Avantaj Kartal'ın pençesinde

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve arkadaşları, kim ne derse desin müthiş bir başarıya imza attı. Onca ekonomik krize karşın, büyük bir cesaret örneği göstererek, 1066 gün önce ilk kazmayı stada vurdular. Bugün, yarın derken Kartal’ı yuvasına yeniden taşıdılar, taraftarıyla buluştururken, tarihe geçtiler. Evet, stat her yönüyle modern, tam bir futbol mabedi... Ne var ki, eksiği-gediği yok değil... Yapılacak bir dizi ince işler var. Olsun, buna da şükretmek lazım. En azından Kartal’ı göçebe kuşu olmaktan kurtardılar.

Dönelim zirve yarışına... Fenerbahçe’nin Konya’daki mağlubiyeti bir anda ibreyi yeniden Beşiktaş’a çevirdi. Ancak Vodafone Arena’da ilk maçına çıkan Kartal’ın, psikolojik açıdan işi öyle sanıldığı kadar da kolay değildi. Bir yanda inanılmaz seyirci baskısı, diğer yanda yarışta avantajlı konuma geçme mücadelesi...

Nitekim, Beşiktaş rakibi karşısında zaman zaman sıkıntıya düşmedi değil... Savunma ağırlıklı bir anlayışla sahaya çıkan konuk takım karşısında Gomez’in nefis golüyle öne geçen Beşiktaş’ın yedi dakika sonra Traore’nin ayağından yediği gol, psikolojik baskının en büyük örneği idi. Diyeceğimiz o ki rakip bir kez kaleye geldi o da gol oldu! Bursa’nın bir de direkte patlayan topu var!

İkinci yarıda oyunu tek kaleye çeviren Beşiktaş, önce Alexis, ardından Gomez ile farkı üçe çıkararak, stres ve panikten biraz olsun uzaklaştı. Bu süreçte kaçan fırsatlar da yok değildi.

Taa ki Stoch’un golüne kadar sürdü bu rahatlık! Valla Stoch’un bu golü sahadaki gerginliğin fitilini ateşledi ki, gözlerimize inanamadık. Hakem Barış Şimşek önce Hamza Hamzoğlu ‘nu tribüne yolladı, sonra birbirine giren Hosogai ve Quaresma’yı kırmızı kartla oyun dışı bıraktı. Üç puan Kartal adına elbette önemli... Ancak kritik haftalar öncesinde çok etkili bir oyuncusunu da kaybetti! Quaresma’nın bu sorumsuzluğuna kimse ‘aferin’ demez. Takımını böylesi haftalarda yalnız bırakmaya ne hakkın var? Barış Şimşek’in Quaresma’yı daha önce çift sarıdan atması gerekirdi, atamadı, ona yakışmadı! Şimşek’in Arena’daki mücadeleyi iyi yönettiğini söylemek çok zor...

Beşiktaş’ın tek farklı galibiyetinde kuşkusuz Şenol Güneş’in bizce yanlış oyuncu seçimleri de ön plandaydı. Beck yedek, uzun bir aradan sonra Serdar Kurtuluş sahada... Kurtuluş maalesef futbolu unutmuş! Emre Taşdemir’i durduramadı. Gomez ofanstan çıkıp zaman zaman Kurtuluş’a destek vermesi de bundandır. Olcay kardeşimiz yine saman alevi gibiydi, bir var, bir yok!

Alexis’i çok beğendim, kendine olan özgüveni ve tekniği harika... Atiba hep aynı, Kartal’ın en büyük savaşçısı... Gol atmadı ama, öyle kritik pozisyonlara set çekerken, formsuz arkadaşlarına örnek olmaya devam ediyor.