Hollanda gibi İtalya’nın da kura şansı sürüyor, elemelerden sonra kupada da nispeten zayıf bir grup çektiler. Ama İtalya’nın özellikle kanat savunmasına dikkat etmesi gerekecek çünkü Paraguay ve Slovakya çok iyi kontratak takımları kurmuşlar

AFRİKA’NIN KRALI KİM OLACAK?
UĞUR MELEKE’NİN KALEMİNDEN DÜNYA KUPASI’NA DOĞRU

Kontratak grubu

Euro 2008’de etkileyici bir performans sergileyemeyip rotayı tekrar Lippi’ye çeviren İtalya, Dünya Kupası elemelerinden çok klâs bir şekilde çıktı: 10 maçı namağlup tamamladılar, en yakın rakipleri İrlanda’ya 6 puan fark attılar. Ancak yine de İtalyan futbolseverler milli takımlarının iyi işler yapacakları konusunda şüpheliler, çünkü 2006’yı kazanan ekibin artık yaşlandığını ve bir turnuva daha bitiremeyeceğini düşünüyorlar.
Kurt hoca Lippi’yse kazanan oyuncularına güvenmekte ısrarlı, geleceğin takımını kurmak konusunda da bir kaygısı yok. Zira bu turnuvadan sonra da görevi Prandelli devralıyor. Lippi elemelerde 4-2-3-1 düzenini benimsemişti ama Meksika önünde alınan 2-1’lik mağlubiyet sonrası 4-4-2’ye dönüş sinyalleri var. Çünkü otoriteler (ve hatta bazı oyuncular), Gilardino’nun arkasında Marchisio’yla İtalya’nın yeterince ileriye gidemediğini düşünüyorlar.
Savunmadaysa Lippi, çok tecrübeli bir Juventus grubuna sahip: Kaleci Buffon ve önündeki iki stoper Cannavaro-Chiellini... Takımı 2006’da şampiyonluğa taşıyan ve savunma grubuyla hücum arasında pas bağlantısını sağlaması beklenen Pirlo’nun sakatlığıysa tabii ki önemli bir problem. Pirlo 14’ündeki Paraguay maçında kesin olarak yok, turnuvanın geri kalanında olup olmayacağı ise şüpheli...
* * *
Gruptaki diğer 3 takımdan ikisi, Paraguay ve Slovakya iyi kontratak ekipleri... Güney Amerika elemelerinde 18 maçta 16 gol yiyen Paraguay savunmada iyi kapanan, hücuma hızlı çıkan bir anlayışa sahip. Salvador Cabanas’ın vurulmasıyla önemli bir yıldızlarını kaybettiler ama topu ön tarafa taşıyabilirlerse Cardozo, Santa Cruz, Barrios gibi çok farklı hücum silahları var.
Turnuvanın sürpriz ekiplerinden Slovakya’ysa genç ve enerjik oyuncu listesiyle etkili olabilecek bir ekip. Sağlık sorunlarını aşabilirse Liverpool stoperi Skrtel, Serie A’da müthiş bir sezon geçiren Hamsik ve Bochumlu Sestak’ın yanı sıra çabuk ve genç kanat hücumcuları Weiss, Stoch ve Holosko da önemli kontratak silahları.
Grubun zayıf halkası Yeni Zelanda’nın tabii tecrübeli rakiplerine karşı işi biraz daha zor.
Çift pasaportlu oyunculardan Fallon, Smith (İngiltere), McGlinchey (İskoçya) ve Reid (Danimarka) Yeni Zelanda’ya grupta puan kazandırmaya çalışacaklar.

Ne kadar ilerlerler?
İkinci turda çapraz eşleşecek E ve F gruplarında Hollanda ve İtalya’nın ağırlığı hissediliyor. Eğer İtalya için işler iyi gider de çeyrek finale kadar çıkabilirlerse muhtemel rakipleri Portekiz-İspanya galibi olacak gibi... İtalya’nın (hele de Pirlo’suz İtalya’nın) bu iki takıma karşı da işi çok zor olur.

Grubun yıldızları
İtalya’da harika bir sezon geçiren Di Natale’nin Afrika’da ne yapacağını ben de merak ediyorum. Paraguay’da Benficalı Cardozo ve Dortmundlu Barrios sıçrama isteği olan isimler. Slovakya’nın iki yer uçağı Weiss ve Stoch da mercek altında olacaklar. Yeni Zelanda’nın genç forveti Chris Wood’un da forma şansı bulabilirse iz bırakabileceği söyleniyor.

Süper Lig oyuncuları
Slovak takımında bol bol Süper Lig izi göreceğimiz bir turnuva olacak. Orta sahada Ankaragüçlü Sapara, forvette takım arkadaşı Vittek ve Beşiktaşlı Holosko’ya pozisyon hazırlamaya çalışacak. Eski Beşiktaşlı Miroslav Karhan’sa turnuvaya 10 gün kala sakatlık problemi nedeniyle kadrodan çıkarıldı.

Kontratak grubu

Kontratak grubu