Geri Dön

Uygur Türklerinin durumu Meclis gündemine taşındı

İYİ Parti, Çin’in Uygur Türklerine baskı yaptığı iddiasını TBMM gündemine getirdi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM Başkanlığı’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle ayrı ayrı soru önergeleri verdi.

Uygur Türklerinin durumu Meclis gündemine taşındı
BAHAR ATAKAN Ankara

 

Dervişoğlu soru önergesinde, bir akademik çalışmada Türkiye ve Çin arasında gittikçe güçlenen otoriteryen işbirliği mekanizmasının varlığına işaret edildiğini belirterek, “Özellikle son yıllarda hükümet tarafından lanse edilen büyük projelerin çoğunda Çin firmalarının aktif dahli ve bahse konu ilişkilerde Çin tarafının süregelen avantajlı konumu Türkiye’nin otoriter Çin rejimi ile olan ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir” dedi.

Oral da soru önergesinde, Doğu Türkistan’da insan hakları ihlalleri olduğunu belirterek, “Kurulan sözde yeniden eğitim kamplarında Nazi uygulamalarını aratacak muameleler yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘Milli politika’

Soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin diğer ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerinin yürütülmesinde Dünya Ticaret Örgütü kuralları ve serbest piyasa ekonomisi ilkelerine riayet edildiğini belirtti. Çavuşoğlu, “Yabancı ülkelerdeki soydaş ve akrabalarımızın, ilgili yabancı ülkelerle işbirliği halinde, dil, din ve kültürlerini muhafaza ederek, barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmelerinin temini, Hükümetimizin güçlü şekilde ve hassasiyetle uyguladığı milli bir politikadır. Sincar Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ile ilgili politikamız da bu çerçevede yürütülmekte olup, soydaşlarımızın durumları Çin makamlarıyla her seviyede ele alınmakta, ayrıca konu BM başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel platformlarda gündeme getirilmekte ve yakından takip edilmektedir” dedi.

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber