Geri Dön

"Tek hedef Olimpiyat"

Pınar Karşıyaka'da şampiyonluk hayaline ulaşan, bir sezon önce play-off dışı kalan Beşiktaş'ı finale taşıyan Ufuk Sarıca, Milli Takım'daki hayalini açıkladı.

"Tek hedef Olimpiyat"

ÜMİT AVCI - RÖPORTAJ

Basketbol Dünya Kupası’nda tam kadro olmaları halinde büyük işler başarabileceklerine inandığını belirten başarılı çalıştırıcı, “Çok zor olsa da doğrudan, başaramazsak elemelere katılarak bir şekilde olimpiyatlara gitmeliyiz, bunun için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

A Milli Basketbol Takımı, tarihinde ilk kez elemelerden çıkarak Dünya Kupası’na katılma hakkı elde ederken, Coach Ufuk Sarıca hem oyuncularıyla olan ilişkisi, hem de saha içindeki becerisi ile dikkatleri üzerine çekti. Kulüp takımlarında önemli hedeflere ulaşan deneyimli çalıştırıcı, elde edilen büyük başarıyı MİLLİYET için dile getirdi.
Belki hak ettiği kadar konuşulmadı ama yapılan büyük iş. Milli Takımı elemelerden Dünya Kupası’na taşıdınız. Şimdi kafanız rahatladı mı?
-Tabii ki Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandığımızdan ötürü mutluyuz. Sonuçta ilk defa elemelerden geldik. Bizim elimizde de gençlerin ağırlıkta olduğu sürekli değişen kadrolar oldu. Sırbistan, İtalya ve Rusya’nın son maçta bileti aldığı, son Avrupa Şampiyonu Slovanya ile Hırvatistan ve Letonya gibi ekiplerin vize alamadığı bir eleme turunda, biz bitime 2 maç kala vizeyi kaptık.
Tek hedef Olimpiyat
Başta söylediğim gibi fazla konuşulmamış olmasını neye bağlıyorsunuz? Başarı beklenen bir şey miydi?
-Eğer 1.5-2 sene önce yola çıktığımız duruma bakarsak herkesin beklediği bir şey değil ama yolda aldığımız sonuçlar, kolay bir hedefmiş gibi göstermiş olabilir. Ülkede belki basketbolla ilgili özellikle milli takım kısmının daha önde olması gerektiğini düşünüyorum.
Birçok maçı gençlerle oynadık, ilk kez milli takım forması giyen isimler oldu. Bu süreç zor olmadı mı?
- Kolay olmadı. Bunun birçok ayağı var. Oyuncuların üzerindeki baskı bunlardan biri. Kulüp tarafından, milli takım tarafından baskı var. Ama bu süreci iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Herkesin özverisi vardı. Sen de son 20 yılını yaşadın. Milli Takım’da son dönemde oluşan aile havası gerçekten önemli. Milli takım her zaman desteklenmiştir, ama daha çok sevilen kadrolar olmuştur, bu takım onlardan biri.
Farklı düzenler olabilir diyerek bir kapı araladınız ama daha net soralım, bu takım Çin’de neler yapabilir?
-Her şeyi yapabilir. Özellikle tam takım olduğumuz kısmı konuşuyoruz, inşallah olacağız. Yetenekli ve açık sahada etkili oyuncularımız var. Avrupa’da 2’ye girerek direkt olimpiyat vizesi kolay değil belki ama o olmasa da biz elemelerle de olsa bunu başarmak istiyoruz. Yeni hayalim olimpiyat vizesi.
‘Korumacı olmalıyız’
Oyuncu havuzumuzun da geliştiğini gördük. Sizin için beklentilerin üzerine çıktı ya da daha iyi olabilir dediğiniz isimler var mı?
-Önemli kısmı ilk kez milli olan 95-96-97 doğumlu oyuncuların bulunduğu 25-26 kişilik bir havuz. İleriye dönük önemli bir proje başlattık. Bununla birlikte 5 yabancı kuralı geldi. Ben yeterli bir sayı olduğunu düşünüyorum. Tabii ki en büyük görev oyuncularda. Ama kulüplere ve antrenörlere de görev düşüyor. Oyuncu sadece milli takımda yetişmez. 2 sene önce yola çıkarken Cedi, Furkan, Ersan, Melih, Doğuş gibi isimlerle birlikte bu düzeni taşıyacak oyuncuların olduğuna inanıyordum. Şu anda yeterli görmediğim isimler de var. Sabretmek lazım. Biraz korumacı olmalıyız. Nasıl ki nesli tükenen bir hayvanı, bitkiyi koruyorsak, burada da korumacı olmalıyız. Bizim geldiğimiz son 2-3 sene havuzda su kalmamıştı, o havuzu doldurmak şart.
‘Semih desteğimizin karşılığını verdi’
Sizin kulüp takımlarınızda Palacios, Stimac, Sertaç gibi uzunların önemli yol kat ettiklerini görmüştük. Milli takımda da Semih Erden gerçeğini izliyoruz. Uzun konusu akıllarda soru işareti olan noktalardan birisi...
-Bir oyuncu gerçekten kolay kaybedilebilir. Tabii ki bazı oyuncuların sorunları olabiliyor ama üstesinden gelmek lazım. İkna burada en önemli hadise. Semih fiziksel özellikleriyle önemli bir oyuncu. Bazı olumsuz alışkanlıklar edinmiş, bir dönemi oynamadan geçirmiş ama bu ondan faydalanmamızı engelleyemez ki. Ben kendisiyle kulüp takımında da birlikte oldum ve ne kadar iyi çalıştığını biliyorum. Semih’in sadece psikolojik olarak desteklenmesi lazımdı. Bunu yaptık, o iletişimi kurduk. Semih de bunun karşılığını verdi. Diğer uzunlarla ilgili evet bir sıkıntı var ama mutlaka oralara eklemeler yapacağız. Dünya Kupası’na Ersan da inşallah gelecek, sahada değişik düzenler hazırlayacağız ve bunları aşacağız.
Tek hedef Olimpiyat
‘Benim için sorun yok’
Ömer Faruk Yurtseven takibinizde mi?
Evet, takip ediyoruz ama onun durumu artık biraz daha yönetimsel. Onunla ilgili kararı yönetim kurulu verecektir ama benim teknik anlamda bir sıkıntım yok.
‘Melih de parçamız’
Elemelerdeki son iki maçta kadroya çağrılmayan Melih Mahmutoğlu hakkında konuşan Sarıca, “Dönemsel bir tercih. Gelecek dönemde bizim bir parçamız olacak” dedi.
A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca kadro tercihlerine de değindi. Melih Mahmutoğlu’nun durumunu açıklayan Sarıca, “Elbette Melih milli takımda oynamak istediği ve hak ettiği sürece bu takımın oyuncusu olacak. Bu tamamen dönemsel olarak tercihlerden kaynaklanan bir durum. Nasıl ki Avrupa Şampiyonası’ndan sonra bir dönem Sinan bizimle olmadı, sonra tekrar aramıza katıldı. Melih yine bizim toplayacağımız geniş kadroda olacak, son 12 için de güçlü bir aday. Kendi takımında bu sene ciddi süreler alıyor ama biz onu 2017 Avrupa Şampiyonası’nda kendi takımında hiç süre alamazken de milli takımda önemli görevlerde kullandık, o da karşılığını verdi. Bugün kendisini daha da geliştirmiş durumda. Zaten şutu tartışılmazdı, bu yıl daha çok potaya giden, ikili oyunları oynayan istek ve arzusu yükselmiş bir oyuncu oldu” ifadelerini kullandı.
Ufuk Sarıca şöyle devam etti: Burada bir detay var, bu sadece Melih için geçerli değil. Cedi için de, Doğuş için de, Furkan için de aynı. Burada bazı roller var. Nasıl Cedi kendi takımında belli bir rolde oynuyor, Furkan rolünü kabul ediyor, Melih’e bir rol veriliyor, bizim de takımımız için de kurallar ve roller var. Onları herkes kabul etmeli. Zaten çoğunlukla da ediyorlar. Tabii ki zaman zaman performanslara bağlı uyarılarımız oluyor. Zaten antrenör oyuncusunu uyarmıyorsa beklentisi kalmamıştır. Yani Melih de bu takımın önemli bir parçasıdır, başka şeyleri konuşmak gereksizdir.”
‘6 yabancı bizi de zorlayabilirdi’
Hidayet Türkoğlu güçlü bir başkan. Belki o olmasa kulüplerin istemediği yabancı kararı çıkmayacaktı. Milli Takımlar olarak siz de o gücü hissediyor musunuz?
-Kesinlikle katılıyorum, o güç ve cesur kararı vermek önemli. Ama şu anda görevde bulunan o mevcut kadro biliyor ki; bizlerin zamanında da 5-6 yabancılı sistem olsa kolay değildi iş. Bu bir gerçek. Sadece antrenman yaparak bir oyuncu gelişmez. Bugün Türk oyuncunun Amerikalı’yla, genlerinden ötürü mücadele etmesi mümkün değil. Bugün İspanya gibi bir ülke kıta dışı kuralıyla kendi oyuncularını koruyorsa bizim de yapmamız gerekir. Ama 6 yabancı kuralı varken 6 ABD’li kalitesiz oyuncular alan takımlarımız vardı. Türk oyuncuların da buna göre seçim yapılması lazım. Çünkü her kulübün ve antrenörün farklı sistemleri vardır.

Marek Hamsik: "Şehrin hedefinin şampiyonluk olduğunun farkındayım"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber