Geri Dön
Siyaset‘Yangınlar bir terör tehdididir’

‘Yangınlar bir terör tehdididir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Orman yangınları da şun an tüm dünyanın mücadele ettiği adeta Kovid-19 gibi uluslararası bir tehdittir. Hatta bir terör tehdididir” dedi

‘Yangınlar bir  terör tehdididir’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam ATV-A Haber ortak canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

KONUTLARI 1 YILDA TESLİM EDECEĞİZ: Selin hemen ardından Rize’ye gittik, orada vatandaşlarımızla bir araya geldik. Arhavi’ye geçtik, vatandaşlarımızla adeta miting türü bir buluşmamız oldu. Gerek esnaf gerek oradaki selin adeta istila ettiği evlerin durumu üzücüydü, yerinde görerek bir tarftan valilerimize zarar tespiti konusunda gerel talimatları verdik. Çevre ve Şehircilik, İçişleri, Ulaştırma, Tarım ve Orman bakanları da bizimle beraberdi. Bir tarftan ödemelere başlanması talimatını verdik, ödemelere de başlanmış oldu. Anında konut yapım işine de başlayalım istedik. 1 yıl içinde TOKİ olarak bu konutları bitirerek Rize ve Arhavi’de konutları sahiplerine teslim edeceğiz inşallah.

SİYASETE YER OLMAMALI: Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında artış yaşandı. Burada siyasete yer olmalmalı. 8 gün içinde 187 yangın çıktı, şu anda 15 yangın devam ediyor, bunların bir kısmı kontrol altında, ama 15 noktada devam eden yangınları kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ SORUMLU: Sadece bunlarla savaşmıyoruz. Muhalefet de sizinle ayrı bir mücadelenin içerisinde, niye burada uçak yok gibi, böyle bir yalan terörü estiriyor. Yangına müdahale eden 16 uçak var, yeni gelenlerle 20’ye çıktı şu anda. 51 helikohter, 9 İHA, 850 arazöz var, bunlar da çalışıyor. Devlet olarak bizim görevimiz nedir? Birinci derecede tarım, orman, haycancılık, yani bütün bu ormanların bakımı ıslahı, bu tür yangınlar olduğu zaman söndürülmesi bizim birinci derecede sorumluluğumuzdur. Yerleşim yerlerindeki bu tür yangınların sorumluluğu büyükşehir belediyelerindedir. Ben büyükşehir belediye başkanlığı yaptım, itfaiye teşkilatındadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi birinci derecede şehir merkezinde sorumludur. Muğla, İzmir, Aydın, Denizli aynı şekilde, bunlar bizim sorumluluğumuz yok diyemezler. Açsınlar yerel yönetimler ile ilgili yasayı iyice incelesinler. Devlet olarak mücadelemizi sürdürüyoruz, 8 şehidimiz var. 2002 yılında 637 olan arazöz 1078’e çıkardık. Su ikmal aracı hiç yoktu, şimdi 2081 adet araç var. İlk müdahale aracı yoktu, 2270 adet su ikmal aracı var artık. Mücadeleyi sürdürüyoruz, kaçamak yapmak yok, üzerine üzerine gidiyoruz.

DÜNYA YANGIN TEHDİDİ ALTINDA: Dünya adeta yangın tehdidi altında, ABD yanıyor, Los Angeles, Kaliforniya yanıyor. Rusya, Kanada yanıyor, hiç kimse kalkıp da Rusya niye yanıyor demiyor diyemez. Sayın Putin ile görüştüm, 3 uçak ve 4 helikopter gönderdi. Onlar da çalışmalarımız içinde yer alıyor, bu bir dayanışmadır. Afrika’nın yarısı yanıyor, iklim koşullarının tahrik ettiği bir durum söz konusu. Temenni ederim ki tüm insanlık bir an önce kurtulmuş olsun. Yanan ormanlara baktığımızda Kanada’da 750 bin hektar alan yanmış, 448 orman yangını çıkmış İspanya’da, İtalya’da 1085 yangın çıkmış. Bunların hepsini görüp ona göre de Türk siyasetinin bunları değerlendirmesi lazım.

TALİHSİZLİĞİMİZ MUHALEFET: Bizim bir talihsizliğimiz var. Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir. Türkiye’de muhalefetin terörü esiyor. ABD’de, Rusya’da, Kanada’da bu kadar yer yanar, böyle bir şey olmaz, bize de ne düşer diyerek iktidarın yanında yerini alır. Bizde bu yok, tam aksi. Biz iktidarız, elimizden geleni ardına komadan yapmaya devam edeceğiz. Bugün YAŞ toplantısı vardı, Dışişleri ve İçişleri bakanlarıma dedim ki ‘siz gelmeyin, bölgede çalışmalara devam edin. Biz diğer arkadaşlarımla devam ederiz.’ Yarın MGK var, siz gelmeyin, bölgede kalın çalışmalara devam edin.’ Bu arkadaşlarım benim 8 gündür bölgedeler, orada yattılar kalktılar milletvekili arkadaşlarımla beraber. Bu yerler yanıyorsa bizim de ciğerimiz yanıyor, elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapacağız.

ADI YALAN TERÖRÜ: Orman yangınları da şun an tüm dünyanın mücadele ettiği adeta Kovid-19 gibi uluslararası bir tehdittir. Hatta bir terör tehdididir. Yalan terörü Türkiye’de var mı? Kim yapıyor? Muhalefet yapıyor, adına bir de algı operasyonu diyorlar, bunun adı yalan terörüdür, samimi ol. Bir tespitin varsa dürüst yap, adam sansınlar. Biz de oradan bir şeyler kapalım.

KİMSESİZ BIRAKMADIK: Vatandaşlarımızı hiçbir zaman kimsesiz bırakmadık. Sahada bir taraftan yangın söndürme faaliyetlerimiz devam ederken bir taraftan da ekiplerimizin hasar tespit çalışmaları sürüyor. Diyoruz ki ‘hemen evini bul yerleş kiranı da biz ödeyeceğiz.’ 50 bin liralık evin içinin donanımı için sana destek vereceğiz. Vatandaş, evinin içinin donandığını gördüğü zaman ‘evim yandı gitti, ama devlet benim yanımda yerini aldı, eskiyi aratmayacak bir ev donattı’ diyecek.

BÖYLE BİR YETKİ YOK: (Yanan ormanlar için turizm bakanına yetki iddiası) Bay Kemal’e vereceğim bir cümlelik cevap var. Benim Kültür ve Turizm Bakanına vermiş olduğum böyle bir yetki kesinlikle yok. Yani ormanlar yansın, buralarda biz beton yığını binalar inşa edelim, haşa! Ben dikey mimariye karşı olduğunu söyleyen bir insanım. Betona nasıl olur da sahip çıkarım? 19 yıl içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktik biz. Yanan yerler böyle kel mi kalacak, haşa. Belli bir süre var, o süre dolmadan dikimi yapamıyorsunuz. İnşallah şu belayı defettikten sonra atacağımız adımlar bunun üzerine olacaktır.

UÇAKLAR İŞ GÖRÜR DEĞİL: (THK’daki uçaklar) Uçakların durumu iş görür olmaktan çıkmış vaziyette ve teknik şartnameye uymadığından teklif verilmiyor. Ancak ihaleyi daha uygun bir teklif veren özel bir şirket almış vaziyette. 2021 orman yangını söndürme ihalesinde 13 helikopterlik kısmı THK tarafından kazanılmış. Bu sene Rusya’dan 3 uçak kiraladık. Bu sayıyı belki daha da arttırma durumumuz olacak. Çok amaçlı uçaklardan alma durumumuz söz konusu olabilir. Elimizdeki Sikorsky’ler, Cougar’lar var, onlara da sepet takmak suretiyle, su aldığımız sepet, söndürme işleminde kullanma düşüncemiz var.

TERÖR BAĞLANTISI: Tutuklananların ailesinde PKK’ya iltisaklı olanları tespit ettik. Geçen yıl Hatay’daki orman yangınlarında bu işi çok açık net yaşadık. Böyle bir şey var mı, yok mu polis teşkilatımız, istihbarat örgütümüz incelemelerini yapıyor. Varsa tabii ki üzerine üzerine gideceğiz. Bizim ciğerlerimizi yakanın tabii ki ciğerlerini yakacağız.

YALANCININ MUMU: (‘Help Turkey’ kampanyası) Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, yatsıya kadar bile yanmadı, hemen sönüverdi. Güçlü Türkiye hesabı çok daha fazlasıyla karşılık buldu. Ne yaparsanız yapın, biz dimdik ayakta duruyoruz. Yalanla bizi yıkacaklarını mı zannediyorlar. Güvendikleri dağlara da kar yağdı, birçok sanatçı çıktı, ‘ben katılmıyorum’ dedi. Hakikati görenler hemen elinin tersiyle itiyor.

‘Yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız’

AĞUSTOS ENFLASYONDA KIRILMA NOKTASI: İmalat sanayimizi ayakta tutmak için verdiğimiz destekler neticelerini veriyor. Sanayimiz rekorlara koşarak daha da büyümeye teşvik ediyor. Beklenenin çok daha üzerinde bir büyümeyi öngörüyoruz. Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Çok açık ve net söylüyorum, yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız. Ağustos ile birlikte enflasyonda düşüşü göreceğiz, şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur. Bunun da özellikle buradan sinyalini belli bir yerlere vermiş oluyorum. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok, çünkü bize yüksek enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos ayıyla birlikte inşallah düşük enflasyona geçeceğiz.

‘Aşılamada zorlamadan yana değilim’

AŞISIZLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?: Ben zorlamadan yana değilim. Gönüllülük esasına dayalı olarak bu süreci işletmek en esaslı olanıdır.

METE BİZİ DUYGULANDIRDI: Osmanlı’nın savaşlarında yay, ok çok çok anlamlı. Mete bununla dünyada bir numara oldu. Bu bizi ciddi manada duygulandırdı. Boksta gerek Busenaz Çakıroğlu, Busenaz Yıldız, her ikisinin finale yürümesi hakikaten çok çok anlamlı. Altını getirirlerse Türkiye olarak klasmanda iyi bir yere tırmanırız. Filenin sultanları gerçekten sultanlık yaptılar. Bu hocayı inşallah bırakmayacak. Zaten damat da olduğu için herhalde kızımızı bırakıp bir yere gitmez herhalde.

Z KUŞAĞINI BİZ ÖRDÜK: Aslında Z kuşağını tepeden tırnağa ören AK Parti iktidarı oldu. Biz gençliğimize güvendik, inandık.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Denizli'de alkollü genç otomobilleri taşa tuttuDenizli'nin Merkezefendi ilçesinde, aşırı alkollü olduğu öne sürülen Melih Ç. (23), yoldan geçen araçları taş atarak trafiği tehlikeye düşürdü. 4 araç atılan taşlardan zarar görürken, vatandaşlar tarafından yakalanan Melih Ç., polise teslim edildi. Melih Ç.'nin yoldan geçen araçlara taş attığı anlar ise güvenlik kamerasına da yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler