Stresle nasıl başa çıkılır?

Stres günlük hayatımızda büyük bir sorunu hâline geldi. Hayatın koşturmacası, sınav stresi, iş hayatındaki olumsuzluklar, artan teknoloji ile beraber hayatımızın merkezi hâline gelen telefon ve bilgisayarlar stres seviyemizi oldukça etkileyen faktörler. Bizler de 'stresle nasıl başa çıkarız' konusuna Molatik olduk...

Stresle nasıl başa çıkılır?

Öncelikle nedir bu stres?

Öncelikle nedir bu stres?

Stres vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepkidir. Fizyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayrılan stres gündelik olayların yanı sıra, travmatik olaylarla da kendini gösterebilir. Biz de sizlere stresi bir nebze de olsun azaltabilmek için olan doğal yöntemleri sıraladık. Tabii ki yazdıklarımız birer öneri olup stres, sağlığınızı etkileyecek seviyedeyse bir uzmana görünmek en iyisidir.

Lavanta sakinleştiriyor

Lavanta sakinleştiriyor

Lavanta sakinleştirici etkisiyle bilinen bir bitkidir. Genellikle çayı kullanılan bu bitkinin aynı zamanda yağından da faydalanabilirsiniz. Buhurdanlık kullanarak birkaç damla damlattığınız lavanta yağı sayesinde sakinleşip stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Bu yağı uyumadan önce kullanırsanız uykuya dalmanız da oldukça kolay hâle gelebilir. Evinizde buhurdanlık yoksa da yastığınıza damlattığınız birkaç damla lavanta oldukça etkili olur.

Rezene oldukça faydalı

Rezene oldukça faydalı

Rezene bebeklerde gaz sancıları için kullanılsa da yetişkinler için de oldukça faydalı bir bitkidir. Rezene çayı ile hem midenizdeki hazımsızlık sorunlarını hafifletir hem de stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

Nefes egzersizleri yapabilirsiniz

Nefes egzersizleri yapabilirsiniz

Doğru nefes alıp vermek kendimizi sakinleştirmemiz için oldukça etkili bir yöntemdir. Panik ve stres anlarında derin bir nefes alıp 10 saniye boyunca tutmak sonra yavaşça bırakmak ve bunu birkaç sefer tekrar etmek oldukça etkilidir.

Son dönemde popüler hale geldi

Son dönemde popüler hale geldi

Meditasyon özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir hâle geldi. Meditasyon yapmak için illa ki bir merkeze gitmeye bile gerek yok, pek çok uygulama ve video ile evde kendiniz meditasyon yapabilirsiniz.

Müzik ruhun gıdası

Müzik ruhun gıdası

Müzik ruhun gıdasıdır sözü oldukça doğru çünkü müzik ruh halimizi oldukça etkileyen bir unsur. Hem stres anlarında hem de uyumadan önce özellikle doğa sesleri dinlemek kişiye huzur verir ve stres seviyesini azaltır.

Papatya ile stresi azaltın

Papatya ile stresi azaltın

Papatya çayı oldukça bilinen bir stres azaltma yöntemidir. Aynı rezene çayında olduğu gibi hem stres hem de uyku sorunları için oldukça etkili olan bu bitki aynı zamanda da mide dostudur.

Çay ağacı ile rahat uyku

Çay ağacı ile rahat uyku

Çay ağacı yağı ülkemizde gittikçe popüler hâle gelen bir bitki oldu. Özellikle akne tedavisinde oldukça kullanılan bu yağ aynı zamanda stres ve uyku sorunları için de birebir. Buhurdanlık ile kullanabileceğiniz bu yağ hem stres seviyenizi düşürürken hem de uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Stresi azaltmak mümkün

Stresi azaltmak mümkün

Stresi bu doğal yöntemlerle kontrol altına almak mümkün fakat yazının başında da belirttiğimiz gibi stres hayatınızı kontrol eder hâle geldiyse mutlaka bir uzmana gitmeli ve eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa bu önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Bu makaleye ifade bırak