Survivor'da Elif'in elenmesinin ardından bizi neler bekliyor?

Survivor’ın son dörtlüsü belli oldu, müjde! Şampiyonun kim olduğunu öğrenmemize daha doğrusu bizim karar vermemize günler kaldı ve artık son dörtlü belirlenmiş olduğu için SMS oyları yeniden açılıyor. İkinci dokunulmazlık oyunu sonrasında neler yaşandı, adaya vedan eden isim neden Elif oldu? Gelin Molatik olalım...

Survivor'da Elif'in elenmesinin ardından bizi neler bekliyor?

İlk dokunulmazlık oyununu Cemal Can almıştı

İlk dokunulmazlık oyununu Cemal Can almıştı

Sercan’ın vedasının ardından bu haftanın ilk dokunulmazlık oyununu Cemal Can aldı. Bence her ne kadar Sercan’ın son ataktaki performansları Cemal Can’ın performans başarısını gölgelediyse de hepimiz Cemal Can’ın hem parkurda hem de puzzle’larda hızlı, atışlarında bir kere alıştıktan sonra gayet başarılı olduğunu biliyorduk.

Cemal Can ve Barış finalde karşı karşıya geldiler ama Barış’ın sakatlığı üzerine Cemal Can’ın 3-1 önde olduğu oyunu direkt Cemal Can aldı. Sercan’ın gidişiyle beraber yine oyunların parlayan ismi Cemal Can oldu ve bileğinin hakkıyla kazandığı dokunulmazlık oyunu sonrası potaya Elif’in adını çıkardı.

Elif’in adını verdiği için çok üzüldüğünü söyledi

Elif’in adını verdiği için çok üzüldüğünü söyledi

Artık en kritik aşamaya geldiğimiz şu noktada bence zaten Cemal Can’ın Elif’in ismini vermekten başka çaresi yoktu. Survivor’ın finaline çok yaklaştığımızdan artık hem strateji hem de duygular konuşuyor dokunulmazlığı alan kişi eleme adayını seçerken… Cemal Can’ın eleme potasına yazmak için seçmek zorunda olduğu isimlerin içinde Berkan, Barış, Yasin ve Elif’in olduğunu düşündüğümüzde aslında Elif’i seçerken oldukça duygusal davranmış olduğunu anlayabiliriz.

Eğer şampiyon olmak için adım atacak olsaydı güçlü isimlerden birini çıkarmayı tercih edebilirdi. Ama yine Sercan’ı elemeye çıkarırken bahsettiği ‘içindeki terazi’ konuştu Cemal Can’ın ve “Diğer arkadaşlarımla aramda daha güçlü bir bağ var, keşke seninle de daha çok vakit geçirseydik” dedi ve Elif’i potaya sokmasının asıl sebebinin bu olduğunu dile getirmiş oldu.

"Bir kadının ismini vermeyi hiç istemezdim" dedi

"Bir kadının ismini vermeyi hiç istemezdim" dedi

Elif’in ismini vermeyi, daha doğrusu finale kadar gelmişken hiçbir kadının ismini vermeyi istemediğini ama şu anki durumda başka çaresi olmadığını da ekledi. “Eğer finale bir kadınla beraber çıksaydım, ben onun yolunu açmak için elimden gelen her şeyi yapardım” dedi.

Ben Cemal Can’ın samimiyetine en başından beri güveniyorum ve inanıyorum ki gerçekten dediği gibi eğer koşullar farklı olsaydı Elif’i asla eleme adayı olarak göstermezdi.

Elif’in yüzde seksen beş oranla gideceği zaten çok açıktı bence çünkü oylama kapanana kadar gördüğümüz sıralamadan ve son dönemde kimin daha çok oy alarak kimi elediğini açıkça inceleyebildiğimizden, Elif’in sonlara doğru olduğunu ve bir tek karşısına Yasin çıkarsa bir ihtimal Survivor’da kalma şansı olduğu öngörmemek yarışmanın seyrini gözden kaçırmak olurdu.

İkinci dokunulmazlığı Berkan aldı

İkinci dokunulmazlığı Berkan aldı

Bana kalırsa Sercan’ın gidişi Berkan’a yaradı. Berkan bir süredir Sercan’a karşı olan öfkesinden parkurlarda son düzlükte çok hırslanıyor ve hırsına yenik düşüp bir türlü dokunulmazlık falan alamıyordu.

Bence son elemeden sonra Sercan’ı oylamada geride bırakarak yarışmada kaldığı ve Sercan adadan gittiği için biraz rahatladı ve aslında nasıl performanslar sergileyebileceğini hepimize gösterdi.

Berkan da Cemal Can’ın ismini verdi

Berkan da Cemal Can’ın ismini verdi

Cemal Can’ın Elif kararı ne kadar duygusalsa Berkan’ın kararı da bir o kadar duygusal ama aynı zamanda stratejikti. Şu açıdan stratejikti; amaç Elif’i elemek olduğunda yazılabilecek en mantıklı isim ya Cemal Can ya da Barış'tı. Malum bu ikilinin hayran kitlesi epey çok biliyorsunuz ve SMS oylarında en üst sırada ikisi yer alıyor…

Öte yandan duygusaldı çünkü aslında Yasin’i korumak istemese Yasin’in ismini çıkararak oylamada altlarda olan iki ismi karşı karşıya getirebilir, sonucu kadere bırakabilirdi. Belki de son dörtlümüz kendi aralarında beraber finale çıkmak istediklerine karar verdiler ve dokunulmazlığı içlerinden kim alırsa alsın aynı stratejiyi uygulayacaklardı.

Barış dışında hepsi Gönüllüler takımından

Barış dışında hepsi Gönüllüler takımından

Elif’in de elenmesiyle beraber orijinal ünlüler takımından sadece Barış kaldı aslında. Ama Barış’ı da Ünlüler takımından bir yarışmacı olarak değerlendirmek ne kadar doğru bilmiyorum.

Takım geçişi sırasında Barış’ın mavi takıma transfer olmasıyla beraber Barış Gönüllüler ailesinin bir üyesi oldu ve oraya daha çok adaptasyon sağladı bence.

Son dörde kalan isimler çok yakın arkadaş

Son dörde kalan isimler çok yakın arkadaş

Eğer ki Cemal Can’ın veya sona kalan yarışmacılardan herhangi birinin şampiyonluk hırsı, arkadaşlarına verdikleri değerden üstün olsaydı çok daha farklı bir strateji izleyebilirlerdi.

Birbirlerini kollamayacak olsalar veya bu son isimlerin arasında da bölünmüş bir gruplaşma olsa güçlü isimleri kafa kafaya getirir, gerek performans gerek SMS sıralaması baz alındığında en büyük rakipleri olarak gördükleri bir kişiye de veda edebilirlerdi. Ama öyle olmadı, Berkan, Barış, Cemal Can ve Yasin’in büyük finale dört sıkı dost olarak gitmeyi seçtiler.

Elif hem gönüllerin hem de kadınların şampiyonu

Elif hem gönüllerin hem de kadınların şampiyonu

Ben Elif’in elenmesine üzüldüm ve elenmeyi hak etmediğini düşünüyorum hâlâ. Daha önce de belirtmiştim; bence Yasin, Elif’ten daha başarısız bir isim ve son dörtlüde Elif, Yasin’in yerinde olmayı hak ediyordu. Elif elendi belki ama en sona kalan kadın yarışmacı olduğu için bir kere kesinlikle Survivor’ın kadınlar şampiyonu oldu.

Son ana kadar en azimli, en çabalayan yarışmacılardan biriydi. Elif’i öncelikle bir kadın olarak her birimize fiziksel performans ağırlıklı bir yarışmada başarının cinsiyeti olmadığını gösterdiği ve herkese kafa tuttuğu için tebrik etmek lazım. Keşke son dörtte bir kadın yarışmacı görebilseydik ama kısmet olmadı ne diyelim… Her zaman hatırlanacaksın Elif!

Kim kalmalı, kim gitmeli?

Kim kalmalı, kim gitmeli?

Bu sene Survivor her zamankinden daha farklıydı bence. Hiçbir zaman sadece performans odaklı değildi ama bu sezon özellikle yarışmacıların aralarında kurdukları dostluklar, adaletli tavırları ve birbirlerine olan saygısıyla öne çıktı. Ben son dörde kalan Barış, Berkan, Cemal Can ve Yasin arasından ilk elenecek ismin Yasin olacağını düşünüyor ve öyle umuyorum. Çünkü hem Berkan, hem Barış, hem de Cemal Can gerçekten kafa kafaya gidecek üç isim bence.

Barış’ın hayran kitlesi bana kızacak belki ama ben performansı göz önünde bulundurduğumda şampiyon adayı olarak Berkan ve Cemal Can’ı yan yana görmek istiyorum. Barış’ın da çok başarılı olduğu aşikâr elbette ama ben artık dengeli ve üst düzey performanslar sergilediğini düşünmüyorum pek.

Öte yandan hem Cemal Can hem de Berkan, Barış’a kıyasla daha azimli ve daha güçlü performanslar sergiliyorlar bence. Barış son zamanlarda biraz fazla arkasına güveniyor izlenimini verdi bana. Haklı da, gerçekten destekçisi çok ama sizce tüm bu desteğin karşılığını hakkıyla veriyor mu ki?

Sizin şampiyonunuz kim?

Sizin şampiyonunuz kim?

Kim kimi tutarsa tutsun zaten artık sona kalan her yarışmacı (bana göre Yasin hariç) şampiyonluğu hak ediyor ama benim şampiyonum başından beri belli: Cemal Can. İsteyen istediğini desin Cemal Can’ın performansını görmezden gelmek harbiden ayıp olur. Performansının yanında karakteri de sadece Survivor’da değil hayatında da en büyük artısı bence.

Ekranlara yansıdığı gibi biri olduğundan ve iyi kalpli bir insan olduğundan şüphesi olan varsa, ben de ondan şüphe ederim! Tüm şeffaflığıyla, cana yakınlığıyla, performanslarındaki süper hızı ve pratik zekasıyla Cemal Can her şekilde bu sezonun şampiyonu olmayı hak ediyor bence.Belki bu sezon Survivor’da şampiyon olmanın sadece atletik ve sportif geçmişe bağlı olmaktan geçmediğini, kondisyonu diğer arkadaşlarına nazaran çok daha az, sporla çok haşır neşir olmayan birinin de şampiyon olabileceğini görürüz. Hadi artık, az kaldı! Benim en merak ettiğim bölüm yüzleşme bölümü bundan sonra. Survivor’ın şampiyonunu belirleyeceğimiz şu son günlerde bakalım bizi neler bekliyor...

 

Bu makaleye ifade bırak