Şu ana kadar 2018’de öne çıkan 8 yabancı şarkı

Eylül ayı ile birlikte senenin en çok beklenen albümlerinin gelmesi yakınlaştı. Vampire Weekend, Jungle, Blood Orange gibi indie müziğin devlerinin yeni albümleri ile birlikte; Paul McCartney, David Simon gibi efsane isimler de yeni albümlerini dinleyicileriyle buluşturmaya hazırlanıyorlar. Bu fırtına öncesi, sene içerisinde kıyıda köşede kalmış, ya da hakkıyla çok ses getirmiş şarkıları derledim.

Şu ana kadar 2018’de öne çıkan 8 yabancı şarkı

ODIE – Little Lies

2017 yılının hikmetinin artçı sarsıntılarını yaşadığımız bir yıl oluyor 2018. Arcade Fire, The National, LCD Soundsystem, The XX gibi indie müziğin en büyük devlerinin albümleri bir yana, Kendrick Lamar’ın Grammy’leri silip süpürdüğü DAMN, son 10 yıldaki en iyi işleriyle Jamiroquai’nin Automaton, melankolinin yeni güçlü temsilcisi Moses Sumney’nin Aromanticism ve son yılların en iyi albümlerinden biri olduğunu düşündüğüm The Horrors’un V albümü senenin öne çıkan albümleri arasındaydı.

Böyle bir seneden sonra biraz kuraklığın çekileceğini şahsen tahmin ediyordum. Öyle de oldu. Yüksek profilli şarkıcılar bu senenin çoğunu boş geçti. Ama değişmeyen bir gerçek var ki, o da asla iyi müziğin eksilmeyeceği. 2018’i bir ara geçiş dönemi olarak görürsek, oldukça ilginç yeni isimlerin gün yüzüne çıkışını simgeliyor diyebiliriz.

Gelelim senenin benim için öne çıkan yapıtlarına... Buddy, Kali Uchis, ODIE isimlerini aklınızın bir ucunda tutmanızı özellikle öneriyorum. R&B emin ellerde!

21 yaşındaki birisinden asla beklemeyeceğiniz olgunlukta bir yapıt Little Lies. “Kendimi dijital çağdaki analog sanatçı olarak görüyorum” diyor. Şarkıyı anlatmak için daha iyi bir tanım olamazdı herhalde. Şimdilik yılın en iyi şarkısı ödülü onun.

Jungle - Happy Man

Artık onlar funk müziğin en büyük temsilcileri. 2014’te çıkardıkları ve Mercury ödülüne aday gösterildikleri ilk albümleriyle beraber önlenemez çıkışları başlayan grup, 4 yıllık uzun bir bekleyişten sonra 14 Eylül’de For Ever adlı albümleriyle geri dönüyor.

Mayıs’ta çıkan ilk single’ları Happy Man için söyleyebileceğim tek şey var.

“Bu şarkıyı 184 kez dinlediniz.”

Marissa Nadler – For My Crimes

American Folk’un en özgün ve zamana karşı koyan temsilcilerinden biri Marissa Nadler. Hüzünlü sesinin etkilemeyeceği bir ruh yok neredeyse. Yeni albümünün ilk single’ı olan For My Crimes, senenin en melankolik şarkısı olmaya aday.

Khruangbin - Como Me Quieres

Ülkemizde bu sene verdikleri kapalı gişe iki konserle artık hak ettiği yere gelmeye başlayan bu Texas’lı üçlüyü eğer duymadıysanız şimdi tam zamanı. Bir afrika dilinde “uçak” anlamına geliyor Khruangbin. Bu ismi seçmelerinin sebebi ise, dünyadaki çeşitli müzik kültürlerini harmanlayan bir tarzlarının olması. Muhteşem albümlerinin ilk parçası ise bambaşka bir dünyaya kapının açılışının belgesi adeta.

Father John Misty – Just Dumb Enough to Try

Fleet Foxes’ın davulculuğundan, indie müziğin poster çocukluğuna dönüşmesi çok uzun sürmedi Josh Tillman’ın. Yeni sayılabilecek kariyerine şimdiden bir çok iyi albüm sığdıran, son albümü ile bir kez daha hayal kırıklığına uğratmayan bir sanatçıya dönüştü. İlk albümlerine yakın bir tarzda, risk almadığı son albümünün en öne çıkan parçası ise sözlerine dikkat çekilmesi gereken Just Dumb Enough to Try.

Beach House – Drunk in L.A.

Pitchfork yazarı Jayson Greene albüm incelemesinde Beach House’un müziğini şu sözlerle tanımlıyor. “Beach House sizi belli bir yere götürmek istemiyor. Ama her zaman olmak istediğiniz başka bir yer vardır. Bunu düşlemeniz için size her zaman yardım edecek.”

Yolculuğa hiçbir grup bu kadar güzel eşlik etmedi.

Leon Bridges – Bad Bad News

R&B emin ellerde demiştim. Müzik tarzıyla eskileri andıran bir yapısı var Leon Bridges’in. Soul ağırlıklı ilk albümüyle bir anda yıldızlığa yükselen sanatçının ikinci albümü ise çerçevesini daha genişlettiği, daha çok dinleyiciye ulaşabileceği bir tarzda. Albümün ilk single’ı Bad Bad News ise iyi bir şarkı nedir, nasıl yapılır, nasıl söylenir canlı kanıtı.

Mono Club – Over the Moon

"Bu senenin en çok kıyıda köşede kalmış, kimsenin bilmediği şarkısı sence nedir?" diye bir soru sorulsaydı cevabım kesin olarak bu şarkı olurdu.

23 Mart’ta çıkardıkları ilk albümleriyle müzik dünyasına giriş yaptılar ve önlerinin çok açık olduğu şimdiden belli. Albümün altıncı şarkısı Over the Moon ise bir köşede, sessizce, senenin en güzel nakaratlarından birini sunuyor.

 

Göz atmanız gereken diğer albümler

Göz atmanız gereken diğer albümler

Şu albümlere de göz atmanızı kesinlikle öneriyorum.

  • Kali Uchis – Isolation
  • Buddy – Harlan & Alondra
  • U.S. Girls – In a Poem Unlimited
  • Let’s Eat Grandma – All Ears
  • Holy Motors – Slow Sundown
  • Mac Miller – Swimming
  • Jon Hopkins - Singularity

Bu makaleye ifade bırak