Geri Dön
Siyaset‘Vatandaş artık dönüşüm istiyor’

‘Vatandaş artık dönüşüm istiyor’

Mersin'deki temel atma töreninde Kılıçdaroğlu, "Halk seçim istiyor, halk dönüşüm istiyor. Demek ki halk adalet istiyor" derken, Akşener de erken seçim çağrısını yineledi.

‘Vatandaş artık dönüşüm istiyor’

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin metro projesinin temeli dün kentin kurtuluşunun 100'üncü yıldönümünde atıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katıldı.

Kılıçdaroğlu bu meydanda daha önce miting yapmalarına izin verilmediğini belirterek, "Demek ki dolabiliyor, demek ki halk seçim istiyor, demek ki halk dönüşüm istiyor. Demek ki halk adalet istiyor. Hak istiyor, hukuk istiyor. Sizden sadece bir isteğim var, sakın ola ki umutsuzluğa kapılmayın" dedi.

'Paramız var'

Vaatlerine karşı yeterli kaynak olup olmadığını soranlara da cevap veren Kılıçdaroğlu "Evet, bütçemiz var. Yeterli kaynağımız da var. Kaynağın nereye harcanacağını belirleyen siyasi otoritedir. Siyasi otorite diyor ki 'Ben yandaşlara kaynak ayıracağım.' Biz de diyeceğiz ki 'Biz yandaşlara değil vatandaşlara hizmet edeceğiz. Kaynağı vatandaşa ayıracağız, fabrikalara ayıracağız' Soygun düzenine de son vereceğiz, Allah'ın izniyle. Hani var ya gitmediğiniz yollardan dolarla para, hani var ya köprülerden geçiyorsunuz eurolarla. Hani var ya 50-70-30 yıllık garantiler. Tüm bunların tamamına Allah'ın izniyle Millet İttifakı sürecinde son vereceğiz, tamamını kamulaştıracağız. Para var efendim para var. Parayı halk için kullanacaksınız, bir avuç kişi için değil" dedi.

"Hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla, yaşam tarzıyla ilgilenmeyeceğiz" diyen Kılıçdaroğlu "Biz ülkemizi seviyoruz, ülkemiz için çalışmak istiyoruz. Biz harcayacağımız her kuruşun hesabını millete vereceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. Her kuruşun hesabını verme geleneğini inşallah siyasetin içine yerleştireceğiz ve herkes böyle yaşayacak" ifadelerini kullandı.

'Türkiye ağlıyor'

Akşener de konuşmasına, "zam" tartışmalarını değerlendirerek başladı. Akşener, "Tam 24 aydır il il, ilçe ilçe esnaf geziyorum. Türkiye ağlıyor, esnafıyla, işsiz genciyle, çiftçisi, besicisiyle, atanamayan öğretmeniyle, 3600 ek gösterge sözü verilip yerine getirilememiş memuruyla ve kendi çocuğu işsizken beş maaş alan danışmanları duyarak kahrolan bir Türkiye ile karşı karşıyayız" dedi. Akşener, "Uçacağız, kaçacağız, aşacağız denilen malum tek adam sistemi, partili Cumhurbaşkanlığı sistemi kabul edildi ve 2017'den 2018'e, 2018'den 2022'ye kadar gelirleriniz azaldı, çocuklarınızın işsizliği çoğaldı, liyakatsizlik kayırmacılık dibine vurdu, çiftçi mazot parasından bizar, bu sene çiftçi buğdayı için gübre atamadı. Ekmeğinizi çaldılar, genç çocuklarımızın hayatını çaldılar" dedi.

Erken seçim çağrısını yineleyen Akşener, "Bu harami düzeni helal oylarınızla sandıkta demokrasiyle attaya göndermek için derhal seçim hemen seçim diyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan enflasyon tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TÜİK’in yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 36,08 seviyesinde ilan ettiğine işaret etti. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Makyajladıkları rakamlarda bile üretici enflasyonu yüzde 80’e dayanmış. Bu daha az üretim, daha fazla hayat pahalılığı demek. Ey Saraydaki ekonomi dehası, dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın! Bu arada metal sanayicileri, emekçilere yüzde 17 zam teklif etmişsiniz. Bu TÜİK’ten bile beter teklifinizi not ettik. Köleniz değildir emekçiler, bu gayriciddi tavrınızdan hemen vazgeçin ve emekçilerin alın terlerinin karşılığını verin. Pazarlıkları yakından izliyoruz, bilginiz olsun.” -ANKARA Milliyet