Geri Dön

Çağla Büyükakçay tarihe geçti! Zafer...

Milli tenisçimiz Çağla Büyükakçay, WTA Kuala Lumpur ikinci turunda Tadeja Majeric'i 6-4'lük setlerle geçerek çeyrek finale yükseldi.

Çağla Büyükakçay tarihe geçti! Zafer...

Malezya Açık'ta ikinci engeli de aşmayı başaran Çağla Büyükakçay, bir WTA turnuvasında teklerde çeyrek finale yükselmeyi başaran ilk Türk tenisçi oldu.

Türkiye Tenis Federasyonu desteğinde turnuvalara devam eden Club İstanbul ENKA Tenis Akademisi oyuncusu Çağla Büyükakçay, ilklere imza atmaya devam ediyor. Malezya Açık'taki ilk maçında dünya 83 numarası Kimiko Date-Krumm karşısında 5-3 üstün durumdayken, rakibinin sakatlığından dolayı maçtan çekilmesiyle kariyerinde ilk kez bir WTA turnuvasının ana tablo tekler mücadelesinde tur atlayan Büyükakçay, ikinci sınavını Sloven tenisçi Tadeja Majeric önünde verdi. Klasmanın 134. basamağındaki Majeric ile daha önce bir kez buluşan ve 2011'de gerçekleşen bu maçtan galip ayrılan Çağla, rakibine yine geçit vermedi. Karşılıklı kazanılan servis oyunlarıyla başlayan müsabakanın ilk altı oyunu sonunda eşitlik bozulmazken, yedinci oyunda servisini kırdıran Büyükakçay, 4-3 geriye düştü. Majeric'e verdiği avantajı bir sonraki oyunda aynı şekilde geri alan Çağla, kendi servisine tutunarak 5-4 üstünlüğü yakalarken, şiddetini arttıran yağmur nedeniyle bu esnada maça ara verildi. Tenisçiler yaklaşık bir saatlik aranın ardından korta dönerken, ilk sete bir oyun uzaklıkta olan Çağla, Majeric'in servisini kırarak 6-4'ü yakaladı.

İkinci sete Majeric daha agresif bir oyunla başladı ve 2-0 öne geçti. Ancak Çağla, bu andan itibaren tekrar ritmini bulmaya başladı ve yakaladığı üç oyunluk seriyle 3-2'yi buldu. Başa baş giden ikinci setin sekizinci oyununda sıfıra karşı servis kırarak kritik bir hamle yapan Büyükakçay, skorda 5-3'e ulaştı, fakat kendi servisinde işi bitiremedi. Majeric'in servis attığı onuncu oyunda ise daha kararlı bir Çağla vardı. Maç boyunca ürettiği birçok kazanma vuruşunun sonuncusunu backhand paralele gönderdiği topla hanesine yazdıran milli tenisçi, 1 saat 40 dakika sonunda 6-4, 6-4'lük setlerle Sloven rakibini turnuvanın dışına itti.

Türk tenis tarihi açısından bir ilki teşkil eden bu galibiyet neticesinde Kuala Lumpur'da yoluna devam eden Çağla Büyükakçay, bir WTA turnuvasında teklerde çeyrek finale kalmayı başaran ilk Türk raket oldu.

RAKİP SON ŞAMPİYON PLİSKOVA
Çağla'nın bir sonraki turdaki rakibi ise Çek Karolina Pliskova olacak. İlk iki maçında Çağla gibi set yitirmeden galibiyete uzanan WTA 75 numarası Pliskova, Malezya Açık'ta üç numaralı seribaşı olarak boy gösteriyor. Klasmanda bir dönem 51. sıraya kadar tırmanmış olan Pliskova, kariyerinin ilk ve tek WTA zaferini geçen yıl bu turnuvada elde etmişti. Kuala Lumpur'a son şampiyon unvanıyla gelen Pliskova, Büyükakçay ile daha önce yaptığı iki maçı da kazanmıştı.

Gareth Bale, Tottenham'a geri döndü! Resmi açıklama...YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber