Geri Dön

Zeybekci açıkladı: Altyapıyı tamamlamak üzereyiz

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, kentte hayata geçirmeyi planladıkları projelere ilişkin, "En önemli projelerimizden biri İzmir'i 21'inci yüzyıl dünyası ve Türkiye'sine yakışır biçimde, dünyanın sayılı bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgelerinden birine sahip kılmak olacak." dedi.

Zeybekci açıkladı: Altyapıyı tamamlamak üzereyiz

Zeybekci'nin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, "10 numaraİzmir" adını verdiği seçim projesinde yer alan Karaburun yarımadasını bilim, teknoloji ve yazılım üssü haline getirecek projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Dünya bugün bilgi ve teknolojiyi üretenler ve tüketenler olarak ikiye ayrılıyor" ifadesini kullanan ve üretenlerin aynı zamanda yönetenler olduğunu vurgulayan Zeybekci, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"En önemli projelerimizden biri İzmir'i 21'inci yüzyıl dünyası ve Türkiye'sine yakışır biçimde, dünyanın sayılı bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgelerinden birine sahip kılmak olacak. Bilim Teknoloji ve Yazılım Vadisi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün arazisi içinde yaklaşık 40 bin dönüm alanda hayat bulacak. Bunun için gerekli hukuki altyapıyı tamamlamak üzereyiz. Bakanlığım döneminde hayata geçirdiğimiz 'Proje Bazlı Teşvik Sistemi' sayesinde bu bölgede faaliyet gösterecek firmalara dünyanın en iddialı teşviklerini sağlayacağız. Vergi, enerji, finansman, altyapı, istihdam, çalışma izinleri, bankacılık işlem maliyetleri gibi pek çok konuda destek ve muafiyet sağlayacağız. Bu bölgeyi yatırımcı için cazibe bölgesi haline getireceğiz."

Zeybekci, bilim, teknoloji ve yazılım vadisinin avantajlarıyla çekim merkezi olacağının altını çizerek "Yarımadayı dünyanın göz bebeği haline getireceğiz. Ama yapılaşma anlamında da çok dikkatli davranacağız, minimum yapılaşmaya özen göstereceğiz ve doğal yapıyı koruyacağız. Burası dünyada en önemli merkezlerden biri haline gelecek. Bölgeye bilim insanları, teknoloji ve yazılım firmaları büyük ilgi görecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin oyun yazılımı ihracatının 2018 yılında 1 milyar 150 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Zeybekci, vadinin Türkiye'ye sağlayacağı katma değere dikkati çekti.

Zeybekci, bölgede ayrıca bir film platosu oluşturmayı düşündüklerini de kaydetti.

Manisa'da deprem: İzmir ve Bursa da sallandıKandilli Manisa'da 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. AFAD ise depremin büyüklüğünü 5.2 olarak açıkladı. Deprem Manisa ve çevre illerde kuvvetle hissedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber