Türkiye, Beşiktaş‘ı şampiyon ilan etmişti. Haksız da değildi. Ama Fatih Terim‘in, “Biz bitti demeden bitmez” alışkanlığı güncelliğini korudu. Fatih Hoca, umudun “entübe hasta” kadar az olduğu dönemlerde bile “bitti” demedi. Demek ki bir bildiği vardı, pes etmedi.
Kendi adıma söyleyeyim, “% 90 Beşiktaş, % 10 mucize” diye yazıp söyleyenlerden biriyim. Çoğu insan gibi... Şimdi bitime bir maç kala, Beşiktaş sermayeyi yedi bitirdi. Aradaki gol averajı sadece 2‘ye indi.
Beşiktaş bu şampiyonluk gerilimi ile Göztepe deplasmanında kazanabilir mi? Kazanırsa, iki gollük averajı koruyacak skoru alabilir mi? Üstelik Galatasaray kendi sahasında Malatya ile oynayacak. Düşme tehlikesinden kurtulan, ununu eleyip eleğini asan, rahatına ve huzuruna kavuşan Malatya ile...
O zaman mucizeye yarım adım var. Sadece yarım adım... Kabul edelim ki, dün akşam alınan sonuçlar, Galatasaray takımına şampiyon olsun diye, bir Galatasaraylının bile yapamayacağı büyüklükte ikramlar oldu.
Beşiktaş, 10 kişilik Karagümrük‘e kaybetti, Fenerbahçe 17 maçtır yenilmeyen Sivasspor‘a... Şampiyonluk diyoruz ama, Fenerbahçe‘nin yenilgisi ile Galatasaray Şampiyonlar Ligi’ni sağlama aldı, şampiyonlukta Beşiktaş‘ın koluna girdi, hatta bana göre kılpayı öne bile geçti. Ben vurgun buna derim. Ganimet buna derim...
Tecrübe bir başka olay... Şampiyonluk havasını koklayabilmek, takıma yansıtabilmek, o gerilimli günlerde takımı movite etmek çok başka bir olay... Beşiktaş; Galatasaray maçından sonra kendi kusurlarına gözlerini kapatıp o maçın hakemi Cüneyt Çakır‘ı suçlamak yerine, gerçekleri görebilseydi, kuşkunuz olmasın büyük ihtimalle Karagümrük maçını kaybetmezdi.
Galatasaray‘ın Beşiktaş maçından sonra kalan iki maçı da bir fikstür kolaylığı... Bunu kabul edelim. Küme düşen Denizlispor, yarım takımı ile Galatasaray‘a iyi bile direndi. Galatasaray çok üstün oynadığı maçın ikinci yarısının çok büyük bir bölümünde, işi sermese, o 2 gollük averaj farkını bile kapatıp öne geçebilirdi.
Hakem Galip Bitigen 3 penaltı kararında da haklı... VAR, hakemin iptal ettiği golü verdirmekte haklı... Genç Emirhan, üçüncü penaltıda Onyekuru‘nun ayaklarına sarılıp penaltı yapıyor, sonra hakeme “Ne yaptım?” diye itiraz ediyor. Bırakın, bu yaşta bu işlere başlamayın.
Gözler cumartesi maçlarında... Fenerbahçe‘ye geçmiş olsun. İkinciliği ya da şampiyonluğu mucize gibi... Gerçi mucizeler oluyor ama Fenerbahçe‘nin o mucizeyi gerçekleştirek parıltısı yok. Beşiktaş için Galatasaray maçı yorumunda, “Şampiyonluk heyecanından taş kesilmişler. Heykel gibiler” diye yazmıştım. Karagümrük maçında da gördük. Göztepe deplasmanına kadar aslına dönüp, “güçlü oyun”u yeniden yakalarlar mı, çok sanmam...
Yanılırsam, bir daha yanılmış olurum. Son haftaya girerken Beşiktaş lider ama ipler Galatasaray‘ın eline geçmiş gibi... Galatasaray mucizeyi gerçeğe dönüştürmeye yarım adım kalmışken bu fırsatı ve şansı tepmez. Malatya‘yı “ham” yapar. Farkı arar ve büyük ihtimal yakalar. Fatih Hoca başka ihtimale izin vermez. Beşiktaş‘ın son maça önde girdiği maratonda ipi Galatasaray göğüsler gibi görünüyor.