Geri Dön

Japonya'da hükümet ne derse halk tersini yapıyor

Olimpiyatları bu sene düzenleme kararı alan yetkililere, ‘istemiyoruz’ diyerek sesini yükselten Japon halkı; hükümetin ‘oyunları tv’den izleyin’ uyarısına ise, dışarda müsabakaları yerinden takip ederek yanıt verdi

Japonya'da hükümet ne derse halk tersini yapıyor

ONUR DİNÇER

Korona virüs salgını nedeniyle bir yıl ertelemeli gerçekleştirilen olimpiyatlar, buna karşın ertelendiği senede de pandeminin etkilerinden dolayı sıkıntılı geçiyor. Ancak Tokyo 2020’yi organizasyonel anlamda sıkıntıya sokan sadece salgının kendisi değil. Japon otoritelerinin kendi halkına söz geçirmeyi başaramamaları da, ilk günden itibaren etkisini gösteren bir rahatsızlık olarak öne çıkıyor.

Olimpiyatların öncesinde ülkenin başkentinde ohal ilan edilince tüm müsabakaların seyircisiz yapılmasına karar verildi. Ne var ki müsabakaların tamamı Tokyo’da yapılmıyor, başka şehirlerde gerçekleştirilen mücadeleler de bulunuyor. Halkın buralardaki mücadelelere iştiraki yasak olmasa da, yetkililer ilk günden itibaren bu karşılaşmaların yerinde takip edilmemesi yönünde sporseverlere uyarılarda bulunuyor.

Japon hükümeti dev organizasyon başlarken taraftarlara, Tokyo 2020 oyunlarını evlerinden izlemeleri yönünde çağrıda bulundu. Ancak aradan geçen günler, Japonların buna pek de iştirak etmediğini gözler önüne serdi. Özellikle yol bisikleti yarışını binlerce kişinin yol kenarında toplanan kalabalıklar halinde yerinde takip etmesi, korona vakalarını ülke genelinde artmakta olduğu Japonya’da yetkililerin yüreğini ağızlara getirdi.

Olimpiyatların öncesinde Japon yetkililer halkın oyunlara ilgisizliğinden muzdaripti... Yapılan anketlerin sonuçları, halkın büyük kısmının olimpiyatın tekrar ertelenmesi görüşünde olduğunu ortaya koyarken, bir yandan da sokaklarda gerçekleştirilen protesto gösterileriyle protesto ediliyordu. Bu kez yetkililer halkın oyunlara mümkün olduğunca ‘ilgisiz’ kalmasını ve evde televizyondan izlemesini istedi; ancak bu sefer de halk tam tersi hareket ederek müsabakaları yerinde görme arayışına girdi.

 Japonyada hükümet ne derse halk tersini yapıyor

Talisca'dan galibiyet golü | Yine sahneye çıktı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber