Geri Dön

Bakan Kasapoğlu: "Hiçbir yeteneğimizi heba etmeyeceğiz"

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 52 vakıf üniversitesinin ardından yeni kurumlarla anlaştıklarını bildirdi, “Bu mutabakatla 2 bin 971 kontenjanı daha gençlerimizin hizmetine sunmuş olduk. Hiçbir yeteneği heba etmeyeceğiz. Sporcularımızın çift kariyer yapmalarının önünde engel kalmayacak” dedi

Bakan Kasapoğlu: "Hiçbir yeteneğimizi heba etmeyeceğiz"

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, milli sporcu bursunun kapsamını daha da genişlettiklerini bildirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı; 52 vakıf üniversitesi ve Özel Öğretim Derneğine bağlı özel okul ve kolejlerde milli sporculara yüzde 100 burs sağlayan anlaşmanın ardından dün de 11 okul ve 3 özel öğretim derneği ile daha mutabakat imzaladı.

‘Erdoğan’ın vizyonu’

Kasapoğlu, bakanlıkta düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, daha önce 52 vakıf üniversitesiyle, “Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek” temalı bir mutabakat adımı attıklarını hatırlattı. Bu mutabakatla milli sporcuların, vakıf üniversitelerinde ücretsiz eğitim görmelerinin önünü açarak, önemli bir sıkıntıyı çözüme kavuşturduklarını aktaran Bakan Kasapoğlu, gençlere hem sportif hem de akademik kariyer yapma imkanı sunduklarını vurguladı.

Söz konusu çalışmanın, gerek akademi dünyasının, gerek Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, gerekse de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere ve sporculara yönelik geniş vizyonunu ifade ettiğini kaydeden Kasapoğlu, çalışmanın en başından beri süreci yakından takip etmesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sporculara verdiği önemi bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirdi.

11 özel okul ve 3 özel öğretim derneğinin daha sürece dahil olduğunu belirten Kasapoğlu, “Bahçeşehir Kolejleri, Okyanus Kolejleri, Sınav Kolejleri, Final ve Hedef Eğitim Kurumları, Uğur Okulları, Doğru Cevap Eğitim Kurumları, TED Kolejleri, Doğa Kolejleri, Nesibe Aydın Okulları ve Bilnet Okulları ile Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) ve Türkiye Özel Okullar Derneğine (TÖZOK) bağlı okullarda ortaöğretimde yüzde 100 sporcu bursu imzalarımızı atıyoruz” dedi.

‘Engel kalmayacak’

Bakan Kasapoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu mutabakatla 2 bin 971 kontenjanı daha Türk sporunun, sporcularımızın, gençlerimizin hizmetine dahil etmiş oluyoruz. Özel okullarımızın ve kolejlerimizin büyük bir kısmında da artık sporcularımız tam burslu. Hiçbir yeteneği heba etmeyeceğiz. Sporcularımız mutlu olacak. Bütün eğitim basamaklarında, sporcularımızın çift kariyer yapmalarının önünde bundan sonra hiçbir engel kalmayacak. Aynı zamanda okullarımız da istedikleri sporcuya burs verme imkanına sahip oluyorlar. Pek çok kolejimizin sportif hedefleri var. Bu kolejlerimizin pek çok branşta yıldızlarda, ulusal ve uluslararası şampiyonalarda büyük hedefleri var. İşte bu mutabakat, kolejlerimize branşlarda derinleşebilme fırsatını da vermiş oluyor.”

‘Geleceğin yıldızı Türkiye olacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı sporda tesisleşme devrimini esas alarak, 19 yıl boyunca ülkenin dört bir yanını spor tesisleriyle donattıklarını anlatan Bakan Kasapoğlu, bütün branşlarda ve 81 ilin tamamında sporu tabana yaydıklarını kaydetti.

Köylere, mahallelere kadar herkesin spora erişebildiğini kaydeden Kasapoğlu, “Gençlerimiz daha nitelikli imkanlarla spora daha fazla dahil olmaya ve potansiyellerini açığa çıkarmaya başladılar. Sonra ilkokul seviyesinde uyguladığımız yetenek taramalarımızla potansiyeli olan çocuklarımızı keşfetme yolculuğuna başladık. Milyonlarca gencimizi taradık. Yetenekli olanları sporcu eğitim merkezlerimizde ve olimpiyat hazırlık merkezlerimizde yetiştirme programlarımıza dahil ettik.

Verdiğimiz emeklerin meyvelerini de yavaş yavaş toplamaya başladığımızın altını çizmeliyim. Daha önceleri ülkemiz için hayal olan atletizm, yüzme, cimnastik, modern pentatlon gibi branşlarda bugün, tüm dünyanın ismini haykırdığı sporcularımız var. Pek çok bireysel branşta iddiamız her geçen gün artıyor. Takım sporlarında gösterdiğimiz ivmelenme herkesin takdirini ortaya koyuyor. Geleceğin parlayan yıldızının sporda da Türkiye olacağının altını çizmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Tokyo’da tarihi hedefler

Önlerinde Tokyo Olimpiyatları’nın bulunduğunu hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “İnşallah sporcularımız oradan da madalyalarla, tarihimize yeni başarıları ekleyerek dönecek” dedi

Milli sporcuların tüm uluslararası yarışmalarda madalyalar kazandığına vurgu yapan Bakan Kasapoğlu, önlerinde Tokyo Olimpiyatları’nın bulunduğunu söyledi.

Kasapoğlu, “İnşallah sporcularımız oradan da madalyalarla, tarihimize yeni başarıları ekleyerek dönecek. Bu vesileyle her adımda gençleri düşünen, gençlerimizin gelişimi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, her konuşmada, verdiği her mülakatta önce gençler, önce fırsat eşitliği, önce gençlerin önündeki engellerin ortadan kaldırılması diyen, gençlerimizin gelişimi için desteklerini asla esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu yıl fakültelerde yerini alan 76 sporcumuzu yürekten kutluyorum. Ortaokul, lise ve üniversite seviyesinde tüm sporcularımızı bu güzel imkandan ivedilikle faydalanmaya davet ediyorum. Yarınlarda daha fazla sporcu doktor, sporcu mühendis, sporcu avukat, sporcu sosyal bilimci göreceğiz. Bu hepimizi gururlandırıyor” dedi.

Bakan Kasapoğlu, 2020 Yükseköğretim Yerleştirme sonuçlarına göre 76 sporcunun burstan faydalandığını belirtirken, bu sporcuların; Koç, Sabancı, Bahçeşehir, TOBB, Medipol, Türk Hava Kurumu, İzmir Ekonomi Üniversitesi gibi en yüksek puanlı okulların da yer aldığı 26 üniversiteye kayıt yaptırdıklarını aktardı.

Bakan Kasapoğlu: Hiçbir yeteneğimizi heba etmeyeceğiz

Şenol Güneş: "Kazanmayı düşünürken berabere bile kalamadı"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet