Geri Dön

İngiltere'de ekonomisinin can suyu Premier Lig! Pandemi olumsuz etkiledi

Avrupa futbolunun en iyisi olarak kabul edilen Premier Lig, ekonomik anlamda İngiltere’yi adeta ihya etti. 2020 rakamlarına göre lig sayesinde vergiden istihdama kadar birçok alanda ülkeye 11.2 milyar sterlin katkı sağlandı.

İngiltere'de ekonomisinin can suyu Premier Lig! Pandemi olumsuz etkiledi

CELAL UMUT EREN

İngiltere’de Premier Lig sadece futbol anlamında değil ekonomik olarak da fark yaratıyor. Avrupa futbolunun en iyi ligi olarak kabul edilen Premier Lig, İngiltere’de ülke ekonomisini adeta tek başına ihya ediyor. 

Ligde yer alan 20 kulüp, yayın gelirleri, reklam gelirleri, ligin kalitesi sayesinde futbol turizmi ve maç günü gelirler ciddi katkı sağlıyor.

Ada basınında da bu durum kalem kalem detaylarıyla ele alındı. 2020 sonu itibariyle elde edilen verilere göre 94 bin insana iş sağlayan Premier Lig, toplamda ise 11.2 milyar sterlin gibi devasa bir ekonomik katkı sunuyor. 

Özellikle ülke ekonomisine doğrudan 7.6 milyar sterlin sağlanıyor. 7.6 milyar sterlinin içinde 3.9 milyar sterlini direkt olarak ülke kasasına gidiyor. Endirekt olarak ise 1.5 milyar sterlinlik bir meblağ aktarılıyor. 2.1 milyar sterlin ise yan gelirlerden geliyor. 

Vergi olarak da önemli rakamlar göze çarpıyor. Premier Lig’in ülke ekonomisine sağladığı toplam vergi kazancı 3.6 milyar sterlin. Direkt olarak ligden gelen vergi miktarı 2.2 milyar sterlin. 1.4 milyar sterlinlik kısım ise futbolcuların vergilerinden geliyor. 

İstihdam konusunda da Premier Lig fark yaratıyor. Toplamda tam 94 bin insana iş imkanı bulunuyor. Araştırılan rakamlarda, 12 bin kişinin doğrudan Premier Lig operasyonları sayesinde iş bulduğu ortaya kondu. 47 bin kişi kulüpler, medya şirketleri, lig ve maçlarla ilgili diğer iş kolları sayesinde para kazanıyor. 35 bin kişilik grup da Premier Lig sayesinde doğan imkanlarla iş buldu.

Pandemi kötü etkiledi

Ada basınında Premier Lig’in İngiltere’nin ekonomisine sağladığı katkı 2019-2020 sezonu olarak aktarıldı. Çünkü Mart 2020’de dünya genelinde koronavirüs pandemisinin başlaması sonrası rakamlar değişmeye başladı.

Pandemi öncesindeki rakamların rekor seviyede olduğu ancak virüsün getirdiği sonuçlarla bazı aksamaların meydana geldiği vurgulandı. 

2021 rahatlattı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020-21 sezonunda maçları seyircisiz geçen Premier Lig ekonomik olarak zorlandı. Ancak 2021-22 sezonunda statların tam kapasiteyle taraftarlara açılması ekonomiyi tekrar canlandırdı. Tribünlerin açılmasıyla maç günü gelirleri, kombine gelirleri, ürün satışları artmaya başladı. Yine futbolseverlerin restoran ve kafe tarzı yerlerde maç izleyebilmesiyle de birçok sektör yeniden para kazanır hale geldi. Fakat rakamların halen daha pandemi öncesinin gerisinde olduğu saptandı.

İngilterede ekonomisinin can suyu Premier Lig Pandemi olumsuz etkiledi

Ogün Temizkanoğlu gelen 2 teklifi açıkladı! Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe itirafı...
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber