Geri Dön
Siyaset'Zam yapmadığın bir şey açıkla'

'Zam yapmadığın bir şey açıkla'

Ülkeyi freni patlamış yokuş aşağı giden bir kamyona benzeten Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçim çağrısını yineledi, "Elektriğe zam, iğneden ipliğe her şeye zam demektir. Ya Allah aşkına zam yapmadığın bir şey açıkla. Açıklayamaz. Ben tüyo vereyim. Teneffüs ettiğimiz havaya şimdilik zam yok" dedi.

'Zam yapmadığın bir şey açıkla'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında ağırlıklı olarak ekonomiyi gündemine alırken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına da yanıt verdi. CHP lideri, yeni yılın ilk grup toplantısında özetle şunları söyledi:

YEDİRMEYECEĞİZ O RANTI: Ekrem İmamoğlu'ndan intikam alacaklarmış. Neymiş, ‘orada teröristler çalışıyormuş’. Senin görevin teröristi yakalamak değil mi kardeşim? Varsa terörist yakasından yakala, götür savcıya teslim et. Ama yapmıyor, yapamıyor çünkü yok böyle bir şey. İftira atacak. Çünkü İstanbul’un rantını o kadar çok yediler ki doymuyorlar. Yedirmeyeceğiz size o rantı.

FERİŞTAHINIZ GELSE: Ulaştırma Bakanı. İstanbul Büyükşehir’de genel sekreter yardımcısıymış. Yapılmayan işin onayını ve parasını vermiş. Ne oldu bu dosya? Niye savcılar üzerine gitmiyor. Kul hakkı yiyenin burnundan fitil fitil getireceğiz. Sizin feriştahınız da gelse belediye başkanlarına bir şey yapmaz.

ZAMLARA TEPKİ: Elektriğe yüzde 52 ile yüzde 127 arasında zam yapıldı. Zammı dış güçler mi yaptı? 'Fahiş fiyat' diyor ya, şikayet ediyor, zammı sen yaptın kardeşim. Elektrikte cumhuriyet tarihin en büyük zammını yapan kim? Elektriğe zam, iğneden ipliğe her şeye zam demektir. Doğalgaza zam gelirse iğneden ipliğe her şeye zam gelir. Ya Allah aşkına zam yapmadığın bir şey açıkla. Açıklayamaz. Ama ben bir tüyo vereyim. Teneffüs ettiğimiz havaya şimdilik zam yok. Oradan kurtarıyoruz. Daha baharımızı yaşıyoruz, kışı tam görmedik. Çiftçi üretemiyor. Ürün elde edemezse gıda kriziyle karşı karşıya kalacağız.

YOKUŞ AŞAĞI GİDİYORUZ: Türkiye şu halde, 84 milyon insan, bir kamyonun kasasında freni patlamış bu kamyonun yokuş aşağıya hep beraber gidiyoruz. Daha fazla zaiyat olmasın diye getir arkadaş sandığı, sen düzeltemezsin düzeltecek insanlar var bu ülkede.

'TİTANİC' BENZETMESİ: Devleti yönetmeyi değil, devleti soymayı amaçlamışlar. Bir avuç insan kene gibi milletin sırtına yapışmışlar. Kanını emiyorlar. Titanik diye bir gemi vardı. Batan geminin malları felsefesiyle yapıyorlar. O filikalara da binip gitmeyi istiyorlar. Ama biz göndermeyeceğiz. 'Faizleri düşüreceğiz nas var' deyip, dini siyasete alet edip, vatandaşı kandırıp arka kapıdan Hazine'yi soyup faizcilere, tefecilere hizmet ediyorlar.

DAYISI OLMAYANIN SESİYİM: Milli Eğitim Bakanlığı'na gittiğim için 'eşkıya' olarak tanımlıyor. Neden gittim o kapıya, Mahzuni Şerif’in türküsüyle buna cevap vereyim. Mahzuni Şerif şöyle der; 'kader yolunda yorgunsun, kurban gelir payın yoktur. Haftan yoktur, ayın yoktur. Ankara’da dayın yoktur. Mamudo, kurban niye doğdun?' Ben bunlara sahip çıkıyorum. Ankara’da dayısı olmayanların sesi olmak için oraya gittim.

GENÇLERE DESTEK: Söz verdim onlara. Tüm hazırlıklar tamamlandı, 81 ilde CHP’nin hukuktan sorumlu il başkan yardımcıları var, hukuk komisyonları gerekli çalışmaları yaptılar, haksızlığa uğradığını düşünen isteyen evladımız başvuracak ve kendilerine her türlü destek sağlanacak. Online başvuru için de çalışmalar başladı.

'Milliyetçilik diye gezmenden hoşlanmıyorum’

BAHÇELİ'YE ELEŞTİRİ: Bahçeli’ye de söyleyeyim, senin milliyetçilik diye ortada gezmenden de hoşlanmıyorum. Milliyetçi demek liraya değer veren kişi demektir. Hiçbir ülkücü, milliyetçi, haramzadelere hizmet etmez.

LİMAN DÜZENLEMESİ: TBMM’nin çıkaracağı bir kanunla bütün süreleri 49 yıla çıkarıyorlar. TBMM böyle bir ayıbı kaldıramaz. İhale yap kardeşim. Bu bölümü Sayın Bahçeli dinlesin. Katarlıların işlettiği Antalya Limanı. İşletme süresi 2028’de bitecek, 2047’ye kadar uzatıyorlar. Vermediğiniz yer kalmadı. Memleketi katar katar satarsınız, ortalığa çıkıp 'ben milliyetçiyim' diye gezersiniz, nasıl milliyetçilik bu, nasıl ülkücülük bu? Aynı Katar gitti, Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölgede Rumlarla işbirliği yaptı, Bahçeli’den bir ses çıktı mı? Erdoğan’dan bir ses çıktı mı? Katarlılar olunca ağızlarına bant çektiler. Çünkü bunların çok fazla sırlarını biliyorlar.