Geri Dön

ÖZEL - Altay Teknik Direktörü Mustafa Denizli'den sözleşme açıklaması!

Altay’ın “Büyük Mustafa”sı Mustafa Denizli, her zaman lakabına yakışan işler yaptı, her anında bu sıfatı gururla taşıdı. Denizli, "Ben başarı için plan yapıyorum. Bunları ben mi uygularım, başkası mı uygular bunu bilemem. Ama şu anda kulübün menfaatine olacak bir rapor sunacağım. Kulübüm benimle ilgili düşüncesini paylaşır, kararı da ortak veririz. Bu takım ile bir şey yapılabilir düşüncesi gerçekleşirse devam edebiliriz." dedi.

ÖZEL - Altay Teknik Direktörü Mustafa Denizli'den sözleşme açıklaması!

BİLAL MEŞE - RÖPORTAJ / FOTOĞRAF: HÜSEYİN YAVUZ

Üç büyük takımı şampiyonluğa taşıyan tek teknik direktör unvanını elinde bulunduran Denizli, Altay’ın Süper Lig’e çıkmasının ardından yaşadığı sevinci, “Futbol kariyerimin en mutlu anları” olarak tarif etti.

1987-1992; Galatasaray... 1 Süper Lig Şampiyonluğu... 1 Türkiye Kupası... 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası... 1989 Şampiyon Kulüpler Kupası yarı final... 1992 UEFA Kupa Galipleri çeyrek final...
2002; Fenerbahçe... 1 Süper Lig şampiyonluğu... 2008-2010 Süper Lig şampiyonluğu... 1 de Türkiye Kupası...
1996-2000 A Milli Takımı; Avrupa Şampiyonası’na katılım ve çeyrek final başarısı...
Ve 2021... Altay 1. Lig şampiyonluğu...
***
Kariyere bakar mısınız?
Avrupa kulvarı bir kenara, Türk futbolunun üç büyük takımını çalıştıracaksınız, üçünü de şampiyon yapacaksınız...
Bu bir ilktir...
Bu bir rekordur...
Böyle bir rekoru kıracak fotoğraf çıkar mı?
Valla bence çok zor...
‘Niye?’ derseniz...
Hadi şampiyon yapmayı bir kenara bırakalım, üç köklü büyük takımı çalıştırma şansı bulmak bile çok zordur.
Gittiği her yerde iz bırakan, başarılara kanat çırpan “Büyük Mustafa” için Altay’ın anlamı çok büyüktü...
Başka bir deyişle, baba ocağıydı Altay...
Tam tamına 15 yıl formasını giydi, kaptanlığını yaptı.
Ne tesadüftür ki, Denizli, Galatasaray’a geldiğinde aynı sezon Altay küme düştü! Ama Mustafa Denizli’nin kalbinin bir köşesinde daima Altay vardı.
***
Şerefli koca bir ülkünün
Şerefi, namusu hepsinin
İzmir’in parlak yıldızı
Duydular şanımızı
Yüksel ki sen, kararsın ay
Kuvvetinle kudretinle şen

Altay sevil koş atıl oyna
Semalarda, semalarda parılda
İzmir’in parlak yıldızı
Duydular şanımızı
Yüksel ki sen, kararsın ay
Kuvvetinle kudretinle şen
Elif Lam Te Elif Ye
ALTAY ALTAY ALTAY
***
Altay’ın Süper Lig’e çıktığı maçtan sonra soyunma odalarında köklü kulübün yukarıdaki marşı stadın koridorlarında yankılanırken, Mustafa Denizli hem marşa eşlik etti, hem de duygusal anlar yaşadı, gözyaşlarına engel olamadı.
Bu anları gelin, Mustafa Denizli’den dinleyelim:
“O, Altay’ın kendine özgü tarihinde olan çok değerli bir marştır. Dolayısıyla her başarıdan, her galibiyetten sonra bütün takımın soyunma odasında içtenlikle söylediği bir marştır. Bu marşı yıllardır söyleyen bir insan olarak benim katılmamam mümkün değil. Futbol kariyerimin en mutlu anları diyebilir miyiz? Onlardan biri diyebiliriz. Çünkü bu kariyerde ülke için de büyük camialar için de söylediğimiz zafer şarkıları oldu. Buradaki tek özellikle yıllarca kaptanlığını yaptığım ve an itibariyle de Süper Lig’e yükselmiş bir takımın söylediği marş olduğu için ilgi çekti ve duygusallık yarattı. Tabii ki benim için de farklı bir duyguydu.”

ÖZEL - Altay Teknik Direktörü Mustafa Denizliden sözleşme açıklaması‘Hiç ihmal etmez’
Öyle mutluluğu yaşadığı anlarda, gelen bir telefon kendisi için çok anlamlıydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonla arayarak tebrik etti. Peki ama, Denizli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ne konuşmuştu?
O anlar için Mustafa Hoca ser verdi, sır vermedi:
“Sayın Cumhurbaşkanımız birçok başarıdan sonra aramıştır. Hiç ihmal etmez. Bu çok hoş bir andı bizim için. Neler konuştuğumuzu Cumhurbaşkanımıza sorulursa onun paylaşması daha doğru olur.

ÖZEL - Altay Teknik Direktörü Mustafa Denizliden sözleşme açıklaması


Bu büyük coşkunun öncesine; Mustafa Denizli’nin Altay’ın başına geçmesine dönelim. Ne değişti de Denizli öncesi ve sonrası böyle bir fark oldu?
“Altay’da ne değişti bunu bilemiyorum. Ama Altay’ı devamlı takip eden bir insan olarak çok geniş bir kadro kurdular. Burada rahat çalışma imkânı söz konusu değildi. 35 oyunculu bir kadroyu sahaya yerleştiremezsin. İlk etapta kadroyu 24’e düşürdüm. Daha rahat çalışma olanağı bulduk. Çoğu futbolcuyu zaten tanıyordum. Takımın önünde önemli bir handikap vardı. Play-offlarda oynadığımız takımları bu sezon hiç mağlup edememişti. Bu psikolojik açıdan sıkıntı yaratabilirdi. Play-offlar öncesi bunu ortadan kaldırmaya çalıştık. Altay’ın tarihinin ne olduğunu onlarla paylaştık. Daha sonra saha içine ağırlık verdik. Sonunda da düşüncelerimizi gerçekleştirdik.

‘Minnettarım’
“Büyük Mustafa”, Galatasaray’a geldiğinde Altay küme düştü. Bu kez ‘Mustafa Denizli’ takımı Süper Lig’e çıkardı. Nasıl bir duygu bu?
“Altay’ı Süper Lig’e çıkarmayı anlatsam hüzünlenirim. Bu duygu insanların kolay kolay yaşayamayacağı bir duygu. Ben Altay’dan ayrıldıktan sonra Türkiye’nin en büyük kulüplerinde ve milli takımda görev yaptım. Ama bir parçam oradaydı. O dönemde çok hüzünler yaşadım. Altay’ın bir play-off maçına gitmiştik. O gün belki de en hüzünlü günümdü. Finalde kaybetmiştik. Şu anki Süper Lig’e çıkma duygusunun da ne olduğunu gördüm. Allah bana bugünleri yaşattığı için minnettarım.”

Kaldığı yerden
Ya bundan sonrası... Altay’ın Süper Lig’de kalıcı olması için planlarınızı yaptınız mı?
“Benim oynadığım dönemde Altay üç büyüklerden sonra en üst ligde mücadele eden takımdı. Şimdi de kaldığı yerden devam edecek. Ben başarı için plan yapıyorum. Bunları ben mi uygularım, başkası mı uygular bunu bilemem. Ama şu anda kulübün menfaatine olacak bir rapor sunacağım. Bunu da bir görev olarak düşündüm. Kulübümün yararına olacak, gelecekte para kazanılacak oyuncuları tespit etmeye çalışıyorum günlerdir. Uzun bir liste çıkardım. Bunların ne kadarı gerçekleşir bilemiyorum. Ben çalıştığım tüm kulüplerde böyle yaptım. Kendi adıma konuşamam. Kulübüm benimle ilgili düşüncesini paylaşır, kararı da ortak veririz. Bu takım ile bir şey yapılabilir düşüncesi gerçekleşirse devam edebiliriz. Kulübün bütçesini bilmiyorum. Başkan ile oturup her şeyi konuşacağız.”

Bundan sonra zor
2021-22 sezonunda İzmir’de nasıl bir Altay olacak?
“Yeni sezonda iyi, düşünüldüğü gibi bir Altay olacak. Bana göre Süper Lig’e renk katacak.”
Türk futbolunun 3 büyük kulübü, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile İzmir’in köklü kulübü Altay’da unutulmaz bir isimsiniz. Türk futbolunun 100 yılı aşan 4 kulübüyle teknik direktör olarak şampiyon oldunuz. Türk futbolunda böyle ikinci bir isim yok. Bunu nasıl başardınız?
“Ben başarılarımı tek başıma elde etmedim. Yönetimle, futbolcularla, taraftarla beraber başardık. 100 yılı aşan dört kulüpte şampiyonluk yaşamaktan başka Allah’tan ne isteyebilirim ki... Başkası bunu yakalar mı bilmiyorum. Ama zor olduğunu söyleyebilirim.

ÖZEL - Altay Teknik Direktörü Mustafa Denizliden sözleşme açıklaması

‘Kötü niyetli hakem yok’
Mustafa Denizli’ye, ligin en çok tartışılan kahramanlarını, yani hakemleri de sorduk. Ancak o, herkesin aksine, onların arkasında durdu.
Denizli şunları söyledi:
“Hakemlerle bizim kadar uğraşan bir ülke daha yoktur. Türkiye’de çok iyi hakemler yetişti. Geriye dönüp baktığımız zaman bir, iki isim var. Onlar da şu anda televizyonda çok doğru yorumlar yapabiliyorlar. Çünkü hiçbir zaman şaibeye karışmadılar. Karışan isimler de vardı. Şuradan biliyorum. Futbolculuk hayatımda hakem kararlarıyla 20’den fazla kırmızı kart görmüş bir oyuncuydum.”
Bugünkü hakemlerin son derece iyi olduğuna da vurgu yapan Mustafa Hoca, “İnsan zaten hata yapar. Hata tabii ki olacak. Bu ülkenin her alanda hoşgörüye ihtiyacı var. Bir maçta görev yapan hakemi saatlerce değerlendirmek, üzerine konuşmak yanlış. Benim inancıma göre Türkiye’de kötü niyetli hakem yok. İngiltere’de hata yapan hakem yok mu? Tabii ki var” yorumunu yaptı.

2000’den 2020’ye sonsuz güven
 Bundan tam 20 sene önce EURO 2000’de Milli Takımımızı çeyrek finale çıkararak turnuvalardaki ilk başarıyı sağlayan isim olan Denizli, 2000’den 2020’ye nasıl bir mesaj verirdi?
“Milli takımda ben de İtalya maçıyla başlamıştım göreve ve ilk defa dereceye girmiştik. 2020 Avrupa Şampiyonası’na da İtalya maçıyla başlıyoruz. Bu da başarıların habercisi olacak. Şenol hocaya ve futbolcu kardeşlerime sonsuz güvenim var.”

‘Benim için görev emriydi’
Başkan ve yöneticiler, Süper Lig’e çıkma yolunda, play-off maçları öncesinde Mustafa Denizli’nin kapısını çaldı, göreve davet etti.
Denizli, para-pul hiç konuşmadı. Sadece, kendisi için takdir edilen paranın Mehmetçik Vakfı ve Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’na bağışlanmasını şart koştu.
Denizli, bağışlanan rakamı biliyor bilmesine de, açıklamayı etik bulmuyor: “Ben açıklamam, iki vakıf açıklarsa ne ala...”
Mustafa Hoca, o dönemi şöyle anlattı:
“Bu görev bana tebliğ edildiğinde yani göreve çağırıldığımda Altay bana o gün itibariyle profesyonel bir teklifte bulunamazdı. Bulunsa bile ben tarafından bu teklif kabul görmezdi. Kısa bir dönem için, yetiştiğim kulübüm benden bir hizmet bekledi. Ben bunu görev emri olarak algıladım. Bu kulübün tarihinde var olan, kuran; Batı cephesi komutanı Fahrettin Altay’dı. Yani asker kökenli bir insandı. Yıllardır bizim gençlerimiz insanımız bir mücadelenin içinde. Birçok gencimiz hayatlarını, birçok gencimizde bazı uzuvlarını kaybetti, gazi oldu. Dolayısıyla bu insanları düşünerek bana verilecek ücretin Mehmetçik Vakfı ile Türkiye Şehit Aileleri Vakfı’na bağışlanması halinde bu görevi kabul edebilirim dedim. Kulüp de bunu anlayışla karşıladı.”
Yönetimin de kendisine verilecek bedeli iki vakfa yatırdığını söyleyen Mustafa Denizli, “Biraz evvel Mehmetçik Vakfı Başkanı aradı ve bana bir plaket vereceklerini söyledi. Benim görevim hem bu anlamda hem de teknik anlamda amacına ulaşan bir çalışma oldu. Bunun için mutluluğum iki kat arttı. Sadece şampiyonluk mutluluğu değil, bir de bu insanları anma açısından son derece mutluluk verilen bir olaydır” dedi.
Denizli, TMOK’un kendisini fair-play ödülüne aday göstermesine de teşekkür ederek, “Bu ödüle layık birçok insan var. Günü geldiği zaman kime verirlerse o insan bunu hak etmiştir” ifadesini kullandı.

‘18 takım ideal’
Süper Lig’i en iyi bilen teknik teknik direktörlerden biri olarak, Mustafa Denizli acaba ligdeki takım sayısı konusunda ne düşünüyor? Sizce ideal takım sayısı kaç olmalı?
“Futbolu ekonomik olarak değerlendirecek olursak, tamamen gelir durumu farklı alanlara kaymış bir mecradan bahsetmemiz gerekiyor. İyi planlama ile 20 takımla oynanabilir. Ama nefes alma alanı olarak düşünülürse 18 takım idealdir.”

Gelenek bozulmadı!
Üç büyükleri şampiyon yaptıktan sonra Bilal Meşe’ye röportaj veren Mustafa Denizli, bu geleneğini bozmadı, formalı röportajlarına dördüncü ekip olan Altay ile birlikte katıldı.

ÖZEL - Altay Teknik Direktörü Mustafa Denizliden sözleşme açıklaması

Adana Demirspor'da yeni transfer Mario Balotelli, Adana'ya geldi
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet