Geri Dön

Yeri geldiğinde Meclis herkese haddini bildirir

Başbakan Erdoğan, ‘Allah affetmez’ diyerek BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi, karşı çıkan partililere ‘Birlikte yürüyemeyiz’, 1994’ü hatırlatanlara ise ‘Kusura bakmayın, 2012’deyiz’ dedi

Yeri geldiğinde Meclis herkese haddini bildirir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve 9 BDP’li milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına parti içinden gelen tepkilere sert çıkarak “Buna ‘eyvallah’ eden bir anlayış bizimle yürüyemez” dedi. Erdoğan, dün Ak Parti Milletvekilleri Değerlendirme ve İstişare Toplantısı’nda şöyle konuştu:

DENSİZLER:
Kürt kardeşlerime soruyorum, elinizi vicdanınıza koyun. BDP bugüne kadar çözüm için, kanın durması için ne yapmıştır? BDP, Meclis içinde kendisini seçenlerin değil, terör örgütünün iradesini temsil etmeyi seçmiştir. BDP bir ‘Türk meselesi’ çıkarmak için provokasyon içinde olmuştur. Dağı adres olarak gösteriyorlar, terörü adete kutsuyorlar. En son gittiler kameraların önünde, eli kanlı teröristlerle kucaklaşmak, öpüşmek gibi densizlik sergilediler.

KINASINLAR:
Şimdi ‘siyaset yolu kapanmasın’ diyorlar. Zaten hiç kapanmadı, ama BDP’lilerin yolu siyasetin yolu mudur? Dünyanın hiçbir ülkesinde terörü destekleyen bir parti kabul görmez. Hiç kimse kusura bakmasın eğer Meclis’te olacaklarsa önce terörü desteklemediklerini göstersinler. Terör örgütüyle organik bağlarını kessinler, terörü kınasınlar. Yoksa terör örgütünün bir uzantısı olarak TBMM’nin çatısı altında olmayı biz kabul etmiyoruz. Hem silahı öveceksin hem bu Meclis’in çatısı altında duracaksın, dokunulmazlık zırhının altına gireceksin. Bu dürüstlük değildir.

HOŞGÖRÜ GÖSTERDİK:
Kendilerini siyasetin, Meclis’in içinde tutabilmek için bugüne kadar engin bir hoşgörü gösterildi. Dosyaların sayısına bakın, neredeyse bine yaklaşıyor, bütün bu dosyaların altında hep bunlar var. Durmadan tehditler, tehditler, tehditler. Seçimler gelir, sandıklarda tehditler, seçmenler tehdit altında. Bunun dışında olan zamanlarda milletvekili arkadaşlarım da dahil, teşkilatımızın mensubu olan arkadaşlarım da dahil hepsi tehdit altında.

YOLGEÇEN HANI MI?:
Bu memleket yol geçen hanı mı? Kalkıp ‘Hadi canım, güzel yapıyorlar, varsın yapsınlar’ diyemeyiz. ‘Meclis’ten böyle bir karar çıkarsa bu ülkenin ayrımcılığıdır.’ Böyle bir şey söz konusu değil. İspanya’yı, İngiltere’yi hepsini inceledik. Yeri geldiği zaman herkese haddini yine bu parlamento, parlamento diliyle bildirir. Aksi takdirde yaptıkları yanlarına kar kalıyor.

ALLAH BİZİ AFFETMEZ:
Milletvekilliği bunun için bir zırh olamaz. Biz eğer buna sessiz kalacak olursak bilesiniz ki bu halk bizi affetmez, Allah da bizi affetmez. Biz buna sessiz kalamayız. BDP şımardıkça şımarıyor, sınırları daha fazla aşıyor. Gerilimi daha fazla tırmandırıyor. Silahlı yöntemi kutsarken, teröristle sarmaş dolaş olurken demokratik siyaset üretebilir mi?

1994’TE DEĞİL 2012’DEYİZ

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gündeme getirdiği 1994 olayı ile ilgili şöyle konuştu: “Birileri, 1992, 1994 yıllarından bahsediyor. Kusura bakmasınlar, sene 2012. Bugün biz 1994’te değiliz, 2012’deyiz. Bugünün şartlarıyla o günün şartları aynı değil. Rahatlıkla at oynatmalarına müsaade edemeyiz. Bir genel başkan kalkıp karşısındaki kitleye nasıl ’Silahlanın’ diyebilir. Bunun bedelini ödemeyecekler mi?”

‘Eyvallah edenle birlikte yürümeyiz’

Başbakan Erdoğan, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda parti içinden başta Güneydoğu’dan seçilen milletvekillerinden gelen tepkilere de sert çıktı. Erdoğan şöyle konuştu:
“Dokunulmazlık zırhı altında her gün gerilim, her gün tahrik üreterek, sokakları çatışma alanına çevirerek siyaset üretilebilir mi? 7 yaşında, 10 yaşında çocuğu terörize eden bir anlayış özgürlüğe, demokrasiye inanmış olabilir mi? Buna ’eyvallah’ eden bir anlayış bizimle beraber yürüyemez, kusura bakmayın. Aman siyaset yolu tıkanmasın, aman bunlar dışlanmasın derken BDP’nin hukuku, yasaları, anayasayı hatta insani değerleri çiğneyen söylemleri ve eylemlerine, kusura bakmayın, biz daha fazla seyirci kalamayız. BDP’li milletvekillerinin siyaseti bir sorun çözme yöntemi olarak göreceklerine, terör örgütüyle bağlarını keseceklerine gerçekten içinizde inanan var mı? Bir linç, dışlama mantığıyla, bir öteleme anlayışıyla Ak Parti olarak hareket etmeyiz, edemeyiz.
Hukuk devletinde kurallar bellidir. Biz bu işletilmeyen, geciktirilen kuralların işlemesini sağlayacağız. Olay budur. Fezlekeler önümüze geldiğinde, vicdanımızla hareket edecek, millet adına kararımızı vereceğiz.

Üniformaya bak Hitler’i görürsün

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere okullarda serbest kıyafet giyilebilmesine dönük düzenlemeyi eleştirenlere sert çıktı. Erdoğan şöyle konuştu:
“Genelgeye kafayı taktılar. Neymiş? Laiklik elden gidiyormuş. CHP Genel Başkanı sürekli pedagogdan bahsediyor. Yahu sen onu bırak da git bir tarihçiyle bu meseleyi konuş. Okullarda üniforma meselesinin nerelere dayandığını bir gör. Sadece kepleri eksik. Bir ara şapka da taktırıyorlardı biliyorsunuz. Eğer okullardaki üniforma meselesiyle ilgili birkaç kitap karıştırırsan orada Cizvit papazlarını, Mussolini’yi, Hitler’i göreceksin bir de tabii İsmet İnönü’yü göreceksin.”

İsrail’e sert mesaj

Başbakan Erdoğan İsrail- Filistin sorununa da değinerek “İsrail artık kandan ve gözyaşından beslenmeyi terk etmek mecburiyetindedir. En başta kendi halkına zulmetmekten kaçınmak zorundadır Filistin için başlayan yeni sürecin İsrail için de başlamasını, İsrail’in artık aklını başına almasını samimi şekilde temenni ediyorum” dedi. Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Gazze’de Şifa Hastanesi’nde 15 yaşıntaki bir kızın cenazesi başında ağlamasını “Samimi bulmadığını” söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu için “densiz” ifadesini kullanarak, “Vicdansızlıkta, duyarsızlıkta, tepkisizlikte CHP’nin Genel Başkanı İsrail ile yarışıyor” diye konuştu.

‘Çatlak yok’

Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, “Hiçbir çatlak yok, hiçbir patlak yok. Sayın Başbakanımızın iradesini yere çalmayız” dedi. Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise “Toplantı danihai bir karar alındı mı?” sorusuna ”Nihai bir karar yok. Sayın Genel Başkan gerekeni söyledi zaten” yanıtını verdi.
ANKARA Milliyet

Bakan Akar, İtalya Savunma Bakanı ile görüştüMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya Savunma Bakanı ile bir araya geldi. Bakan Akar, İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile görüşmesine ilişkin, "Samimi geçen görüşmede Libya, Suriye, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ile bölgesel konularda bilgi alışverişinde bulunduk. İki ülkenin iş birliğinin tüm bölge için yarar sağlayacağına inanıyoruz. Birçok konuda ortak görüşleri paylaştığımızı müşahede ettik." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber