Svetlana Loboda, Ukrayna'nın Hande Yener'i olmayı nasıl başardı?

Ukraynalı popçular oldukça dikkat çekici şarkılara imza atmayı başarıyorlar. Daha çok eski Sovyet ülkelerinde popüler olsalar da yine de daha çok keşfedilmeyi hak ediyorlar. Bu isimlerden biri de elbette Svetlana Loboda...

Svetlana Loboda, Ukrayna'nın Hande Yener'i olmayı nasıl başardı?

Eurovision'da Ukrayna'yı temsil etmişti

Eurovision'da Ukrayna'yı temsil etmişti

Loboda, son 5-6 yıldır Ukrayna'nın en büyük yıldızlarından biri olmayı başardı. Müzik kariyerine ağır adımlarla başlayan şarkıcı, 2009 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna'yı temsil etmişti.

Eurovision'dan sonra patladı

Eurovision'dan sonra patladı

Eurovision'da derece elde edemese de enerjik haliyle dikkat çekici bir yıldız olarak hafızalarımıza kazınmıştı. Pek de başarılı geçmeyen Eurovision döneminden sonra şarkıcı kariyerini adeta baştan yazdı.

Sadece soyadını kullanıyor

Önce sahne adı olarak sadece Loboda'yı yani soyadını kullandı ve hemen ardından da enerjik, eller havaya şarkılarla yoluna devam etti. 'Gorod pod zapretom' ve 'Pora domoy'la başlayan yolcuklukta sayısız hit yakalamayı başardı.

Başarısının sırrı ne?

Başarısının sırrı ne?

Şarkıcının özellikle 'K chortu lyubov', 'Tvoi glaza' ve 'Superstar' gibi şarkıları dijital müzik platformlarında da ses getirmeyi başardı. Peki bu başarının sırrı ne?

Çalışkan, hırslı...

İki sırrı var. İlki, çalışkanlığı ve her yıl mutlaka 2-3 single yayınlaması. Diğeri de Loboda'nın dans şarkıları seçme konusundaki muazzam başarısı. Neredeyse her şarkısında akılda kalan melodiler kullanan şarkıcı, çarpıcı ve iddialı imaj değişiklikleriyle de ilgi topluyor.

Demet Akalın'dan ziyade Hande Yener'e benziyor

Demet Akalın'dan ziyade Hande Yener'e benziyor

Şarkı seçimlerindeki başarısında Demet Akalın'a benzese de Loboda, Hande Yener'in 'hit şarkı iddiası'nı taşıyor. Bu bağlamda onu Ukrayna'nın Hande Yener'i olarak etiketlememiz çok daha doğru. Sebebi iddiası ve bitmek bilmeyen değişimi tabii ki. Tek rakibi Hande Yener olabilir rahatlıkla.

Son olarak 'Sold Out'u yayınladı

Son olarak 'Sold Out'u yayınladı

Loboda son olarak 'Sold Out' albümünü yayınladı geçtiğimiz günlerde. Albümün en büyük bombası ise Youtube'ta önden tanıtılan 'Noviy Rim' şarkısı tabii ki.

Çağı yakalamayı başarıyor

Çağı yakalamayı başarıyor

80'lerin dans müziğini 2010'lu yıllara yuvarlayan şarkıcı hem eskiye sahip çıkıp retro tınılara yer veriyor, hem çağı yakalıyor hem de fark yaratıyor. Tüm bunları aynı anda yapabilmek hiç ama hiç kolay değil.

Sadece Antalya'yla sınırlı kalmamalı

Sadece Antalya'yla sınırlı kalmamalı

Son dönemde Sergey Lazarev ve Ani Lorak'la başlayan 'Antalya'da konser veren Rus/Ukraynalı şarkıcılar' trendine Loboda da uyuyor. Türkiye'ye her yıl gelse de kitlesi genellikle Antalya oluyor. Halbuki böyle olmamalı. Özellikle yabancı şarkılar çalan Türk radyoların Loboda'nın Ukraynaca/Rusça hit'lerine kayıtsız kalmaması gerekiyor.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak