Geri Dön

‘Yüzde 90 aynı düşünüyoruz’

Başbakan Binali Yıldırım, resmi temaslar için geldiği Suudi Arabistan’da ilk olarak Kral Selman bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

‘Yüzde 90 aynı düşünüyoruz’

Yıldırım ve Abdülaziz’in, Irqa Sarayı’ndaki basına kapalı görüşmesi 1 saat sürdü. Baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Kısa ama oldukça verimli bir ziyaret gerçekleştirdiğimizi ifade edebilirim. Hemen gelir gelmez Kral tarafından kabul edildik, onun akabinde de Veliaht Prens ile hem baş başa, hem heyetler arası görüşmeler yaptık. İki tane konu üzerinde yoğunlaştık. Birincisi bölgesel konular; Irak, Suriye, Filistin-İsrail meselesi, Yemen’de devam eden iç savaş ve karışıklıklar ile Libya’daki gelişmeler. İkinci konu da iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl götürebiliriz, hangi alanlarda işbirliği fırsatlarımız var. Bunları da enine boyuna ele aldık” dedi.
İki kilit ülkeyiz
İki ülke arasında bölgesel konulara dair uyuma da değinen Yıldırım, “Bir oran vermek gerekirse yüzde 90 düzeyinde konulara bakışımız, çözüm yolları bakımından bir ortak bakış açımız var. Tabii ki yüzde 100 olması söz konusu değil. Ufak tefek de olsa bu anlaşmazlık değil ama çözüm noktasında farklı düşüncelere sahip olduğumuz konular da var. Bunları da samimi ve dürüst bir şekilde değerlendirdik. Suudi Arabistan ve Türkiye bölgede uzun vadede kalıcı barışın istikrarın hakim olması için iki kilit ülkedir. Dolayısıyla her konuda müşterek çalışması, bu iki ülkenin hem Türkiye hem Suudi Arabistan aynı zamanda bölgesel ve küresel barış açısından zaruridir” değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, “Yakın zamanda sayın Veliaht Prens ülkemizi ziyaret edecek. Daha sonra bu karşılıklı ziyaretler devam edecek” dedi.
Filistin için birlik
Edinilen bilgiye göre Kral ile Yıldırım’ın görüşmesinde ABD’nin Kudüs’e yönelik kararı, Körfez ülkeleri arasındaki kriz, Suriye’deki gelişmeler değerlendirildi. Yıldırım, Kudüs’ün statüsüne verilen öneme vurgu yaparak, “Filistinli kardeşlerimizin haklarının korunması için tüm İslam aleminin birlik içinde hareket etmesi gerektiği; BM Genel Kurulu’nda kabul edilen kararın uluslararası toplumun güçlü bir mesajı olarak kayıtlara geçtiğini” söyledi. Görüşmelerde Körfez İşbirliği Konseyi’nin çalışmaları da değerlendirilirken platformun güçlenmesine vurgu yapıldı. Türkiye önceki gün Katar’a yeni bir asker sevkiyatı yaparken görüşmede bu konu da değerlendirildi. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki 5 milyar dolarlık ticaret hacmi de görüşmelerde ele alındı. Bu rakamın daha da artırılması iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılması da değerlendirildi.

Prens geliyor

Başbakan Yıldırım, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye geleceğini
söyledi.

Özbek kadına korku dolu anlar yaşattıİstanbul'da minibüsle Topkapı'ya gitmek isterken otogara götürülen Özbekistanlı Nodira M.(46) tüm yolcuların inmesinin ardından iddiaya göre şoförün tacizine uğradı. Minibüs şoförü İzzet A.(30)'nın, "Sana ev açarım" dediği kadının telefon numarasını alana kadar da kapıyı açmayarak minibüsten inmesine izin vermediği ileri sürüldü. Telefon numarasını vererek minibüsten inebildiği iddia edilen Nodira M.'nin şikayeti üzerine soruşturma yapan savcılık, minibüs şoförü İzzet A. hakkında 9 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açtı. O, anlar minibüs kamerasına da yansıdı. Yaşadıklarını anlatan Nodira M. "Tek başıma kalınca aklımdan Özgecan geçti, çok korktum." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber