Oynatma Listesi
FUTBOL

Şenol Güneş'ten Merih Demiral açıklaması: "Sakatlığını kayıp olarak görüyoruz"

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Türk futbolu olarak iyi yerdeyiz. Ancak Avrupa ve dünya seviyesine daha gelemedik" dedi.

Şenol Güneş, Milliyet ve İzmir Ticaret Odası Buluşması kapsamında Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Şansal Büyüka'nın sunumunda gerçekleşen 'Futbolda Avrupa Hikayemiz, Hedefler ve Stratejiler' paneline konuk oldu.

A Milli Takım olarak 2020 Avrupa Şampiyonası'na katılmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden deneyimli teknik adam, "Çok kazandık, çok kaybettik, bugünlere böyle geldik. Şampiyon olmayabilirsiniz, geride kalabilirsiniz ama pes etmedik. Euro 2020'ye katıldık, bunun gururunu yaşıyoruz. Avrupa'da, dünya futbolunda üst seviyeye gelmedik. Eksiklerimiz var ama iyi yerdeyiz. Üst seviyeye gelme imkanımız var. Çocuklarımıza ve insanımıza imkan verildiği zaman başarı gelir. Sporu kendi olgusu içinde bırakalım, özgür bırakalım. Milli takım olarak fazlasıyla yaraları olan bir takımdık. Şimdi yaraları sarılmış bir takım olduk. Yaralı takıma ilgi azdı, yalnızdı. Takımda iyi bir başlangıç var" diye konuştu.

"YENİ DOĞAN BİR TAKIMIZ"

Avrupa Şampiyonası'na İtalya maçıyla başlayacaklarını hatırlatan Şenol Güneş, "Yeni doğan ve oldukça hızlı gelişen bir takımız. Beraber vizyon çizmek ve turnuvaya katılmak önemliydi. Şimdi kazanmak için çıkacağız. Bana diyorlar, 'Yarı final iyidir, çeyrek final iyidir'. Ben de, 'Madem buraya kadar katıldık şampiyon olalım' diyorum. Kendi oyuncu karakterimizi, felsefemizi orada sunmak zorundayız. Fair-Play dışına çıkmadan, ses getirerek kendimizi göstermeliyiz. Biz üst üste maçlar kaybetmedik, başarısızlığı görmedik. Kaybettiğimiz zaman buna ne kadar hazırız. Bunu da görmeliyiz. Futbolda kayıp da vardır. Elde ettiğimizi sahiplenmek, devam ettirmek istiyoruz. Olası başarısızlıklarda da ayakta kalmalıyız. İtalya'da farklı bir maç olacak. Bakü'de ev sahibi gibi olacağız. Açılış maçı olması güzel oldu. Turnuvada ilk ve son maç en ilgi çekicidir. Dolayısıyla en çok izlenecek maçta kendimizi göstereceğiz, bu bir şanstır. Mart ayında hazırlığa başlayacağız. Mayıs, haziran ayında takımı hazırlayacağız. İtalya maçına geldiğimiz zaman yaptığımız planları hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

"MERİH'İ KAYIP OLARAK GÖRÜYORUM"

Sakatlıkları nedeniyle uzun süredir sahalardan uzak kalan ve Avrupa Şampiyonası'nda görev almaları zor olan Merih Demiral ve Yusuf Yazıcı'nın durumu hakkında yorum yapan Güneş, "Her oyuncu benim için değerdir. Merih'in takım üzerinde etkisi fazladır. Ben göreve başlarken savunmada Ozan Kabak-Merih Demiral düşüncem vardı. Ozan'ın sakatlığı vardı. Merih'le başladım tuttu. Çağlar Söyüncü takımında oynamıyor ama pozitif bir oyuncuydu. Ozan ise hep sakattı. Çağlar, Merih, Kaan arasında gidip geldik. Merih'in sakatlığını kayıp olarak görüyoruz. İyileşse bile oynamasını risk olarak görüyorum. Ozan'ın kadroda olması bir avantaj. Elimizde Kaan var, Çağlar var. Mert Çetin'i çağırıyoruz. Bizim sıkıntımız sol kanatta oluyordu. Hasan Ali yoktu, sağ olsun Umut Meraş o bölgeyi kapattı. Yusuf ve Abdulkadir de bizim için çok önemli oyuncular. Ama sakatlıkları nedeniyle sürekli oynayamadılar. Abdulkadir dönecek, Yusuf nisanda başlayacak. Dorukhan da yeni yeni iyileşiyor, bekleyeceğiz. Her oyuncu önemli ama olmadığı zaman eksiklik görmüyorum. Milli takım olarak en iyisini yapacağız. Mart ayında aramıza yeni oyuncular gelecek" dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER