Geri Dön

Altın pedalın gözü zirvede

Türkiye'de bisiklet sporunda ilklere imza atan Ahmet Örken, dünyanın en önemli yarışlarını hedef seçti.

Altın pedalın gözü zirvede

SALİH ERKAN - RÖPORTAJ

Israel Cycling Academy’ye transferinin ardından, 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda da kürsüye çıkarak tarihi bir başarı daha yakalayan yıldız sporcu, “Yeni takımımda bu sporun zirve yarışları olan Tour de France, Giro d’Italia ve Vuelta a Espana turlarında pedal basmayı hedefliyorum” dedi.

Türkiye’nin bisiklet sporundaki yıldız ismi; Ahmet Örken... Israel Cycling Academy’ye transfer olarak Procontinental kategoride bir takımla anlaşan ve yurtdışında pedal basma fırsatı yakalayan ilk sporcu olan Örken, 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda da kürsüye çıkarak yeni bir ilki daha başardı.

Formunun zirvesindeki 24 yaşındaki sporcu, hedefini dünyanın en önemli turları olan Tour de France, Giro d’Italia ve Vuelta a Espana olarak belirledi. Torku Şekerspor’da yıldızı parlayan genç sporcu, 2018 yılı başından itibaren yeni takımına katılacağını belirterek, “Tek eksikliğimiz Avrupa’ya açılan bir sporcunun olmamasıydı. Benim oraya gitmem Türkiye’deki genç arkadaşlarıma bir örnek oldu. Israel Academy’de dünyanın 16 farklı ülkesinden sporcular yer alıyor. Türk bisikletçiler de dünyanın en önemli yarışlarında yarışabilir. Bu güç ve yeteneği kendimizde görüyoruz. Takım arkadaşlarım hep benim ön plana çıkmam için mücadele ettiler. Onların sayesinde bu seviyeye geldim. Onlara çok teşekür ederim” dedi.

Fransa rüyası

İlk hedefinin Giro D’İtalya’da yarışmak olduğunu dile getiren Örken, “Bunu başarırsam Türk bisiklet sporunda bir ilke daha imza atmış olacağım. Bunun için 28 kişilik takımımda ilk 9 sporcu arasına girmem gerekiyor. Zaten yeteneğimden dolayı beni orada yarıştırmayı düşünüyorlar. Podyuma çıkabilecek kapasitede olduğuma inanıyorlar” şeklinde konuştu.

“24 yaşındayım ve bu bisiklet sporuna göre genç bir yaş” diye ekleyen yıldız bisikletçi, 2019’daki hayalinin de Tour De France’da pedal basmak olduğunu dile getirdi.

‘Yatırım yapılmalı’

Örken, ülkemizde bisiklet sporuna yönelik yüksek bir potansiyel olduğuna dikkat çekerken, “Altyapı takımlarımız çok, ama üst yapıda yatırım yapabilecek kulüplere ve geniş bir havuza ihtiyacımız var. Küçüklerden büyükler kategorisine geçtiğimiz zaman ülke çapında sadece 3 takımımız var (Torku Şekerspor, Kapadokya Salcano, Brisaspor). Bu yüzden birçok genç bu sporu bırakmak zorunda kalıyor. Büyük kulüplerimiz bu spora yatırım yapsalar karşılığını alırlar. Mutlaka bir Procontinental takım kurulması gerekiyor. Bu sporu yapanların hedeflerini büyütebilmeleri için önemli bir gereklilik” diye ekledi.

Altın pedalın gözü zirvede

Tesadüfen bisikletçi

Yaklaşık 13 yıldır bisiklet sporunun içinde olduğunu anlatan Örken, “Bu spora başlamam tamamen tesadüf oldu. Dünyada böyle bir spor olduğunu bile bilmiyordum. Ben Konya’nın Çumra ilçesinde büyüdüm. Bir gün ağabeyimle gezerken onun arkadaşı beni gördü ve benim hakkımda bilgi aldı. Sonrasında bu spora başlamamda bana yardımcı oldu. İlçemizin takımı olan Çatalhüyük Çumra Belediyespor’da bisiklet sporuna ilk adımı attım. Ben aslen Kırım Tatarı’yım. Ailemde başkan sporcu yok. İlk ve tek sporcu benim” diye konuştu.

İzmir’de kürsüye çıktı

Ahmet Örken, 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 5. etabı olan Selçuk-İzmir arasındaki yarışta 4:06.51'lik derecesiyle tekerlek farkı ile ikinci oldu. Bu başarıyla ilk defa, World Tour kategorisindeki bir yarışta etabın kürsüsüne çıkan Örken madalyasını Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’dan aldı.

İsviçreli Fabian Cancellara’yı örnek aldığını belirten Örken, “Onun tarzını çok seviyorum. Küçükken hep onun videoları izlerdim” diye konuştu.

Örken’in de aralarında bulunduğu Türk Milli Takımı, 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda ülkemizi temsil etti.

Altın pedalın gözü zirvede
Beşiktaşlı yengeden tiktok paylaşımı!
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber