Geri Dön
Siyaset‘Üreticiden hiç terörist olur mu?’

‘Üreticiden hiç terörist olur mu?’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Antalya’da hal ziyaretinde “Üreticiden terörist mi olur Allah aşkına, alın teri dökenden terörist mi olur? Biz size inanıyoruz, güveniyoruz” dedi.

‘Üreticiden hiç terörist olur mu?’

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Antalya’da hal ziyaretinde bir kadın çiftçi, gübre, ilaç gibi girdi maliyetlerindeki artışı anlatırken, “Siz ekonomist olduğunuz için daha iyi bilirsiniz” dedi. “Estağfurullah ama Erdoğan gibi ekonomist değilim” karşılığını veren “Kılıçdaroğlu, biraz daha zor günler geleceğini, gübre ve mazot fiyatlarının biraz daha artacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu dün 05.00’te Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’ni ziyaret ederek, esnaf ve çiftçilerin sorunlarını dinledi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Antalya milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile parti yöneticilerinin de eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, esnaf ve çalışanlarla kahvaltı da yaptı.

Maliyetler yükseldi

Kılıçdaroğlu’nun sohbet ettiği çiftçiler gübre, ilaç, mazot, fide, elektrik, yakıt gibi birçok üründe yaşanan yüksek artışların maliyetleri de aşırı oranda artırdığını belirterek, para kazanamadıklarından dert yandı. Kılıçdaroğlu, “Bir gün inşallah düzelir, herkes güler yüzle alışveriş yapar, siz de rahat ederseniz vatandaş da, az kaldı. Az kaldı inşallah beraber çözeceğiz” dedi.

Kahvaltıda da Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneğinin eski başkanı Nevzat Akcan, “Biz hiç iyi değiliz sayın genel başkanım, 20-25 yıl önceki fiyatlardan ürün satıyoruz. Artık hiç kimseyi tutma şansımız kalmadı, her geçen gün toprağına küsüyor insanlar. 6 ay önce 100 liralık gübre olmuş 500 lira. Bu maliyetin altından kalkma şansı yok. Olmayan bir düşman gösteriliyor. Aracı, fırsatçı, kan emici hatta daha ilerisi terörist ilan ediyorlar ama bu sektörün hiçbir zincirinde bu paraları kazanan asla yok. Bu çalışan insanlar her gün gece 12.00- 01.00’de ayakta. Ama maalesef, aracı, fırsatçı terörist ilan ediliyor” diye yakındı.

‘Size güveniyoruz’

Kılıçdaroğlu ise “Efendim olmaz ya, üreticiden terörist mi olur Allah aşkına, alın teri dökenden terörist mi olur. Biz size inanıyoruz, güveniyoruz. Bakın siz olmasanız biz akşam sofrada oturup yemek de yiyemeyiz, sabah kahvaltı da yapamayız. Siz üretiyorsunuz, siz çalışıyorsunuz, siz emek harcıyorsunuz. Sabaha karşı 03.00, 04.00, 05.00’te buraya geliyorsunuz. Bütün Türkiye’ye, her tarafına mal gönderiyorsunuz. Dolayısıyla yaptığınız hizmet çok değerli” diye konuştu.

‘Çare belli’

Aksu’daki bir kadın çiftçi de mazot, gübre gibi girdi maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet ederken, “Siz ekonomist olduğunuz için daha iyi bilirsiniz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Estağfurullah ama Erdoğan gibi ekonomist değilim” dedi. Şikayet eden üreticilerin yanı sıra bir de asgari ücretliler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “O da şikayetçi, o da pazara gidiyor. Bu biberi alıp yiyemez. Ama önümüzde biraz daha zor günler gelecek. Söylediğiniz gübre fiyatları biraz daha artacak, mazot fiyatları artacak görünüyor. Çare belli, az kaldı çareyi halledeceğiz inşallah” dedi.

Böcek’e nazar boncuğu

Kılıçdaroğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i makamında ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, koronavirüs nedeniyle 3,5 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra 9 Kasım 2020’de taburcu oluşunun yıl dönümünde Böcek’e nazar boncuğu taktı. Ziyaret için CHP Genel Başkanı’na teşekkür eden Böcek de

“9 Kasım’da yoğun bakımdan çıkmıştım, birinci yaş günüm gibi oldu benim için. Çok teşekkür ediyorum, iyi günümüzde kötü günümüzde yanımızda oldunuz, ailemiz adına da Antalyalılar adına da teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret sonunda Böcek, Kılıçdaroğlu’na Antalya’ya özgü yörük kıyafetlerinin yer aldığı bir tablo hediye etti.

‘Hiç meraklanmayın EYT sorununu çözeceğiz’

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde belediye tarafından yapılan yatırımların toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, CHP’li belediyelerin yaptıkları çalışmaları yakından takip ettiğini belirtti. CHP lideri, Belediye başkanlarından herkese eşit hizmet götürmelerini istedi. Kılıçdaroğlu, başkanlardan yoksul mahallelerden başlayarak, tüm mahallelerde kreş yapmalarını istediğini anlattı. Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) açtıkları pankartı gören Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hiç meraklanmayın, EYT sorununu çözeceğiz, 3600 ek göstergeyi getireceğiz. Çalışanların, polislerin, sağlık çalışanlarının tamamının sorununu çözeceğiz. Çiftçinin tarım kredi kooperatiflerinden veya bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini bir seferde, bir haftada tamamen sileceğiz. Esnafın bankalardan aldığı, esnaf kredi kooperatiflerinden aldığı kredilerin faizlerini bir hafta içinde tamamını sileceğiz. İnanın bu ülkeye baharı ya getireceğiz, ya getireceğiz. Bu memlekete huzuru, barışı getireceğiz.”

İnsanların inancı, yaşam tarzı, kimliği ile değil, işiyle, gelir düzeyiyle yaşam standartlarıyla ilgilendiklerini belirten CHP lideri, “Cumhuriyetten, demokrasiden, insan haklarından, özgürlükten, alın terinden yana olan bütün dostlarımızla birlikte yapacağız. Geliyor gelmekte olan” dedi. -AA

Erdoğan 'talimatı verdim' diyerek sıcak gelişmeyi duyurdu
İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
Osmanlı Padişahlarına ait tablolar İngiltere'de! Servet fiyatına satıldı
Ukrayna - Rusya krizinde flaş gelişme: Türkiye devreye giriyor!
Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu
Canlı yayında araba çarptı! Muhabir saniyeler içinde gözden kayboldu
Belediyede rüşvet skandalı! Suçüstü yakalanan isme bir şok daha
Gökhan Gönül bu sezon bir ilki yaşadı
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Takipçilerine seslendi! 'Çocukluğum zorbalıkla geçti'
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
10 yıla kadar hapis istendi! Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında dolandırıcılık iddiası
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler