Sosyal medyanın hatası: Sahte Corona virüs haberlerini nasıl tespit ederiz?

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüs ile baş etmek için tüm ülkeler türlü türlü tedbirler alıyor. Herkes evine kapanmış virüsün bir an önce azalmasını bekliyor. Ancak böyle korkunç bir olaydan bile nemalanmaya çalışan ‘korku tüccarları’ var. Üstelik onlar tüccar zihniyeti ile insanları kandırırken neler yaşattıklarını asla umursamıyor! Sıkı durun şifreleri veriyorum! İşte sosyal medyadaki Corona virüs tüccarlarını tespit etmenizin yolları…

Sosyal medyanın hatası: Sahte Corona virüs haberlerini nasıl tespit ederiz?

Corona virüsten daha kötü bir salgın: Bilgi kirliliği

Corona virüsten daha kötü bir salgın: Bilgi kirliliği

Sosyal medyanın en pis özelliklerinden biri bence bu. Çöplüğe dönüyor her şey. Corona virüs salgınında da bunun örneklerini görüyoruz. Birileri sara krizi geçiren bir hastanın videosunu ‘Corona virüsten metroda öldü’ diye yayınlıyor ve bunu çoluk çocuk herkes izliyor. Bence bu durum en az Corona kadar tehlikeli. Psikolog değilim ama bunun insan psikolojisine özellikle çocuklar için ne kadar korkutucu sonuçlar doğurabileceğini düşünmek için bilir kişi olmaya gerek yok. Peki bu insanlar bunu neden yapıyor?

Ruh hastalığının bir başka boyutu: KORKU TÜCCARLIĞI

Ruh hastalığının bir başka boyutu: KORKU TÜCCARLIĞI

Yani ben korkunç bir paylaşım yaptığımda binlerce beğeni alırsa ve tüm insanların ruh sağlığını bozacaksam neden bunu yapayım ki? Bence bunun bir insanı darp etmekten hiçbir farkı yok. İnsanların bu korku salma olayını kaçıncı yüzyılda bırakacağını gerçekten merak ediyorum.

Sirke Corona virüs yalanlarıyla analarımızı kandırdılar

Sirke Corona virüs yalanlarıyla analarımızı kandırdılar

50 yaş üstünün sosyal medyada aktifliğini kullanan zavallılar üzüm sirkesinden zencefile kadar türlü türlü şeylerin Corona’ya iyi geldiği ile ilgili hurafelerini yayıp annelerimizi, babalarımızı etkilemiyor mu? En son saç kurutma makinesini 30 saniye boğazınıza tutun diye korkunç bir hurafe duydum ki bunun karşılığında sürekli büyükleri arayıp ‘hayır bunu sakın yapma evden çıkma kişisel hijyene dikkat et vitamin al yeter’ demek durumunda kalıyoruz.

Peki bu korku tüccarlarını nasıl tespit ederiz?

Peki bu korku tüccarlarını nasıl tespit ederiz?

Mesela ‘Zanzibarlı bilim insanları açıkladı: Parkelerin üzerine keten tohumu döküp üzerinde zıplarsanız ne Corona kalıyor ne bi’şey’ başlıklı yazıları okuduğunuzda yani bir bilim insanının açıklamalarını gördüğünüzde haberin kaynağını mutlaka araştırın. Özellikle WhatsApp üzerinden gönderilen bu aldatmacalı şeylere asla inanmayın!

Dilbilgisi önemli!

Dilbilgisi önemli!

Güvenilir olan her kaynak mesela gazete, sağlık kuruluşları ve ya ciddi dernekler mutlaka dilbilgisi kurallarına uygun olarak makale ya da metin hazırlarlar. İnsanın olduğu her şeyde hata payı var elbette ama ciddi kuruluşların mutlaka en az dilbilgisi hatası ile bilgi yayınladığını bilmelisiniz. Ne okuyorsanız okuyun dünyanın neresinde olursanız olun dilbilgisi kurallarına uymayan bir metin kesinlikle ciddiye alınacak bir metin değildir.

‘Ben bunu paylaşırım’ hissi geliyorsa durun

‘Ben bunu paylaşırım’ hissi geliyorsa durun

Bu tip paylaşımlar mutlaka sizin de en yakınlarınıza ulaştırma isteğinizi teşvik eden paylaşımlar oluyor. ‘Bizim Selma’ya da göndereyim onlar da yapsınlar’ diye düşündüğünüz her bilgiyi mutlaka kaynağından alın. Selma yanlış bir şey yaparsa sorumlusu sizsiniz demektir. Lütfen böyle onaylatamadığınız her bilgiyi her videoyu her metni ya da her görseli siz unutun ve pek tabii Selma bırakınız bunu bilmeyiversin.

Gerçekliği onaylayan siteleri bulun ve doğru mu diye bakın!

 Gerçekliği onaylayan siteleri bulun ve doğru mu diye bakın!

Annelerimiz, babalarımız size aşırı temiz bir şey söylüyorum. Hayat kurtarır gerçekten. Mesela ‘Dünya Sağlık Örgütü açıkladı Corona’dan daha tehlikeli virüs geldi kapıyı çalmak üzere’ gibi bir içerik gördünüz. ‘Kaynak dedin kaynağı Dünya Sağlık Örgütü işte tamam panik olabilirim ya da bunu Selma’ya gönderebilirim’ demeden önce, Türkiye’de de hizmet veren bazı teyit siteleri var. Haberin doğruluğunu ya da sosyal medyada yayılan bir videonun doğruluğunu bu sitelerden görebilirsiniz. Hemen pamuk parmaklar arama motoruna gitsin teyit sitelerini bulun.

Taklitlerinden sakınınız

Taklitlerinden sakınınız

Kaynak dedik tabi mesela Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın bir resmi hesabı var ve buradan paylaşım yaparak hesabından hasta sayısı, tedbirler gibi bazı konularda bize bilgi veriyor. Ama bu korku tüccarları sırf birkaç takipçi için Dr. Fahrettin Koca adına sahte hesap açarak korkunç veriler yayınlamaya çalışıyor. Ya da ünlü bir isim için de bir hesap açıp bu paylaşımları yapabiliyor. Peki bu durumu nasıl tespit edersiniz? Mavi tik görmediğiniz hesaplar o kişiye ait olmayabilir. Ayrıca hesabın takipçi sayısı ve takip ettikleri de size bu konuda aşırı bilgi verecektir. Alanında uzman olan bu insanların takipçi sayıları çokken takip ettiği insanların sayısı az olacaktır ve takip ettiği hesaplar mutlaka kendi işiyle ilgili ya da en yakınlarıyla ilgili hesaplar olacaktır. Bunu sakın atlamayın.

Kurumların açıklamalarına dikkat edin ve EVDEKAL’ın

Kurumların açıklamalarına dikkat edin ve EVDEKAL’ın

Korku tüccarlarının açıklamalarını asla kale almayın ve ciddi gördüğünüz tüm kurumların açıklamalarını takip edin hepsinin sosyal medya hesabı ve internet sitesi var. Org ya da gov gördüğünüz tüm uzantıları ciddiye alabilirsiniz mesela. Aklınızda en ufak şüphe uyandıran hiçbir hesabı takip etmeyin ve Selma ile paylaşmayın.

Evet sevgili büyüklerim, sokağa çıkmamak çok zor. Market alışverişi yapmamak, dışarda kahve içmeye gitmemek, sahilde yürümemek ve Selma ile karşılıklı iki lafın belini kırmamak çok zor biliyoruz. Ama lütfen kendi sağlığınız ve bu virüsün bir an önce dünyayı terk etmesi için lütfen evde zaman geçirin. Bırakınız özleyin, bırakınız özlesinler… Yaş alan insanlar canlı tarih ve canlı ahlaki değerdir, kendinizi bizden mahrum bırakmayın!

Merak ettiğin bir şey varsa yaz bakalım

Bilge.senel@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak