Geri Dön

Ölümden döndü, şampiyon oldu

Paralimpik Oyunları'nda powerlifting'de mücadele edecek olan Ali Jawad'ı, doğduğunda öldürmek istemişler.

Ölümden döndü, şampiyon oldu

ONUR DİNÇER

Lübnan asıllı Britanyalı sporcu bacaksız dünyaya geldi. Engelli insanların 2. sınıf muamele gördüğü ülkede doktorlar çocuğu öldürmeyi önerdi ancak babası kabul etmedi. Dünya şampiyonu olan Jawad şimdi Rio’da madalya kovalayacak.

Paralimpik Oyunları, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin ev sahipliğinde başladı. Engelliler olimpiyatı olması nedeniyle en ilginç ve en iç burkucu hayat hikayelerine de ev sahipliği yapan organizasyonda onlardan bir tanesi Lübnanlı Ali Jawad...

Paralimpik’teki halter branşı olan powerlifting’de Britanya adına yarışan 27 yaşındaki sporcu, 2014’te Dubai’de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda, 59 kiloda altın madalya kazanan Jawad, şimdi de burada madalya arıyor.

Ali Jawad 1989’da Lübnan’da, bacakları olmadan dünyaya geldi. Kendi anlatımına bakılacak olursa, aslında doğduğu an aynı zamanda öldüğü an da olabilirmiş. Çünkü doktorlar, bacakları olmadan doğan çocuğunu öldürmesi yönünde babasına tavsiyede bulunmuşlar. Ancak bunu kabul etmeyen ve oğlunu yaşatmayı seçen özverili baba, bu gerçeği Ali’ye 14 yaşına geldiğinde söylemiş.

‘Normal bir durum’

Jawad başından geçenleri “Engelli insanlar Lübnan’da ikinci sınıf olarak görülüyorlardı. Ne var ki ailem farklı düşünmüş. Benim için en iyisini verebilmek amacıyla ülkeden ayrılmışlar. Yabancı dil bilmemelerine ve kalifiye olmamalarına karşın, tüm akrabalarımızın bulunduğu Lübnan’ı terk edip, İngiltere’ye gelerek büyük bir risk almışlar. Şimdi ben de onlara olan borcumu ödemeye ve yaşam kalitemizi artırmaya çalışıyorum” sözleriyle özetliyor.

Jawad şöyle devam ediyor: “Bacaklarımın olmamasını seviyorum. Bana bu tamamen normal geliyor. Sekiz yıl önce Chrohn hastalığına yakalanana kadar kendimi engelli gibi görmemiştim. Ancak bu tip durumlar da sizin gücünüzü test eder. Beni de daha iyi bir insan yaptı.”

Bach’tan tarihi tavır

Paralimpik Oyunları, Maracana Stadı’nda dün gece gerçekleştirilen açılış seremonisiyle start aldı. 160 ülkeden 4300 atletin 23 branşta mücadele edeceği dev organizasyon, ‘Herkesin bir kalbi var’ konulu gösteriye sahne oldu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, seremoniye katılmadı. Alman spor adamı son 32 yılda, açılış seremonisine katılmayan ilk IOC Başkanı oldu. Bach’ın, hayatını kaybeden Almanya eski Cumhurbaşkanı Walter Scheel’İin anmasına katıldığı için gelemediği duyurulsa da, Rusya konusuyla ilgili son dönemde IOC ile IPC arasında yaşanan gerilim asıl sebep oldu.

59 kiloda yarın podyuma çıkacak Ali, dünya şampiyonu olduğu iki yıl öncesine göre çok daha formda olduğunu söylüyor, “Bu yüzden Rio’da gelmiş geçmiş en iyi performansımı sergilemeliyim” diyor.

Ruben Loftus-Cheek'ten antrenmanda şık goller!YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber