Geri Dön

Yeni anayasa için MHP de ışık yaktı

Başbakan ile MHP lideri Bahçeli’nin yeni anayasa eksenli görüşmesinde, daha önce CHP ile yapılan görüşmede olduğu gibi dört kritik konuda mutabakata varıldı

Yeni anayasa için MHP de ışık yaktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında, yeni anayasa eksenli gerçekleşen görüşmede dört kritik konuda mutabakata varıldı. Bahçeli, başkanlık sistemi konusuna ise kırmızı ışık yaktı. Ak Parti, anayasa için 6 ay süreyi gündeme getirirken MHP, “Uzlaşma Komisyonu’na süreyle bağlamak doğru değil, komisyona bırakalım” yanıtını verdi. Yeni anayasa ve TBMM İç Tüzüğü konusunda Ak Parti’nin görüşmediği HDP de sürece dahil edildi. Buna göre Ak Parti, CHP ve MHP’nin mutabakatı doğrultusunda, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın bugün partilere çağrı yapması bekleniyor. Bu doğrultuda HDP dahil tüm partilerden temsilci alınarak Anayasa Uzlaşma Komisyonu yeniden oluşturulacak.

Bahçeli’nin Meclis’teki makamında 1 saat 40 dakika süren görüşmede Davutoğlu’na Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Grup Başkanvekili Naci Bostancı eşlik etti. Bahçeli’nin heyetinde de Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve Genel Başkan yardımcıları Semih Yalçın ile Oktay Öztürk hazır bulundu.

‘Kamera kalsın mı?’

Görüşmede Bahçeli’nin kamera kaydı isteyip istemeyeceği merak konusuydu. Görüşmenin başlangıcında Yalçın, gerekirse kameraların kalabileceği önerisinde bulundu. Ak Parti heyeti herhangi bir yanıt vermedi. Ancak bu konuda her iki parti yöneticilerinin sabah temas kurduğu ve Ak Parti’nin kamera olup olmayacağı sorusunu yönelttiği öğrenildi. MHP’nin Bahçeli’nin böyle bir talebi olmayacağını ancak istenirse kamera kaydı yapılabileceğini dile getirdiği bildirildi.

Suriye ve terör

Edinilen bilgilere göre Davutoğlu, dış politika ve terör konuları üzerinde değerlendirme yaptı. Suriye, Rusya konularına değinen Davutoğlu, PKK’ya yönelik operasyonları da detaylı şekilde aktardı. Bahçeli de Terörle mücadele konusunda hükümetin atacağı adımları destekleyeceklerini kaydetti.

‘Birbirinin emmoğlu’

Bahçeli, anayasanın değişmesi konusunda “darbeci ve dayatmacı anlayışın yaptığı anayasalarla Türkiye artık yönetilemez. 21. dönemde toplu bir anayasa değişikliği yapılmak istendi ancak sonuç alınamadı. 57. Hükümet döneminde kapsamlı değişiklikler gerçekleştirildi. Biz de değiştirilmesinden yanayız. Anayasa tartışmalarını artık bitirmek lazım” diye konuştu. Ancak MHP’nin kırmızı çizgileri bulunduğunu bunların başında ilk dört maddenin geldiğini dile getirdi.

Davutoğlu, başkanlık sistemini neden istediklerine dair değerlendirmeler de yaptı. Türkiye’nin sorunlarını parlamenter sistemle aşamadığını ve sistem değişikliğinin gerekliliğini vurgulayan Davutoğlu’na net yanıt vererek “Başkanlık sistemini uygun bulmuyoruz” diyen Bahçeli, çözüm süreciyle başkanlık sistemi talebi arasında yakın ilişki olduğunu, başkanlık sisteminin ülkeyi çözülmeye götüreceğini savundu. Bahçeli, “Bize göre başkanlık sistemi ile özyönetim ve özerklik istekleri emmoğludur. Başkanlık sistemi Türkiye’nin çözülmesini, parçalanmasını isteyen istek ve amaçlarla örtüşüyor” dedi. Türkiye’nin 100 yılı aşan bir parlamenter sistem tecrübesi bulunduğunu anımsatan Bahçeli, parlamenter sistem tecrübelerinin tahkim edilerek yola devam edilmesi gerektiğini söyledi. Bahçeli ayrıca, tek kişinin kişisel tutku ve arzuları için istenen Başkanlık sisteminin, Türkiye’yi tek adamlığa otoriter bir yönetime götüreceğini savunarak “Bunu 5. hayır olarak değerlendirebilirsiniz” dedi.

‘Siz de hayırcısınız’

Davutoğlu, 12 Eylül anayasasına “hayır” oyu verdiğini anlatırken Bahçeli, “o zamandan beri siz de hayırcıymışsınız” esprisi yaptı. Bu sözlere gülen Davutoğlu, yanıt vermedi.

HDP de dahil edildi

Görüşmede Ak Parti ve CHP’nin de uzlaştığı dört kritik konuda uzlaşma sağlamış oldu. Böylece, Uzlaşma Komisyonu’nun yeni anayasa çalışmasını yapması, TBMM İç Tüzük Uzlaşma Komisyonu’nun, “iç tüzük çalışmasına başlaması”, AB uyum yasalarının hızla Meclis’ten geçirilmesi ve 12 Eylül dayatmacı anlayışına karşı duruş konularında mutabakata varıldı.

Hem anayasa hem iç tüzük uzlaşma komisyonu çalışmaları için “TBMM’de temsil edilen partiler” kriteri belirlenerek Ak Parti’nin görüşmediği HDP de sürece dahil edilmiş oldu. Yeni anayasa ve iç tüzük konularında süreci başlatmak için TBMM Başkanı Kahraman’ın bugün partilere çağrı yapması kararlaştırıldı.

Kaza yapan araçla park halindeki otomobilin arasında kaldıÜmraniye'de motosiklet ile hafif ticari araç çarpıştı. Yolda yürüyen bir yaya ise kaza yapan araçla park halindeki otomobilin arasında kaldı. Olayda motosiklet sürücüsü ile yaya yaralandı. Dehşet anları güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber