Geri Dön
Siyaset‘Yeni bir şey söylemeye gidiyoruz’

‘Yeni bir şey söylemeye gidiyoruz’

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs için görevlendirdiği BM Üst Düzey Temsilcisi Jane Holl Lute’u kabul etti. Kabulün ardından açıklamalarda bulunan Tatar, Cenevre’de 27-29 Nisan’da BM öncülüğünde garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında düzenlenecek Kıbrıs konulu gayriresmi konferansın hazırlıklarını ele aldıklarını söyledi.

‘Yeni bir şey söylemeye gidiyoruz’

Tatar, şöyle devam etti:

- YENİ BİR İRADE: Ne Kıbrıs eski Kıbrıs, ne Doğu Akdeniz eski Doğu Akdeniz’dir. Şartlar değişmiştir, uluslararası ilişkiler farklı boyuttadır. Biz en iyi şekilde hazırlanarak bu toplantıya gideceğiz. Ben seçildikten sonra yeni bir irade ortaya çıkmıştır. Bu irade, halkın büyük bir çoğunluğunun desteklediği bir iradedir. Son 50 senedir söylenenler bellidir. 50 seneden sonra ilk kez yeni bir şey söylemeye gidiyoruz.

- YAN YANA İKİ DEVLET: Sürekli belgeleri okuyoruz ve hazırlanmaya çalışıyoruz. Sayın Denktaş da zamanında egemen eşitliğe dayalı devletlerin iş birliğinden bahsetmiştir. Ama o zaman federasyon konuşuluyordu diye federasyon çerçevesinde bunları tartışıyorlardı. Ancak şimdi ortaya çıkmıştır ki, federasyon temelinde bir anlaşmada böyle bir şey kabul edilmez. O nedenle, egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki devletin iş birliğinde ancak Kıbrıs’ta kalıcı, kapsamlı ve sürdürülebilir bir anlaşma olabilir. Adil ve herkesin saygı duyabileceği bir anlaşmanın çok önemli olduğunu kendisine ifade ettik.

- BÜYÜK ÇABA HARCIYOR: Cenevre’de çeşitli toplantılar olacak. Tabii ki garantör ülkelerin de olacağı bir toplantı, sonra ikili toplantılar. Belki farklı garantör ülkelerle yapılacak toplantıların orada düzenlenmesi... En az üç gün sürecek bu toplantılarda ortak bir zemin var mı yok mu diye bir çalışma yapılacak. Ve orada belli ki çok sayıda BM görevlisi de bu toplantılarda yer alacaktır. BM, böyle bir salgın ortamında bu toplantının düzenlenmesi için büyük bir çaba harcıyor. Lute çok emek vermiştir. Herkesin görüşlerini ifade edebilmesi ve Kıbrıs’ta kalıcı, sürdürülebilir bir anlaşma için nasıl bir ortamın ve zeminin gerektiğini bütün ayrıntıları ile orada anlatacağız.

Bebek sahilde demirli lüks teknede yangınİstanbul Bebek sahilinde bulunan demirli lüks bir teknede yangın çıktı. Çevrede paniğe neden olan yangın, itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler