Sporları ileri taşıyan değişiklikler

Spor dünyası çokça değişikliklerle günümüze gelmiştir. Birçok yenilik sonrası şimdilerde futbolu, basketbolu, tenisi izliyoruz. Peki, eskiden günümüze sporlardaki değişiklikler nelerdi? Biz merak ettik ve Molatik olduk. Sporları ileri taşıyan değişiklikler sizlerle…

Sporları ileri taşıyan değişiklikler

Gol çizgisi teknolojisi

Gol çizgisi teknolojisi
Bunun temeli 1966 Dünya Kupası’na kadar dayanmakta. İngiltere - Batı Almanya finalindeki tartışma yıllar boyu sürmüştü. 2010 Dünya Kupası’nda ise Lampard’ın attığı gol sayılmayınca teknolojinin gerekliliği bir kez daha ortaya çıktı. Uzun çalışmalar sonrası gol çizgisi teknolojisi geldi.

3 sayı

3 sayı
1979’da NBA’de uygulanmaya başlanan 3 sayı kuralı dünya basketboluna 1984’te adapte edildi. Daha önce normal basketler 3, serbest atışlar 2 sayılıyordu. Ancak bu tarihten itibaren çizgi dışından 3, çizgi içinden 2, serbest atışlardan 1 sayı kazanılmakta.

Oyuncu değişikliği

Oyuncu değişikliği
Futbolda başından beri oyuncu değişikliği vardı ancak bu durum oyuncu çıkarıp yenisini sokmak şeklinde değil, eğer bir oyuncu maç başında oynayamayacak durumda ise onun yerine oynuyordu. 1954’e kadar bu durum sürdü. 1954 Dünya Kupası’nda ilk defa bildiğimiz şekliyle oyuncu değişikliği ortaya çıktı. Bu da farklı varyasyonların uygulanmasını ortaya koydu.

Pasif ofsaytın kalkması

Pasif ofsaytın kalkması
Bir dönem topla ilişkisi olsun olmasın, hücum eden takımın oyuncusu kaleye yakınsa yardımcı hakemler bayrak kaldırıyordu, ofsayt oluyordu. Ancak FIFA bu kuralı yumuşattı ve eğer oyuncu topla oynamıyorsa ya da oynamaya niyetli değilse ofsayt olmadığını açıkladı. Pasif ofsayt kalkmış oldu böylece.

Tenisteki kamera teknolojisi

Tenisteki kamera teknolojisi
2006 yılından beri tartışmalı pozisyonlar için teniste kamera teknolojisi kullanılmaktadır. Çizgi içinde mi dışında mı soruları yanıt bulmaktadır.

Kaleciye pas

Kaleciye pas
1990’lı yıllara gelinceye kadar kaleciye verilen pasları kaleciler elleriyle alabiliyorlardı. Ancak EURO 92’de bu işin abartılması sonrası FIFA kaleciye pasın elle alınmasını yasakladı. Tempo düşürmek için kullanılan bu olayın da önüne geçilmiş oldu. 94 Dünya Kupası ile hayatımıza girdi.

VAR

VAR
Her ülkede tartışılan VAR aslında çok mantıklı bir düşüncenin unsuru. Tabii ilk yılları sonrası ileride daha efektif kullanılacaktır. Özellikle ofsayt ve penaltı pozisyonlarında çok işe yaramakta.

Kırmızı kart

Kırmızı kart
1974 Dünya Kupası’na kadar kırmızı kart uygulaması yoktu. Hakemler attıkları oyuncuları sözlü bir şekilde uyarıyor, oyun dışına alıyorlardı. 1974 Dünya Kupası’ndan itibaren kırmızı kart uygulanmaya başladı. 1974'te Almanya'daki finallerde Batı Almanya-Şili arasında oynanan açılış maçını yöneten Doğan Babacan, 67. dakikada Şilili Calos Caszely'yi kırmızı kartla oyundan atarak, kupalardaki ilk kırmızı kartı gösteren hakem oldu. 13. dakikada sarı kart gören Caszely, kırmızı kartı Berti Vogts'a yaptığı faul nedeniyle gördü. Maçı 1-0 Batı Almanya kazandı.

3 saniye kuralı

3 saniye kuralı
Atakta ve savunmada olmak üzere iki türlü 3 saniye kuralı mevcut. Atak yapan takımın oyuncusu pota altında durup gelen topları rahatça içeri sokuyordu eskiden. Her maç 60 70 sayı atan oyuncular mevcuttu. Gelen kural sonrası 3 saniyeden fazla boyalı alanda durmamaya başladı.

Aynı kural savunma yapan takım için de geçerli. Bir oyuncu 3 saniyeden fazla boyalı alanda savunma durumunda bekleyemiyor. 2001’den beri bu kural uygulanıyor.

 
Bu makaleye ifade bırak