yaz aylarında siyasetin gündeminde olacak. Bu kapsamda CHP de “Üç Yeni” olarak adlandırılan bir ajanda çalışması yaptı. CHP, ülkeyi “Üç Yeni” olarak ifade ettiği; “Yeni Kurallar”, “Yeni Kurumlar”, “Yeni Kadrolar” eliyle ayağa kaldıracağını ifade ediyor. Edinilen bilgiye göre; CHP’nin ajandasında yer alan ve getirmek istediği belli başlı düzenlemeler şöyle:

Kuvvetler ayrılığı

- Kuvvetler ayrılığı güçlendirilecek. Siyasi Ahlak Yasası çıkarılacak. Siyasetin finansmanı şeffaf hale getirilecek. Sayıştay’ın raporlarının tamamı Meclis’e sunulacak. TBMM’de başkanlığını en çok milletvekiline sahip muhalefet partisinin yapacağı Kesin Hesap Komisyonu kurulacak.

RTÜK’e yeni düzenleme

- Ekosistem hakkı anayasal güvence altına alınacak. Kamu İhale Kanunu rekabet ve şeffaflığı sağlayacak biçimde yeniden düzenlenecek. Ulusal Vergi Konseyi kurulacak. Kamu görevlisi tek maaş alacak.

- RTÜK’e TBMM sınırlı sayıda üye seçebilecek, meslek temsilcilerinin seçim yapacağı bir mekanizma kurulacak, gerek RTÜK gerekse Basın İlan Kurumu’nun ceza yetkisi olmayacak, dosyaları yargıya intikal ettirecek.

Bürokrasiye yeni düzen

- Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası baştan ele alınarak Avrupa standartlarına getirilecek.

- Bürokraside liyakati sağlayacak sistem kurulacak. Sözlü sınavlar belirli özel durumlar haricinde tümden kaldırılacak.

Kadın ve gençlere kota

- Yurt dışı seçim çevresi oluşturulacak ve Türkiye milletvekilliği getirilecek. Her aşamada siyasi parti adaylarının büyük çoğunluğunu üyelerin ya da seçmenlerin belirleyeceği sistem getirilecek.

- Siyasi partilerin Hazine yardımından pay alması hakkı, düşük oranda oy alan partileri de kapsayacak biçimde genişletilecek. 

- Kadın ve gençlerin siyasette varolmalarını sağlayacak kota düzenlemeleri yapılacak.

- Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanmasına katkı amacıyla tüm bürokrasi atamalarında cinsiyet dengesi gözetilecek.

Baraj en fazla yüzde 5

- Seçim barajı yüzde 5’in üzerinde olmayacak. Seçimlerde yüzde 1 oy almış partinin genel başkanları parlamentoya girecek.

Canlı yayınlanacak

- Meclis Genel Kurulu ve mümkünse komisyon görüşmelerinin tamamı televizyon ve internet olanaklarıyla canlı yayımlanacak.

- Torba yasa usulü kaldırılacak. Genel görüşme açılması kolaylaştırılacak, aynı zamanda toplamda 20 günü aşmamak kaydıyla her yasama yılında gündemini muhalefetin belirleyeceği genel görüşme gerçekleştirilecek.

Gensoruya dönüş

- Gensoru geri getirilecek. Meclis’te soruşturma komisyonu kurulması kolaylaştırılacak. Meclis araştırma ve soruşturma komisyonlarının etkin kılınması sağlanacak, bunun için hem anayasada hem de Meclis İçtüzüğü’nde net düzenlemeler yapılacak.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 29 Temmuz 2021 )29 Temmuz koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 261 bin 198 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 161 kişinin testi pozitif çıktı, 60 kişi hayatını kaybetti. Bakan Koca tabloyu paylaşırken "Aşı olmadan tedbirlere uymadan salgında korunmak mümkün değil." uyarısında bulundu. Öte yandan Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 336 bin 724 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler