Geri Dön

Bundesliga rekor kırdı!

Almanya Birinci Futbol Ligi'nde (Bundesliga) mücadele eden kulüplerin 2013-2014 sezonunda 2 milyar 446 milyon avro ciro yaptığı bildirildi.

Bundesliga rekor kırdı!

Almanya Futbol Kulüpler Birliği (DFL) tarafından Bundesliga'nın mali durumuna ilişkin rapor, Frankfurt kentinde açıklandı. DFL'nin üst yöneticisi (CEO) Christian Seifert, düzenlenen basın toplantısında, Bundesliga'daki 18 kulübün 2013-2014 sezonunda, bir önceki sezona göre cirosunu yüzde 12,9 artırarak 2 milyar 446 milyon avroya çıkardığını ifade etti.

Bundesliga'nın üst üste 10. kez cirosunu artırdığını ve gelişmeyi sürdüreceğini aktaran Seifert, "Gelecek yıl büyük bir olasılıkla ilk kez 2,5 milyar avro ciroyu geçeceğiz" dedi. Seifert, 2017 yılına kadar elde edilecek medya gelirinin 2,5 milyar avro olacağını, uluslararası piyasadaki gelirlerin de gelecek yıldan itibaren önemli oranda artacağını kaydetti.

Seifert, Almanya İkinci Ligi'nin (2. Bundesliga) de 2013-2014 sezonunda bir önceki sezona göre cirosunu yüzde 9,2 artırarak 458 milyon avroya çıkarttığını belirtti.

Bundesliga'da 5 kulübün söz konusu sezonu zararla kapattığına işaret eden Seifert, bu kulüplerin 34 milyon avro zarar ettiğini aktardı. Kulüplerin personel giderlerinin yüzde 36,8 düştüğünü, ancak futbolcuların toplamda 900 milyon avro kazandığını ifade eden Seifert, bunun da futbolcuların 2012-2013 sezonuna göre 53 milyon avro daha fazla gelir elde ettiği anlamına geldiğini kaydetti.

Seifert, Almanya'da profesyonel futbolun son yıllardaki sağlam mali temelini olağanüstü sportif gelişme için kullandığını belirterek, "Gelecek perspektifi de olumlu" dedi. Raporda ayrıca, profesyonel liglerde yer alan kulüplerin 48 bin 830 kişi çalıştırdığına dikkati çekilerek, bunun da bir önceki sezona göre yüzde 8 arttığı belirtildi.

Ayrıca bu kulüplerin 875 milyon avrodan fazla vergi ödediği kaydedildi. Diğer yandan Bundesliga maçlarına ortalama 42 bin 609 seyircinin gittiği, Almanya Birinci Ligi'nin bu alanda Avrupa'da ilk sırada yer aldığına dikkati çekildi.

Marius Sumidica: “Ocak ayından itibaren Malatyaspor'un başka bir yüzünü göreceksiniz”
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber