Fatih Hoca, son galibiyetlerin gözde gençlerine, “Bu maç sizin boyunuzu aşar, gelin yanıma oturun” dedi, Kerem‘i, Halil‘i, Mustafa‘yı kulübeye çekip, final maçlarını “yemiş-yutmuş”, iliklerine-kemiklerine kadar bu maçları yaşamış üç tecrübeyi Babel, Falcao, Onyekuru’yu ilk on birde sahaya sürdü. Usta‘dan, ustaları oyuna sürdüğü radikal bir hamleydi. Eee, skoru 2-1‘e taşıyan goller Babel ile Falcao‘dan geldiğine göre hocanın hamlesi “tam isabet” yaptı.
Galatasaray bu sezonun en disiplinli, en kusursuz Galatasaray’ı, Beşiktaş bu sezonun en kötü Beşiktaş‘ı olarak maçı tamamladı. Sergen Yalçın‘ın sınır tanımayan özgüveni, bu maçta Beşiktaşlı futbolcuların yanından bile geçmedi.
Beşiktaş, sezon boyunca örnek gösterilen futbol anlayışlarının hiçbirini yapamadı. Futbolcular, şampiyonluk gerilimini taşıyamadılar. Heykel gibi hareketsizdiler. Adaleleri, kasları sanki taş gibi olmuştu. Hızlı hücum yapamadılar, rakip savunmanın arkasına sarkamadılar, iki metre mesafeden birbirlerine pas atamadılar, maçın hiçbir dakikasında baskı kuramadılar.
Galatasaray‘ın kötüsü, Beşiktaş‘ın iyisi yoktu. Bu sezonun tartışmasız en iyi sağbeki Rosier bile bu sezonun en kötü maçını oynadı. Atiba ile Josef gibi dört motorlu Beşiktaş orta alanı, Taylan, Gedson Fernandes, Emre Akbaba önünde kayboldu.
Larin‘in deparlarını göremedik, ancak Babel‘in savunmanın arkasına attığı depar ve ağları bulan vuruşuyla golü izledik. VAR kararıyla gelen golde Rosier‘in ofsaytı bozduğunu söylemeliyiz.
Muslera‘nın kurtardığı bir pozisyon var mı? Düşünüyorum, aklıma takılan bir pozisyon yok. Galatasaray savunması zorlandı mı? Hayır... Fatih Hoca, ustaların işi bitirmesinden sonra bu kez onların yerine gençleri oyuna sürdü.
Bu sezonun en formda Fatih Terim‘i olunca, bu sezonun en iyi Galatasaray‘ı ortaya çıktı. Beşiktaş çok eksikti, kabul ama, o eksik kadro o kadar büyük işler yaptı ki, Galatasaray karşısındaki bu ürkek oyun açıkcası herkesi şaşırttı.
İki penaltı kararının çok tartışılacağını biliyorum. İkisi de benim içime tam sinmedi. Oyunun hemen başında Donk‘un Larin‘e bilerek yaptığı bir faul var, hızlı hücumu durdurmak adına... Cüneyt Hoca pas geçti. N’Sakala sarı mı görürdü, bariz gol şansından kırmızı mı... Bunlar tartışılır. Ama Galatasaray‘ın galibiyeti tartışılmaz. Banko Galatasaray...
Beşiktaş yatıp kalkıp dua etsin, dördüncü golü yemedi ve ikili averajı da kaybetmedi. İkili averaj eşitlendi ama hiç olmazsa genel averajda Beşiktaş önde...
Beşiktaş, Galatasaray‘dan halen üç puan önde ve bitime iki hafta kala çok avantajlı... Fenerbahçe ile arasındaki puan farkı ikiye indi. Galatasaray’a karşı bir yenilgi, Fenerbahçe’ye karşı bir beraberlik kredisi var.
Galatasaray adına bu gece her şey çok güzel geçti. Sadece Fenerbahçe‘nin Ankara’dan gelen son dakika golü, Galatasaray’ı üzmüş olmalı...
Şampiyonluk diyoruz, çok sıkı bir ikincilik yarışı olduğunu unutuyoruz.
Umarım Galatasaray‘ın disiplinli ve bu gözde futbolu hakem kararlarının gölgesinde kalmaz. Bu galibiyet, hakem kararlarından bağımsız, Galatasaray‘ın çok hak ettiği bir maç oldu. Sahada Aslan gibi bir Galatasaray vardı.