Geri Dön

Kartal ve Cimbom'un hali en çok Digi'yi üzdü

Kartal ve Cimbom'un hali en çok Digi'yi üzdü

Galatasaray ve Beşiktaş ligde havlu attı Digi 13 bin abone kaybetti

Süper Lig'in 4 yıllık yayın hakları için yaklaşık 2 milyar dolar harcayan Digiturk, Galatasaray ve Beşiktaş'ın havlu attığı ligde 2010'un son 3 ayında 12 bin 920 abone kaybetti.

2010 yılının ocak ayında yapılan ihalede 321 milyon dolarlık rekor teklifle Türkiye Futbol Federasyonu’nun Süper Lig'in 4 sezonu kapsayan yayın haklarını alan Digiturk, 11 yıllık tarihinde ilk defa bir çeyrekte abone kaybetti. Süper Lig'in 4 yıllık yayın hakları için vergiler dahil 2 milyar dolarlık fatura ödeyecek olan Digiturk'ün 2010'un eylül ayı sonunda 2 milyon 219 bin 430 olan yurtiçi abone sayısı, 2010'un aralık ayında 2 milyon 206 bin 510'a geriledi. Digiturk CEO'su Ertan Özerdem’in verdiği bilgiye göre yurdışı ve kurumsal üyeliklerle abone sayısı toplamı 2 milyon 750 bin.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 25 Şubat'ta açıkladığı “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu”na göre geçen yılın son çeyreğinde Digiturk, 12 bin 920 net abone kaybetti. Abone kaybında Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray ve Beşiktaş başta olmak üzere üç büyüklerin taraftarını hayal kırıklığına uğratan performansı da etkili oldu. Konuya yakın kaynaklar abonelikle hizmet veren kanalların, illegal olarak (şifre kırıcı uydu alıcıları ile) seyredilmesindeki artışın ve dijital yayıncılık alanında Türksat, DSmart ve TTNET'in de pazardaki alternatiflerini artırmasının da abone düşüşünde etkili olduğuna dikkat çekti.

TARAFTARI 3D DERBİ İLE ÇEKECEK
2000 yılının nisan ayında uydu platform hizmetleri kapsamında faaliyetlerine başlayan Digiturk, 2001'in mart ayında 240 bin, 2003 yılı sonunda 500 bin, 2004'un mayıs ayında 850 bin ve 2007 yılı sonunda ise 1 milyon 350 bin aboneye ulaşmıştı. Digiturk'ün abone sayısı 2010'un eylül ayı sonunda 2 milyon 219 bin 430 ile en yüksek seviyeye çıkmıştı. Galatasaray ve Beşiktaş'ın havlu attığı Spor Toto Süper Lig'e taraftar ilgisini artırmak isteyen Digiturk, ikinci ayrının 26. haftasında 20 Mart Pazar günü oynanacak olan GalatasarayFenerbahçe derbisini üç boyutlu olarak ekranlara taşımak için son sürat çalışıyor.

"BİZ DE MEMNUN DEĞİLİZ"
Digiturk’ün ve Lig TV'nin performansını değerlendiren Digiturk CEO'su Ertan Özerdem ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi: "Çeyrekler arası ufak tefek düşüşler olabilir ama genel toplamda abone düşüşü söz konusu değil. 3 büyüklerin performansından biz de memnun değiliz, tüm Türkiye gibi. Lig TV dışındaki Digiturk paketlerindeki abone artış performanslarından gayet memnunuz ama Lig TV aboneliklerindeki artıştan memnun değiliz. Çünkü son yayın ihalesinde çok para ödedik. BTK rakamlarında sadece yurtiçi abone sayısı dikkate alınıyor. Bu yüzden 2.2 milyon civarında abonemiz varmış gibi görünebilir ama yurtdışı ve kurumsal aboneliklerimizle birlikte toplam üye sayımız 2 milyon 750 bini buluyor.”

(Habertürk)

Beşiktaş yeni sezon hazırlıklarına başladıYAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber