Sosyal medyanın en kötü yanı: Ünlülere söz ithaf etmek

Söylemediğiniz bir söz üzerinden ithamlarla karşılaşsanız neler hissederdiniz? İnternet böyle bir dünyaya döndü. Son olarak ünlü yazar Ataol Behramoğlu’nun başına gelenler tekrar düşünmeye sevk etti bizleri. Ataol Behramoğlu’nun da isyan ettiği ünlülere söz ithaf etmek ne zaman son bulacak? Gelin Ataol Behramoğlu ve ithaf edilen sözlere Molatik olalım…

Sosyal medyanın en kötü yanı: Ünlülere söz ithaf etmek

Limitsiz büyüme

Limitsiz büyüme
İnternetin hayatımıza lambur lumbur girmesi ile kontrol edilebilir zor bir mecra da ortaya çıktı. Herkesin her şeyi söylediği bir zamanın içerisine girdik. Limitsiz bir büyüme ile karşı karşıya kaldık.

Herkes her şeyi söylüyor

Herkes her şeyi söylüyor
Özellikle de telefonlarımıza kadar girmesi internetin haliyle bilgiye erişim çok kolay oldu. Peki, o bilgi doğru değilse? Herkesin her şeyi söylediği bir ortama döndüğü için internet doğru ile yanlışı ayırabilmek için belli bir bilgi birikimine gerek duyuyor.

Ünlülere söz ithaf ediyorlar

Ünlülere söz ithaf ediyorlar
Birçok site mevcut bilgiye ulaştığımız. Onlardan birisi de Twitter. Herkes her şeyi söylüyor dedik ya, ete kemiğe bürünmüş hali Twitter. Herkes doğru yalan olduğuna bakmadan birilerinin hakkında yazıp çiziyorlar.

Ataol Behramoğlu isyan etti

Ataol Behramoğlu isyan etti
Bu duruma karşı, kendisi de Twitter kullanan ünlü yazar Ataol Behramoğlu isyan etti. Kendi adına söylenmiş birçok sözcüğü Twitter’da görüp "Böyle bir söz söylemedim" diyor ama ne kadar başarılı olabilir bilemiyoruz. En azından düzeltmeye çaba sarf ediyor.
 

Utanmadan çok biliyorlar

Utanmadan çok biliyorlar
Ataol Behramoğlu çok çabalıyor, görüyoruz. Mamafih çabası bazen çok boşa çıkıyor. Kendi adına yazılmış bir şeyin altında iddiayı yalanlamasına rağmen utanmadan çok bilenler "Doğrusunu bilmiyorsunuz. Gidin araştırın" diyenler çıkıyor. Nasıl bir kafa yapısı anlamak güç.

Çok cahilsin keşke ölsen

Çok cahilsin keşke ölsen
İlber Ortaylı’nın capsleri burada çok haklı çıkarıyor. Bu kadar cahilliğin arasında yaşamak gerçekten çok zor. Çok cahiller keşke ölseler… Aslında tam cahil en azından bilmediğini biliyor. Bunlar yarı cahil. Bilmediğini bilmiyor, üstüne üstlük bir de bildiğini iddia ediyorlar.  

Şimdiye has bir şey değil

Şimdiye has bir şey değil
Bu durum şimdiye has bir olay değil. Yıllar önce ‘şiir’ sitesi olduğunu iddia eden bir sitede "Paris, Londra, Viyana sizin olsun, İstanbul benim" sözünü Mevlana’ya ithaf etmişlerdi. Hadi Ataol Behramoğlu şanslı Twitter kullanabiliyor. Mevlana öleli yüzlerce yıl oldu. Belli yalan bir cümle ama ‘yarı cahiller’ bunu ayırt edemez ki…

Fake hesaplar da var

Fake hesaplar da var
Bir de fake (sahte) hesaplar cirit atıyor sosyal medyada. Kendilerine uygun sözleri kendilerine yakın ünlülerin adına hesaplardan yayıyorlar bu bilgiler. İnsanların başlarını durduk yere belaya sokuyorlar. Bu hesaplara inanmamak lazım. Bunun için de takip ettiğiniz kişilerin gerçek mi değil mi ayırt etmek gerek.  

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak