Taner Yalçın, Göçmen bir Türk ailenin üçüncü nesil evladı olarak Köln’de doğmuş. Uğur Meleke

Taner’in hikâyesinin başlangıcı çok bilindik aslında... Göçmen bir Türk ailenin üçüncü nesil evladı olarak Köln’de doğmuş. Dünyaya geldiği 1990 yılından beri de Köln’den ayrılmamış. FC Köln, onu daha 13 yaşında Fortuna alt yapısında keşfedip kendi saflarına katmış. Üstün yeteneği ve sıra dışı fiziği nedeniyle alt yapıda fazla kalmamış, daha 18 yaşındayken Ağustos 2008’de 1.Bundesliga’da Frankfurt karşısında Köln forması giymiş. 15 aydır profesyonel kadrosunda olduğu Köln’le 15 maça çıkmış, daha şimdiden onu Serie A kulüplerinden Udinese’nin istediği söyleniyor.
Taner’in becerileri Türk Milli Takım kurmaylarının da gözünden kaçmamış, 20 Kasım 2007’de Belçika’ya karşı ona U18 Milli Takımı formasını da giydirmişler. Ama herhalde bu noktada Mesut Özil tarzı enteresan bir milli takım öyküsü yaşanmış ki, Taner 1 yıl içinde karar değiştirip Almanya U19 formasını terletmeye başlamış. Taner’le ilgili methiyelere bakılırsa Milli Takımımızın önemli bir yıldızı daha kaybetmeye yakın olduğu da bir gerçek.
* * *
Köln’de Taner’in hocalığını yapan Ümit Özat, onun çok özel bir oyuncu olduğunu anlatıyor. Köln alt yapı sorumlularından Manfred Schadt da, Yalçın’ın her mevkide oynayabilecek farklı özellikleri olduğu düşüncesinde (devrimderki.blogspot.com).
Taner’in neden özel olduğunu sorarsanız; 1,90’lık uzun boyuna ve kalın sayılabilecek fiziğine ters orantılı biçimde bire birde adam eksiltebiliyor olması herhalde ilk sırada söylenebilir. Vücudunu iyi kullanıp topu saklayabiliyor, forvet arkası ya da sağ açıkta oynayıp santrforlara beceriyle servis yapabiliyor. Taner’in bir ileri uç oyuncusu için önemli eksikliğiyse, son vuruşları gayet iyi olmasına rağmen ilk planda atmayı değil, attırmayı düşünmesi... Ama 19 yaşında şöhreti bulmuş bir futbolcuyken Almanya’daki öğrenimini tamamlamayı düşünecek olgunlukta bir gencin, bu eksikliklerini kapatma ihtimali de yüksektir sanırım.


Yeni bir Özil vakası Taner Yalçın

Adı: Taner Yalçın
Doğum tarihi ve yeri: 18.2.1990, Köln
Milliyeti: Almanya/Türkiye
Boy: 1,90
Mevki: Santrfor, sağ açık, forvet arkası
Kulübü: FC Köln
Sözleşme bitişi: 30 Haziran 2011

KARİYERİ
2009-10 Köln 3 maç
2008-0 9 Köln 12 maç

Milli Takım:
Türkiye U18-19 4 maç 1 gol
Almanya U19-20 3 maç