Geri Dön

İlk tercih Mircea Lucescu

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, yeni sezon için düşündükleri ismi, ilk kez açıkladı.

İlk tercih Mircea Lucescu

Rumen teknik adamla görüştüklerini dile getiren Dursun Özbek, “Galatasaray’a büyük hizmetler vermiş birisi... Onu takımın başında görmek isteriz. İlk tercihlerimizden birisi. Kendisi ile telefon görüşmesi yaptık, süre verdi. O süreyi değerlendiriyor” dedi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, teknik direktör konusunda Lucescu ile görüştüklerini açıkladı, sarı-kırmızılıların gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Cim-Bom’un üç kupa almasının takımı rehavete soktuğunu dile getiren Özbek, Lig TV’de Şansal Büyüka’ya şunları söyledi:

- (Seçim baskısı ile ilgili) Camianın en önde geleni genel kuruldur, taraftarlardır. Seçim arzusunu dile getiren, her mikrofon uzatıldığında konuşan kişilerin daha çok medyada gözükme isteklerinin ağır bastığını düşünüyorum.

- Ben seçilirken, genel kurul bana bu emaneti 3 yıllığına verdi. 3 yıllık projelerimi yaptım. Galatasaray’ın sorunlarını zaten iyi bilen birisiyim. 3 yıla sığabilecek, hatta daha erken çıkarabilecek planlarımızı yaptık.

- Galatasaray’da yönetimlerin hesap verme zamanları var. Mali genel kurullar. Kişisel görüşü çerçevesinde “Galatasaray iyi yönetilmiyor, seçime gidelim” genel kurul iradesine saygısızlık olarak görüyorum.

Teslim ederim ama...

- Galatasaray’da hizmet etmiş, başkanlık olarak hizmet etmiş herkesle görüşüyorum. Alp Yalman, Levent Nazifoğlu ve Murat İlbak, Sportif AŞ’nin yeni üyeleri olarak görev yapacak.

- Galatasaray’ın borç yükü yaklaşık 1.5 milyar TL... Gelen kişinin ortaya koyduğu proje buna yönelik olması lazım. Koltuk sevdam yok. Güzel projelerle gelene koltuğu hemen teslim ederim.

- (Hamzaoğlu keşke göndermeseydim dediniz mi?) Hamza Hoca ile sezon başında 3 yıllık kontrat yaptım. Bu ne kadar değer verdiğimi, takımın başında kalması gerektiğinin bir yansımasıydı. Maaşında çok güzel bir iyileştirme yaptık. Futbol çok dinamik bir olay. Her gün başka bir safhaya giriyor. Hamzaoğlu ile girdiğimiz süreçte bir yerde bu beraberliği yürümediğini gördük.

- Mustafa Denizli ile anlaşıktan bir müddet sonra bir program yaptık. Bu programı hayata geçirirken, UEFA’dan mektup geldi. Mektubu açtık, Mustafa Hoca ile birlikte okuduk. Bu mektup dengemizi bozdu. Mustafa hocanın planlamasında farklı şeyler vardı. Bir kısmını yaptık. Bir kısmını yapamadık.

Sezon bitmedi

- Sportif AŞ’yi yeni bir yapılandırma içerisindeyim. Bu yönetimi oluşturmadan, biriyle anlaştık demek olmaz. Bu olmaz. O yönetim kurulunun idaresine saygısızlık. Hocalar hiçbir yere uçup gitmez. Daha sezon bitmedi. Bir çoğu görevlerinde çalışıyorlar. Görev yapan hoca ile kapı arkasında konuşmak doğru olmaz.

- Lucescu, Galatasaray’a büyük hizmetler vermiş birisi... Onu takımın başında görmek isteriz. İlk tercihlerimizden birisi... Kendisi ile telefon görüşmesi yaptık, süre verdi. O süreyi değerlendiriyor. Burada asıl kararı verecek olan yönetim kuruludur.

- Fatih hoca, Galatasaray’ın imparatoru, efsane antrenörlerinden birisidir. Görevde olması, milli takımı çalıştırıyor olması Galatasaray’ın şansızlığı... Görevde olan hocanın düşünülmesi etik olmaz. Fatih hocayı kim istemez. Keşke takımın başında olsa...

İki ayda 150 milyon TL lazım

Galatasaray’ın bugün anlamında en büyük probleminin yaklaşan ödemeler olduğunu ifade eden Dursun Özbek, “Mayıs sonu itibari ile dönmesi gereken 80 milyon TL var. Haziran sonu itibariyle 70 milyon TL var. Bu durmuyor. Şu an yönetim kurulu ve ben her yere saldırıyoruz. Bu parayı ödeyeceğiz. Futbolcuların ödemesi, geçmişten gelen borçlar... Bu borçların bir kısmı da geçmiş yönetimlere ait... Galatasaray’da böyle bir teamül var. Borcu ötele, senden sonra gelecek kişi düşünsün. Bu ortamda seçim bizi yaralar” diye konuştu.

Florya artık Alp Yalman’a emanet

Florya’yı kardeşi Mehmet Özbek’e bıraktığı için eleştirilen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bunun yanlış bir algı olduğunu dile getirdi. Özbek, “Mehmet Özbek kim, onu bilmek lazım. Galatasaray üyesi, Galatasaray sevdalısı bir insan... Mehmet Özbek olur, Ahmet olur. Kişi ayrımı yapmadan herkesi buraya davet ediyorum. Galatasaray 5-10 kişi ile yönetilemez. Bundan sonra Florya, Alp Yalman’ın yönetiminde olacak” dedi.

‘Kolu kıran bedeli ödesin’

Transfer politikaları konusunda son derece dertli görünen Dursun Özbek, “Bazen aklıma geliyor, bir düğmeye bassak dönemin transfer sorumlusu gelse, sorsam, ‘Hajrovic’i niye getirdin?, Endoğan Adili’yi neden aldın?’ Bu kişileri bulup onlara sormak lazım. Bir şeyi çok önemsiyorum. Kol kırılır yen içinde kalır olmamalı artık. Kolu kim kırdıysa gelsin bedelini de ödesin” ifadesini kullandı.

CAS’ta ilginç savunma

Avrupa kupalarından men cezasını Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) haziran ayında görüşeceğini dile getiren Dursun Özbek, yapacakları savunmayla ilgili şunları söyledi: “UEFA 2016 yılının sonuna kadar izleme periyodunda olmamıza rağmen, 2015’in sonunda eylül sonlarına doğru hesaplarımıza oturdu. Bizi demotive etti. Onun için benim kalife olup olmadığıma bakma bu cezayı burada kes gibi bir savunma düşünüyorum.”

Topal cevabı

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Şansal Büyüka’nın transferle ilgili sorusuna ilginç bir yanıt verdi. Büyüka’nın, “Mehmet Topal ve Rodallega iddiaları var” ifadesine, “Soru çok güzel. Ben bu soruda susma hakkımı kullanıyorum” diyerek kaçamak konuştu.

?rel=0
Aksal Yavuz, Trabzonspor'u değerlendirdi; Kerem Aktürkoğlu'nu böyle anlattı...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet