Forlan altın topu, Müller altın ayakkabıyı aldı. Peki kupanın madalyasız yıldızları kimlerdi? Uğur Meleke yazıyor...

Afrika 2010’un en iyileri belli oldu, Forlan altın topu, Müller altın ayakkabıyı aldı. Kaptan Casillas dünya kupasını havaya kaldırma onuruna erişirken, Philipp Lahm üçüncülük madalyasıyla yetinmek zorunda kaldı. Peki kupanın madalyasız yıldızları kimlerdi? Belki 20 yıl sonra tarih kitaplarında yer alamayacak ama gözümüzün önündeki film şeritlerinde bol santimetre kaplayacak özel hareketleri kimler yaptı? İşte yine tamamen paşa gönül kriterleriyle oluşturulmuş, Afrika 2010 özel ödülleri...

Roy Keane intikam özel ödülü:
ANDRES INIESTA

Finalin 22’nci dakikasında Van Bommel arkadan gelip Iniesta’nın iki ayağını yerden kesince Katalan oyuncuya karşı pek sevgi beslemediğini belli etmişti. 78’de bu kez karışıklıktan faydalanıp Iniesta’nın bir de ayağına basınca sakin Barcelonalı çileden çıktı. O küçük cüssesine rağmen Van Bommel’i bir omuzla yere düşürmeyi başardı! Iniesta’nın bu çirkin, ama unutulmaz darbesi intikam özel ödülünü hak ederken; onun madalyasını vermek de benzer hislerle Cityli Haaland’ın ayağını feci bir biçimde kıran United efsanesi Roy Keane’e düştü.

Victor Torres futbolsever hakem özel ödülü:
RAVŞAN IRMATOV

Arjantin’le Yunanistan’ın 22 Haziran’daki grup müsabakası, pek Messi’nin maçı sayılmazdı. Arjantinli yıldız o gün bir şutu kaleciye, bir şutu da direğe nişanladı. Ama onun için esas tatsız kare, Karagounis’in haksız bir şekilde üstüne yürüdüğü an oldu. O dakikada Messi’nin hocası Maradona’nın araya girmesi normal, ama Özbek hakem Irmatov’un da (geriye çekilip kart kollamak yerine) hemen müdahale edip futbolun gülen yüzü Messi’yi koruması hoş bir kareydi. Irmatov’un “futbolsever hakem ödülü”nü , Eto’o’nun ırkçı tacizler nedeniyle sahayı terk etme girişimini engelleyen İspanyol hakem Torres’in vermesi güzel olurdu sanırım.

David Robinson özel geri pas ödülü:
IKER CASILLAS

Bence bir Dünya Kupası finalinde yaşanabilecek en olağan üstü olayın gerçekleşmesine sadece santimler kalmıştı, ama olmadı... Finalin 34’üncü dakikasında centilmenlik icabı topu kaleci Casillas’a göndermek isteyen Sneijder’in vuruşu (Jabulani faktörünün de yardımıyla) beklenmedik biçimde sekip İspanyol kaleciyi aşınca, yürekler ağızlara geldi. Casillas parmaklarının ucuyla topa dokunamasa, ya da dokunduğu halde top yine de kaleye girse ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum! Ve Casillas’a bize yaşattığı bu heyecan nedeniyle “geri pas özel ödülü”nü vermeyi uygun görüyorum.
Ödül, İngilizlerin Hırvatistan kâbusu David Robinson’dan geliyor.

Mehmet Duymazer eldiven kazası ödülü:
ROBERT GREEN

Huzursuz İngilizler’in Dünya Kupası ilk maçında başlarına gelmesini isteyecekleri son şey bir kaleci hatasıyla gol yemekti. Ama Green, Dempsey’nin yumuşak şutunu ellerinin arasından kaçırınca Ada kahroldu.
Green’in eldiven kazası ödülünü vermekse, muhtemelen onun hayatında hiç duymadığı eski Galatasaray kalecisi (TSYD’96 GS-BJK maçı şanssızı) Mehmet Duymazer’e düştü.

Vinnie Jones seri kasıtlı hareket ödülü:
RORY FALLON

İtalya-Y.Zelanda grup maçında sadece 23 dakika içinde tam 3 İtalyan oyuncuya (Zambrotta, Cannavaro ve Chiellini’ye) hava topu mücadelesinde dirsek atan Rory Fallon, “Vinnie Jones seri kasıtlı hareket ödülü”nü kazandı.
Onun da bu performansını Vinnie gibi Hollywood’a taşıması bekleniyor.

Platini en özel açıklama ödülü:
DIEGO MARADONA

Afrika 2010 özel ödülleri1986 ve 1990 turnuvaları futbolu sevmemde başrol oynadığı için, Maradona’2010’u da tamamen taraflı bir şekilde sadece güzel davranışlarıyla hatırlamaya çalışacağım. O yüzden de Yunanistan maçı öncesi Messi’yi dinlendirip dinlendirmeyeceği sorusu üstüne verdiği, “Taraftar onu seyretmek istiyor, Messi de oynamak istiyor; öyleyse onu oynatmamak Tanrı’ya isyan sayılır” cevabını ödüllendirmeyi uygun gördüm.
Diego’nun ödülünüyse, “Zidane’ın topla yaptıklarını, Maradona bir portakalla yapabiliyordu” sözünün sahibi Platini veriyor.

Gosho Guintchev uçan tekme özel ödülü:
NIGEL DE JONG

Yine muhtemelen hayatlarında birbirini hiç görmemiş ama ortak hedefte birleşmiş iki futbolcuyu tanıştırmayı amaçlayan bir ödül... Goal.com bu hareketi Cantona’yla özdeşleştirmiş, bizimse Guintchev’imiz var!
Dünya Kupası finalinde Alonso’yu uçarak yere indiren De Jong, 11 yıl önce bir Beşiktaş-Antalya maçında Ayhan Akman’a benzer bir travmayı yaşatmış Guintchev’den ödülünü alıyor.

Graham Poll özel sarı kart ödülü:
UNDIANO MALLENCO

2006 Dünya Kupası’nda Hırvat Simuniç’e 3 sarı kart göstererek bu alanda kendine özel bir yer edinen Poll, kürsüye Undiano Mallenco’ya ödülünü vermek için geliyor.
Almanya-Sırbistan maçının 36’ncı dakikasına kadar tam 6 sarı kart çıkaran Mallenco, bunların ikisini (daha önce de uyardığı) Klose’ye göstererek Almanya’yı 10 kişi bıraktı. Klose’nin gördüğü ikinci kartın özelliğiyse, faul olup olmadığının bile tartışılabileceği bir pozisyonda gelmesiydi.

Nelson Mandela 2010 Dünya Kupası özel ödülü:
İSPANYA

Aslında bu hayali bir ödül olmamalıydı, Dünya Kupası Sepp Blatter’in (ve onun iki adım arkasında kalan devlet başkanı Zuma’nın) değil, Nelson Mandela’nın elinden Casillas’a verilmeliydi! 92 yaşındaki efsanevi lider, final akşamı stada gelip sahayı özel bir araçla gezebildiğine göre Dünya Kupası’nı da onun takdim etmesi bir biçimde sağlanmalıydı. Ama olmadı, sağlanamadı...
Mandela, 1992’de layık görüldüğü Atatürk Barış Ödülü’nü ancak 1999’da almıştı. Kim bilir belki de 2010’da kendi ülkesinde takdim etmesi gereken Dünya Kupası’nı da, dört yıl gecikmeyle 2014’te Brezilya’da verir. Tabii eğer Blatter’den fırsat bulabilirse...

Afrika 2010 özel ödülleri