Geri Dön

Rakibinin can kurtaranı oldu

Yarış kıyasıya sürerken yüzücülerden biri aniden çırpınmaya başlayınca...

Rakibinin can kurtaranı oldu

Doğan Sarıtaş-İsa Sansar - Sivas’ta, üniversite öğrencileri arasında düzenlenen yüzme yarışında, bacağına kramp giren bir sporcu boğulma tehlikesi geçirince durumu gören rakibi yarışı bırakarak rakibini kurtardı.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Vakfı ve Garanti Bankası işbirliğiyle organize edilen Garanti Bilim Olimpiyatları etkinlikleri kapsamında üniversitenin yarı olimpik yüzme havuzunda, CÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından üniversite öğrencileri arasında yüzme yarışı şampiyonası düzenlendi.

Bir bölümünü CÜ Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş’ın da izlediği yarışlara, çeşitli şampiyonalarda başarıları olan sporcuların da yer aldığı üniversite öğrencisi 30 yüzücü katıldı.

Bayan ve erkeklerde serbest, kelebek, kurbağalama, sırt üstü kategorilerinde çeşitli uzunluklarda gerçekleştirilen yarışmalar, oldukça çekişmeli anlara sahne oldu.

Bu arada 100 metre serbest erkekler kategorisi yarışı sırasında, sporculardan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 3. sınıf öğrencisi Osman Yaraş’ın bacağına aniden kramp girdi. Havuzun içinde çırpınmaya başlayan ve boğulma tehlikesi geçiren Yaraş’ın durumunu fark eden yan kulvardaki rakibi Ayhan Tuzlalı, hemen yarışı bırakarak Yaraş’a doğru yöneldi.

Tuzlalı, ayağına kramp girdiği için yüzemeyen ve aynı sınıfta eğitim gördüğü sınıf arkadaşı Yaraş’ı tutarak, havuzun kenarına kadar götürdü.

Görevlilerin de yardımıyla sudan çıkarılan Yaraş’a havuz kenarında müdahale edildi.

"ÖNEMLİ OLAN ARKADAŞLIK"

Büyük acı çektiği gözlenen Osman Yaraş, yarış sırasında yüzerken bacağına aniden kramp girdiğini, bu nedenle havuzda zor anlar yaşadığını ifade etti.

Yaptığı hareketle seyircilerden alkış alan ve büyük bir sportmenlik örneği sergileyen Ayhan Tuzlalı ise yarışma sırasında aynı zamanda sınıf arkadaşı olan Osman Yaraş’ın sesini duyduğunu belirterek, "Baktım Osman suyun içinde kayboluyordu. Spor da bir yere kadar, önemli olan arkadaşlık. Elimden geleni yaptım" diye konuştu.

Yarışmaların ardından sporculara madalyaları, CÜ Rektör Yardımcısı Prof.

Dr. Hasan Elden ile diğer yetkililer tarafından verildi.

RAKİBİNİN "CANKURTARANI" OLAN YÜZÜCÜYE FAİR-PLAY ÖDÜLÜ
Sivas’ta üniversite öğrencileri arasında düzenlenen yüzme yarışında bacağına kramp giren arkadaşının boğulma tehlikesi
geçirdiğini görünce yarışı bırakarak rakibini kurtaran yüzücüye, eğitim gördüğü okul tarafından "fair-play ödülü" verilmesi planlanıyor.
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Vakfı ve Garanti Bankası işbirliğiyle organize edilen Garanti Bilim Olimpiyatları etkinlikleri kapsamında, CÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından üniversitenin yarı olimpik yüzme
havuzunda öğrenciler arasında yapılan yüzme yarışlarında, yüzücülerden Ayhan Tuzlalı’nın boğulma tehlikesi geçiren rakibi Osman Yaraş’ı kurtarırken sergilediği centilmenlik örneği, Tuzlalı’nın öğretmenleri, arkadaşları ve spor
kamuoyunca takdirle karşılandı.
100 metre serbest erkekler kategorisi yarışında, bacağına kramp giren arkadaşı Osman Yaraş’ın boğulma tehlikesi geçirdiğini görünce yarışı bırakarak yan kulvardaki rakibini kurtaran yüzücü Ayhan Tuzlalı’ya, eğitim gördüğü okul
tarafından "fair-play ödülü" verilmesi planlanıyor.

BESYO MÜDÜRÜ PROF. DR. ÇİMEN

AA muhabirinin görüştüğü BESYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Çimen, sporda centilmenlik, dostluk ve kardeşliğin önemine dikkati çekti.
Garanti Bilim Olimpiyatları etkinlikleri kapsamında dün yapılan yüzme yarışında okullarının öğrencilerinden Ayhan Tuzlalı’nın, ayağına kramp giren arkadaşını kurtarmasının çok centilmence bir davranış olduğunu ifade eden Çimen,
Tuzlalı’nın bu davranışı karşısında duygulandıklarını söyledi.
Tuzlalı’yı fair-play ödülü ile ödüllendirmeyi planladıklarını belirten Çimen, bu konuyu Pazartesi günü okul yönetimi olarak görüşeceklerini ve öğrencilerini centilmence-sportmence davranışından dolayı ödüllendireceklerini
kaydetti.
Çimen, bu tür centilmence davranışların dünyada unutulmadığını, fair-play davranışlar arasında yerini aldığını anlattı.

"DERSLERDE OKUTULACAK BİR CENTİLMENLİK ÖRNEĞİ"

BESYO Öğretim Görevlisi Mahmut Karakollukçu da Antrenörlük Eğitimi 3. sınıf öğrencileri Ayhan Tuzlalı ve Osman Yaraş’ın uzmanlık branşının yüzme olduğunu söyledi.
Tuzlalı ve Yaraş’ın yüzme derslerine kendisinin girdiğini belirten Karakollukçu, her iki öğrencinin de başarılı yüzücüler olduğunu kaydetti. Osman’ın dün ilk olarak 25 metre serbest stilde 2. olduğunu ifade eden
Karakollukçu, bu sporcunun bacağına 100 metre yarışında kramp girdiğini ve yarışı yarıda bıraktığını anımsattı.
Yaraş’ın ayağına kramp girmesinin yorgunluktan kaynaklanmış olabileceğini belirten Karakollukçu, Ayhan’ın yarışı yarıda bırakarak arkadaşı Osman’ı kurtarmasının çok centilmence bir hareket olduğunu vurgulayarak, "Ayhan’ın
davranışı, derslerde centilmenlik adına vereceğimiz güzel örnek oldu. Bizim açımızdan derslerde okutulacak bir centilmenlik örneği" dedi.
Ayhan’ın 25 metre serbest stilde 1. olarak madalya aldığını ifade eden Karakollukçu, ayrıca Ayhan’ın, arkadaşını kurtarmak için yarıda bırakarak diskalifiye olduğu yarışta tekrar kategoriye dahil edildiğini bildirdi.
Karakollukçu, birincisi ve ikincisi belli olan bu yarışta Ayhan’a "fair-play" adına üçüncülük madalyası verildiğini bildirdi.
Karakollukçu, Ayhan’a ayrıca bir fair-play ödülü verilmesi konusunun Pazartesi günü okul yönetimince görüşüleceğini kaydetti.

AYHAN VE OSMAN’IN GÖRÜŞLERİ

Arkadaşını kurtaran Ayhan Tuzlalı, "Sonuçta, yarış bitiminde bir madalya vardı. Çok ciddi bir yarış değildi, ama çok ciddi bir yarış olsa da fark etmezdi. Arkadaşımın boğulma tehlikesi geçirdiğini görünce yarışı bıraktım ve hemen
yardımına koştum, arkadaşım olmasa da aynı şeyi yapardım, ben yapmam gerekeni yaptım" dedi.
Arkadaşı tarafından kurtarılan Osman Yaraş ise "Yarışa ısınmadan girdim, kramp girince ayağım kasılıp kaldı. Sağolsun Ayhan yardımıma koştu. Yarışı bırakıp beni kenara çıkardı" dedi.
Yarış sonrası MR çektirdiğini, ayağında herhangi bir problem olmadığını anlatan Yaraş, sınıf arkadaşı Ayhan’ın centilmence davranışı ile ilgili şunları söyledi:
"Biz beden eğitimciyiz. Beden eğitimci olarak yetişiyoruz. Yarışmak önemli, ancak önemli olan kardeşçe, dostça, centilmence yarışmak. Ben, bunu sporun içinde dün yaşadım. Ayhan’ın yarışı bırakıp beni kurtarması, beni çok duygulandırdı. kendimi Ayhan’a borçlu hissediyorum. Ayhan’a fair-play ödülü gibi bir ödüllendirme yapılabilir."

Dev derbi öncesi Vodefone Park’taki son durum havadan görüntülendiYAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet