Geri Dön

Yeni dönem

Ak Parti’nin eğilim yoklamalarında yüzde 80’den fazla oy alan Yıldırım’ın adaylığını Parti Sözcüsü Çelik açıkladı. Adı açıklanırken gözleri dolan Yıldırım’ın iki önemli mesajı “terörle mücadele” ve “uyumlu çalışma” oldu

Yeni dönem

Ak Parti’nin merakla beklenen yeni Genel Başkan ve Başbakan adayı Binali Yıldırım oldu. İlk konuşmasında başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere partinin her kademesiyle uyumlu bir çalışma yürütüceğini vurgulayan Yıldırım millete de “Terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkarma” sözü verdi.
Davutoğlu katılmadı
Ak Parti’de yapılan istişareler sonunda 800’e yakın partilinin yüzde 80’inin tercihi olduğu öğrenilen Yıldırım’ın adı önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşleri de alındıktan sonra dün MKYK’ya sunuldu. Toplantıya, aynı saatte programı bulunan Başbakan Davutoğlu katılmadı. Davutoğlu, MKYK’nın hemen ardından gerçekleştirilen adaylık törenine de katılmadı. Yıldırım da Davutoğlu’nun adının açıklandığı programa katılmamış, hemen ardından basın toplantısı yapmıştı. MKYK’nın ardından bazı üyeler Milliyet’in “Sürpriz bekleyelim mi?” sorusuna “Sürpriz yok” karşılığını vererek Yıldırım’ın adaylığını gayrı resmi ilan etti.
Kardeşleri geldi
Davutoğlu’nun yanı sıra kendisine yakın milletvekillerinin de katılmadığı toplantıda, kabinenin ve Ak Parti grubunun büyük bölümü hazır bulundu. Toplantıya Yıldırım’ın kardeşleri İlhami ve Eyüp Yıldırım da katıldı. Yıldırım’ın eşi ve çocukları ise salona gelmedi. Daha önce saati 14.00 olarak açıklanan toplantı, 1 saat öne çekildi. Yıldırım yanında Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Mustafa Ataş, arkasında Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Ak Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül’ün eşliğinde, herhangi bir anons yapılmadan salona girdi ve alkışlarla ayakta karşılandı.
‘Milim mesafe yok’
Daha önce aday açıklamasının Mustafa Ataş tarafından gerçekleştirileceği belirtilmişti. Ancak son dakikada bu önemli görevi parti sözcüsü Çelik üstlendi. Çelik, 19 Mayıs’ı kutlayarak başladığı konuşmasında, yeni Türkiye’nin nice 19 Mayıslara hep öncekileri geride bırakarak gireceğini söyledi.
Çelik, Ak Parti’nin Türkiye ve dünya siyasetindeki önemini anlatırken, “Bu genel merkez, tarihin seyredildiği değil, Türkiye’nin siyasi tarihinin yazıldığı ve dünyanın siyasi tarihine katkıda bulunan bir merkezdir. Tarihi yazan bu kadro, kurucu genel başkanımız, liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Türkiye’nin yeni ufuklara ulaşmasını sağlamıştır. Bir kez daha buradan liderimize saygılarımızı arz ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Muhalefetin Ak Parti kadroları ile Cumhurbaşkanı arasında nasıl bir ilişki olduğuna ilişkin vakit kaybettiren boş bir tartışma yürüttüğünü belirten Çelik, “Bu tartışmayı kapatmanın zamanı gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızla, zatı devletleri ile, liderimizle, kurucu Genel Başkanımızla Ak Parti kadroları arasında bir milim bile mesafe yoktur, dün olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır” vurgulaması yaptı.
‘Büyük mutabakatla...’
Ak Parti’de yeni bir aşamada olduğunu anlatan Çelik, Başbakan Davutoğlu’na hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Yeni genel başkanın seçimiyle ilgili yürütülen istişarelere ortaya bir tablo çıktığını belirten Çelik, “Çok değerli bir arkadaşımız, büyük bir mutabakatla İzmir Milletvekilimiz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, Genel Başkan adayı olarak seçilmiştir” sözleriyle Yıldırım’ın adaylığını duyurdu.
Gözleri doldu
Çelik’in, Yıldırım’ın ismini telaffuz etmesiyle birlikte salonda “Aynı yoldan geçmişiz biz, aynı sudan içmişiz biz” parçası çalınmaya başladı. Bu sırada Çelik, Yıldırım’ın siyasi başarılarını anlatan ifadelerle konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başarılarıyla, hizmetleriyle ‘hava yolunu halkın yolu yaptık’ sloganıyla millete dokunan, milletle beraber yürüyen, milletle beraber siyaset yapan çok değerli bir siyaset adamı, çok değerli bir devlet adamı olarak bugünlere gelmiştir. Ak Parti Genel Başkanlığına adaylığı, bahsettiğim büyük istişarenin neticesinde büyük bir mutabakatla ortaya çıkmıştır. Çok şerefli bir görev kendisini kutluyoruz. Bütün arkadaşlarımız adına kendilerine hayırlı olsun diliyorum. Allah mahçup etmesin. Allah başarılarını arttırsın, hayırlı uğurlu etsin.” Yıldırım’ın bu sırada gözlerinin dolduğu gözlendi.

‘Temel’li başlangıç

Yıldırım’ın, konuşma metninin gecikmesi üzerine “Temel konuşma yapmaya hazırlanıyormuş. Kürsüye çıkmış bakmış ki konuşması yok. Benimki gibi. Sonra dönmüş demiş ki topluluğa ‘Buraya çıkarken konuşmamı bir Allah biliyordu bir ben, şimdi artık Allah biliyor” ifadeleri kahkaha tufanına yol açtı. Yıldırım özetle şöyle:
ONURLARIN EN YÜKSEĞİ: Ak Parti’nin Genel Başkan adaylığına layık görülmek benim için onurların en yükseğidir. .
DAVUTOĞLU’NA TEŞEKKÜR: Kongrede görevi devredecek olan Sayın Genel Başkanımız, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na bugüne kadar vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı partimiz, milletimiz adına teşekkür ediyorum. Kendisi partimizin kurucu Genel Başkanı ve lideri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan devraldığı bayrağı bugünlere başarıyla getirmiştir.
KENETLENEREK DEVAM: Bu kongremizin de çok daha fazla birbirimize kenetlenerek kutlu yürüyüşe devam yolunda bir kararlılık ortaya koyacağına inanıyorum.
UYUM İÇİNDE ÇALIŞMA SÖZÜ: Kurucu başkanımız, liderimiz başta olmak üzere partimizin her kademesindeki arkadaşlarımızla tam bir uyum içerisinde çalışarak büyük Türkiye hedeflerine ulaşmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.
MİLLETİM RAHAT OLSUN: Buradan Diyarbakır’da hunharca katledilen vatandaşlarımızın yanına gitmeden önce bir şey söylemek istiyorum. Milletim rahat olsun. Bu terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız.”

CoronaVac aşısı, Ankara Şehir Hastanesi'nde Sağlık Bakanı Koca'ya yapıldıAcil Kullanım Onayı verilmesinin ardından ilk CoronaVac aşısı, Ankara Şehir Hastanesi'nde Sağlık Bakanı Koca'ya yapıldı. Bakan Koca, "Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber